reklama

Ulehčete si zavěšení bojleru pomocí konzole

Bojlery jsou konstruovány k zavěšení na stěnu či postavení na zem. Ty závěsné samozřejmě poskytují tu výhodu, že šetří prostor. Komplikací na druhou stranu může být montáž, kterou je nutné uzpůsobit hmotnosti bojleru a typu zdi. Na vás už je potom jen zvolit vhodné prostředky, které ho na svém místě spolehlivě udrží – jedním z nich může být konzole k zavěšení bojleru.

Ulehčete si zavěšení bojleru pomocí konzole

Univerzální závěs

Abyste si do budoucna ulehčili práci při výměně bojleru a nemuseli řešit zavěšení, pokud budete měnit větší za menší či naopak, můžete si pořídit univerzální závěs - konzoli. Nebudete pak muset měřit rozteče, odstraňovat starou konzoli a vrtat otvory pro novou. Stačí pouze upravit rozměr a zavěsit nový bojler. Zároveň je konzole s ohledem na moderní trendy schopna eliminovat tepelné mosty mezi nádobou a vnějším pláštěm a tím snižuje tepelné ztráty.

I ty nejobjemnější bojlery lze zavěsit na stěnu bezpečně
I ty nejobjemnější bojlery lze zavěsit na stěnu bezpečně

Kotvení do různých materiálů

Zavěsit bojler na konzoli na stěny z určitých materiálů může být problém – zejména pokud jde o beton, cihly, tvárnice a jiné materiály, které mají nízkou pevnost v tahu a tlaku. Pak je nutné sáhnout po opravdu dobré hmoždince, je vhodné zvolit hmoždinky s dlouhou rozpínací zónou, nebo hmoždinky speciální. Je také dobré zvolit umístění co nejblíže navazující kolmé příčky, čímž dojde k dalšímu potřebnému případně si vypomoci chemickou maltou. Specifické může být také kotvení do oblíbeného ytongu. Ytong je sice měkký materiál, ale i do něj se dá za pomoci vhodných hmoždinek připevnit bojler. Samozřejmě vždy záleží na jeho váze a také tloušťce zdi:

  • Vhodné je použití hmoždinek fungujících na principu tvarového spoje.
  • Univerzální hmoždinka UX a hmoždinka do ytongu GB – hmoždinky, které dle své velikost unesou zatížení 15 až 90 kilogramů, což by na menším bojleru mělo být dostačující.
I ty nejobjemnější bojlery lze zavěsit na stěnu bezpečně
I ty nejobjemnější bojlery lze zavěsit na stěnu bezpečně

K ukotvení bojleru na konzoli zakoupíte i sady hmoždinek a šroubů, které jsou svou velikostí vhodné k jejich zavěšení. Šrouby by měly mít minimálně hodnotu M8, ale vyšší hodnotou ani u malých bojlerů nic nezkazíte. V sadě obvykle najdete vše, co bude k upevnění potřeba – vhodné kombi šrouby, matice, podložky a hmoždinky. Některé sady, které jsou určené k montáži skrz zeď – do příček, stěn ze sádrokartonu a podobně, šrouby jsou z jedné strany vybaveny navařenými čtvercovými podložkami.

Kotvící systémy pro bojlery by měly vést skrze zeď
Kotvící systémy pro bojlery by měly vést skrze zeď

Chcete-li vsadit na jistotu, sáhněte po hmoždince FUR o průměru 14 milimetrů, v nabídce je do délky až 270 milimetrů. Hodí se do všech typů stěn kromě sádrokartonu. Je unikátní svým mechanismem, kdy se dvě řady protilehlých lamel po připevnění šroubu zapřou do stěny vyvrtaného otvoru a umožní tak velmi pevné uchycení nejenom bojleru. Speciální bezpečnostní šroub potom dovolí na tuto hmoždinku zavěsit mnohem těžší předměty než hmoždinky jiných typů.

Chemická kotva

Pro opravdu jisté zavěšení bojleru na konzoli můžete použít také chemickou maltu, která nepřenáší napětí do zdi a lze ji tak používat i v kritických místech, jako jsou rohy, nebo bez ohledu na blízkost kotevních míst. Chemická malta se aplikuje do předem vyvrtaného otvoru, do kterého je třeba vložit speciální plastové či kovové sítko. Před aplikací otvor ale důkladně vyčistěte speciálním kartáčkem a vyfoukejte vysavačem či vývěvou. Následně do otvoru naneste z kartuše maltu a vložte svorník. Pak stačí jen vyčkat na vytvrzení.

U stojících bojlerů problém kotvení do zdi odpadá
U stojících bojlerů problém kotvení do zdi odpadá

Několik důležitých bodů na závěr při zavěšování bojleru na zeď za pomoci konzole:

  • Nezapomeňte k hmotnosti bojleru přičíst váhu vody a naopak!
  • Zkontrolujte nosnost stěny.
  • Zvolte vhodný kotevní materiál, případně stěnu vyztužte.
  • Poraďte se o vhodnosti kotevních prvků na danou stěnu s odborníky, zamezíte tak škodám i zraněním.

Publikováno: 20. 11. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce