reklama

Prodloužení sezóny na terase a pod pergolou

Zazimování terasy je s příchodem prvních mrazíků nezbytné. Pakliže chcete, aby vám terasa sloužila stejně dobře i další léta, je nutné ji na příchod zimy připravit. Samozřejmě, že veškerá péče se odvíjí od materiálů, z nichž je terasa vyrobena a také, co všechno na ní máte. Zazimování terasy zvládne i laik, vyhraďte si na to ale dostatečné množství času, protože vám práce zabere několik hodin. Kde při zazimování zahrady začít?

i (Zdroj: Depositphotos)
Prodloužení sezóny na terase a pod pergolou (Zdroj: Depositphotos)

Základem zazimování terasy je úklid zahradního nábytku

Kdybyste totiž nábytek nechali venku i přes zimu, sníh, vlhkost i mráz může nábytek poškodit. A i když by k tomu doslova nedošlo, zimní počasí se negativně podepíše na degradaci materiálů a vzniku koroze u kovových částí. A proto všechno, co jde z terasy odstěhovat, také odstěhujte. Ideálním místem pro uskladnění nábytku z terasy je garáž, sklep, půda nebo zahradní domek.

Základem zazimování terasy je uschování nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Základem zazimování terasy je uschování nábytku

Zazimování dřevěného nábytku

Dřevěný nábytek před úschovou nejprve očistěte měkkým kartáčem nebo smirkovým papírem a ošetřete lazurovacím nátěrem ve dvou vrstvách. Nábytek z exotického dřeva (teak, akácie, meranti, durian nebo eukalyptus) pak ošetřete teakovým olejem. Své ošetření vyžadují i kovové součástky. Pozor, tomuto nábytku nesvědčí, když je uskladněn v příliš teplém a suchém prostředí, protože pak příliš rychle vysychá. Skladovací prostor by měl být i dostatečně větraný, aby nezačal plesnivět.

Dřevěný nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěný nábytek je nutné před schováním očistit a ošetřit

Zazimování kovového nábytku

Kovový, hliníkový i polyratanový nábytek zbavte nečistot, omyjte a stejně jako dřevěný nábytek po usušení uložte do ochranných obalů nebo pod folii na suché místo.

Zazimování kovového nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Zazimování kovového nábytku není tak složité, jak tomu je u dřevěného

Zazimování plastového nábytku

Plastový nábytek před zazimováním důkladně umyjte. Vytřete ho do sucha. Pokud je to možné, tak ho poskládejte a uskladněte do tepla. Není vhodné, aby byl uložen tam, kde může mrznout. Ideálními prostory pro zazimování jsou půda a garáž.

Zazimování plastového nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Zazimování plastového nábytku má svá specifika

Nábytek, který není možné uskladnit

V případě, že nemáte nábytek kam uskladnit, uložte ho alespoň pod střechu, kde na něj nebude pršet a sněžit. Nábytek důkladně schovejte pod speciální fólii, která by ho měla ochránit. Nábytek, jenž je pevně zabudovaný do země, byste také měli zkontrolovat a očistit. Dále je zapotřebí, abyste utáhli veškeré šrouby a spoje, aby se do nich nedostala voda. A nakonec jej přikryjte speciální fólií (případně plachtou), ale tak, aby se nábytku přímo nedotýkala. Můžete mu vyrobit takový speciální stan.

Zahradní domek
i (Zdroj: Depositphotos)
Nábytek je možné uskladnit i do zahradního domku

Zazimování markýzy

Speciální péči vyžaduje i markýza. Markýzu je zapotřebí důkladně očistit. Provádí se to teplou vodou se saponátem. Po umytí konstrukce omyjte její potah. Látka markýzy je oboustranně impregnovaná, takže by se neměla čistit proudem vody. Omývat byste ji měli vlažnou mýdlovou vodou a jemnými krouživými pohyby. Dříve než látku schováte, musí pořádně uschnout. Až pak ji smotejte na válec. Před zazimováním u markýzy zkontrolujte rovněž i šroubové spoje, klouby ramen a vodící kolejnice.

Markýza
i (Zdroj: Depositphotos)
Speciální péči vyžaduje i markýza

Zazimování podlahy terasy

Asi nejsložitější částí zazimování terasy je příprava podlahy na zimu. Zazimování podlahy se řídí tím, z čeho je vyrobena.

Podlaha terasy
i (Zdroj: Depositphotos)
Zazimovat potřebuje i podlaha terasy

Zazimování dřevěné podlahy

Základem zazimování dřevěné podlahy terasy je její důkladné očištění. Terasu proto nejprve zameťte. Dále ji pak vytřete navlhčeným hadrem. Následně pak dřevěnou podlahu očistěte speciálními prostředky na dřevo, a nakonec ji pak naimpregnujte olejem.

Dřevěná podlaha terasy
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěnou podlahu terasy je nutné očistit a pak naimpregnovat

Zazimování dřevoplastové podlahy

Dřevoplastové podlahy jsou v posledních letech čím dál více oblíbené. Je tomu tak proto, že jejich údržba je jednodušší. I zde však platí, že je zapotřebí se v prvé řadě zbavit nečistot. A proto při zazimování terasy nejprve podlahu důkladně zameťte. Na větší špínu můžete použít kartáč. Podlahu drhněte ve směru dřeva. Potom podlahu vytřete mýdlovou vodou. A v případě, že chcete mít podlahu skutečně čistou, použijte i proudovou vysokotlakou čističku s tlakem maximálně 80 barů. Více toho tato podlaha nepotřebuje.

Dřevoplastová podlaha
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevoplastová podlaha sice jako dřevěná podlaha vypadá, údržba je však mnohem snazší

Zazimování kamenné, betonové a dlážděné terasy

I tuto terasu nejprve zameťte. Po odstranění hrubých nečistot ji vystříkejte pořádným proudem vody. Postačí vám k tomu hadice, protože vysokotlaké čističky by mohly z praskliny vyrobit velkou díru.

Kamenná terasa
i (Zdroj: Depositphotos)
Kamennou terasu očistěte proudem vody

Zazimování rostlin

V neposlední řadě byste neměli zapomenout ani na své rostliny, i ty potřebují před zimou ochránit. Péče se samozřejmě odvíjí od toho, jaké rostliny na své terase máte. Některé keře, túje, vřesy, traviny i stromky v květináčích mohou zůstat venku klidně celou zimu. Pomůže jim však, když jsou umístěné do termoizolačních květináčů a když je obalíte tepelně izolačním materiálem (chvojím, jutou, bublinkovou fólií nebo pěnovým polystyrenem). Pomoci může i sláma, spadané listí, hobliny nebo drcený polystyren. Rostliny, které však zimu venku nepřežijí, vezměte do tepla. Umístěte je tam, kde to mají rády. Některé potřebují třeba tmu a chlad a jiné vyžadují světlo a takřka pokojovou teplotu. Nakonec z terasy ukliďte i glazované květináče, protože by vám venku během zimy popraskaly.

Publikováno: 26. 11. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce