reklama

Víte, jak si máte zorganizovat domácí zabíjačku?

Doba, kdy se v každém stavení o masopustu konala domácí zabíjačka, je již dávno pryč. Od dob našich pradědů se mnohé změnilo. Chceme vám ukázat, že taková pravá domácí zabíjačka není nic složitého ani děsivého. Ukážeme vám vše od přípravy na zabíjačku, přes porážku a bourání masa, až po ty úžasné a skvěle vonící a na jazyku se rozplývající dobroty, které nám vepřové maso poskytuje.

i (Zdroj: Depositphotos)
Naučte se základní úkony při domácí zabíjačce a budete mít dostatek masa vždy po ruce a do zásoby. A budete si moci vyrobit zabíjačkové pochoutky (Zdroj: Depositphotos)

Domácí zabíjačka

Od nedávna byly domácí zabíjačky součástí našeho života a v období masopustů nebylo stavení, ve kterém by se neporážel domácí čuník. Takové zabíjačce předcházely velké přípravy, protože jakmile se ve dveřích objevil mistr řezník, muselo být všechno přichystáno a mohlo se začít. Projdeme si spolu krok za krokem nejen přípravy na zabíjačku, ale řekneme si něco o legislativě a dále se pak budeme zabývat jednotlivými úkony, abychom měli v konečné fázi maso v mrazáku a stůl plný zabíjačkových pochoutek.

Nejprve bude potřeba si obstarat správné prasátko
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejprve bude potřeba si obstarat správné prasátko

První krok je rozhodování a plánování

Od prasete k jitrnici je poměrně dlouhá cesta a na ní vás mohou potkat mnohá úskalí, o kterých jste možná doposud neměli ani tušení, že existují. Začneme prostou úvahou, zda si pořídit vykrmeného čuníka už na porážku nebo si vykrmit svého. Spočítejte si nejprve, co je výhodnější. Cena za 1 kg živé váhy prasete je přibližně 44 Kč. Bohužel za posledních několik lety vzrostly ceny porážkových prasat zejména kvůli prasečímu moru a vybití chovů prasat v Číně, která byla a je největším dovozcem prasat na světě. Pokud si budeme chtít prasátko vykrmit tak, aby mělo minimálně 150 kg, počítejte s půlroční prací. Takové prasátko potřebuje suchý a dobře větratelný chlév, podestýlku, kterou je nutné velmi často měnit a 2x denně plnohodnotnou stravu. Znamená to zakoupit jádro, brambory, obilniny a doplňovat klasickou prasečí stravou - šrot s kopřivami. Počítejme 200-300 kg jádra nebo obilí na 1 prase, což činí cca 400 Kč/ 100 kg. Tudíž celková spotřeba je zhruba za 1000 - 2000 Kč. Je nutné připočítat další produkty, kterými budeme zakrmovat.

Pašíka si můžeme vykrmit i doma sami
i (Zdroj: Depositphotos)
Pašíka si můžeme vykrmit i doma sami

Krmné brambory vyjdou asi na 5 Kč/ 1 kg, v pytli je 50 kg. Prasátko jich spořádá klidně 300 kg (méně, pokud budete připravovat krmné směsi). Ideální pro výkrm je pořídit si prasátka rovnou dvě. Ve dvou se to lépe táhne, a také lépe chutná a prasátka jsou tvorové, kteří si v houfu snaží každý z nich pro sebe urvat co nejvíce, takže zdárně přibývají na váze. Avšak zde už máme další zádrhel. Současná legislativa praví, že vlastníte-li dvě a více prasat, máte chov. A ten je potřeba podle zákona č. 154/2000 Sb. o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat (plemenářský zákon), ve znění pozdějších předpisů evidovat na ČMSCH. Zde vám vysvětlí vše o registraci, evidenci a pokynech, které jsou k této problematice vydané.

Informujte se na příslušném úřadu pro evidenci chovu prasat
i (Zdroj: Depositphotos)
Informujte se na příslušném úřadu pro evidenci chovu prasat

Další podrobnosti ohledně chovu prasat na porážku se dozvíte na webu: https://www.cmsch.cz/evidence-a-oznacovani-zvirat/evidence-a-oznacovani-zvirat/

Suma sumárum

Pokud si spočítáme, že za 1 kg živé váhy prasete zaplatíte 44 Kč a prase váží 150 kg, vyjde vás vykrmený čuník na cca 6600 Kč. Malý čuník na dokrmení vyjde v přepočtu asi na 2000 Kč při váze okolo 30 kg. Plus náklady na krmení, které se mohou vyšplhat na 5000 Kč podle délky výkrmu, chuti prasátka a podmínek k výkrmu. Je nutno ovšem také připočítat náklady za registraci a může se stát, že prase bude "špatné" a tudíž bude méně přibývat, může onemocnět a uhynout. Chov prasat na porážku se tak evidentně vyplatí pouze větším organizacím, které se touto činností zabývají ve velkém. Jednotlivec velmi často narazí na úředního šimla a astronomické ceny krmiva.

Asi levněji vás vyjde koupit již vykrmené prase od chovatele
i (Zdroj: Depositphotos)
Asi levněji vás vyjde koupit již vykrmené prase od chovatele

Máme prase a co dále?

Přeskočíme anabázi výkrmu čuníka a přesuneme se do fáze, kdy je praseti chlívek malý a je potřeba mu opatřit klidné místo v mrazáku. Schyluje se k porážce. A nastojte - úřední šimlík nám opět začne řehtat. Proč? Inu, domácí porážku nebo-li zabíjačku nemůžete provádět jen tak, jak se vám zlíbí. Jak jsme již řekli, už při držení 1 kusu prasete se stáváte chovatelem a nic na tom nemění fakt, že je prase určeno k domácí zabíjačce. Pokud se rozhodnete ho odporazit, proběhnete se nejprve na příslušné orgány ČMSCH, kde řádně nahlásíte porážku a předložíte veterinární atest o zdravém prasátku. Zákon praví, že jateční zvířata - s výjimkou skotu včetně telat, koní, oslů a jejich kříženců a jelenovitých z farmového chovu, mohou být poražena v hospodářství chovatele, jsou-li jejich maso a orgány určeny pouze pro spotřebu v domácnosti chovatele, to znamená, že splňují podmínky domácí porážky. Nejspíš budete také upozorněni, že domácí zabíjačka není atrakcí pro obec a tudíž si budete prase zabíjet pěkně doma na dvoře a nejlépe bez obecenstva. Nemusíte se ale obávat sankcí - zákon o výhradní konzumaci výrobků z vepřového masa při domácí zabíjačce bez přispění příbuzenstva byl zrušen a je plně na vás, koho a v jaké míře pochoutkami z čuníka obdarujete. Nesmíte je ovšem ale prodat, protože v takovou chvíli se dopouštíte nezákonného jednání.

Pozvěte si řezníka, který svou práci ovládá
i (Zdroj: Depositphotos)
Pozvěte si řezníka, který svou práci ovládá

Jste-li zběhlí v porážení hospodářských zvířat, nic vám již nebrání, abyste začali chystat necky. V případě, že živé prase vidíte poprvé v životě a marně na něm hledáte vypínač, kterým byste ho uvedli do věčného spánku, raději si pozvěte řezníka. Předem si s ním dohodněte podmínky, řezník nepracuje úplně zadarmo a pořádek dělá přátele.

Příprava zabíjačky

Podmínkou pro to, abyste mohli zabíjačku vykonat doma, je mít věci, bez kterých se celá operace dá provést jen velmi těžko. Předpokládejme, že si pozvete mistra řezníka, který má svůj "vercajk", ale nemůže sebou brát všechno. Takže je potřeba obstarat něco, na čem nebo v čem budeme prasátko po zabití pařit a zbavovat štětin. Nemusíte mít zrovna dřevěné necky, docela dobře se hodí i zednické kozy, starý, ale pevný stůl nebo vysazené dveře. Nesmí vám ovšem chybět trojnožka s rozporkou, na níž bude prasátko viset. Jistou eventualitou je třeba trám ve stodole, na něj rozporku zavěsíte, ale počítejte s vahou čuníka, která není zrovna malá. Zvedat ho pak ze země, kam vám z prasklého trámu spadlo, je práce minimálně pro tři zdatné chlapy. Dále je nutné mít několik kbelíků, velkým lavorů, mísy a nádobí na vaření. Nevěřili byste tomu, kolik kastrolů a hrnců je potřeba. Počítáte s výrobou zabíjačkových pochoutek? Tak si připravte kotel na vaření nebo opravdu hodně velké hrnce. Ideálnější je kotel, tzv. butar, ve kterém se za za vydatného přikládání dřeva bude vařit maso na ovar, jitrnice, tlačenky a ze zbylého hutného vývaru vyrobíte černou polévku.

Bez velkého kotle na vaření se neobejdete
i (Zdroj: Depositphotos)
Bez velkého kotle na vaření se neobejdete

Dřevěný vál je taktéž nezbytný. Řezník na něm bude nejprve bourat maso a posléze se využije na míchání díla na zabíjačkové výrobky. Musí být tedy dostatečně velký. Obstarejte si dále:

  • velkou naběračku
  • cedník na dlouhé rukojeti
  • velkou vidličku
  • mlýnek na maso
  • pekáče
  • zavařovací sklenice
  • řetízky na očištění prasečích štětin
  • kalafunu
  • potravinářský motouz
  • kovové háčky
  • nabíječku na jitrnice (nebo nástavec na mlýnek)

Kromě pomůcek vám ale také nesmí chybět:

  • cibule a česnek
  • koření - pepř, nové koření, bobkový list, majoránka, kmín (někdo do výrobků přidává zázvor, červenou papriku nebo tymián)
  • špejle
  • střeva (doporučujeme zakoupit již opraná a kalibrovaná, ušetříte si spoustu nevábné práce)
  • sůl
  • kroupy
  • domácí "buchtu" do jitrnic, lze jí nahradit žemlemi
  • hořčici a křen
  • chléb

A nezapomeňte si k ruce pozvat hodně pomocníků. Prase, jak známo, má nejvíc příbuzných a vy se nezdráhejte je zapřáhnout do práce, sotva se mezi vraty zmíní o možné výslužce, neboť zadarmo ani kuře nehrabe a kdo chce jitrnici, musí přiložit ruku k dílu.

Budete potřebovat kvalitní a ostré nože
i (Zdroj: Depositphotos)
Budete potřebovat kvalitní a ostré nože

Řezník pak by měl mít jateční pistoli, sekáč, nože a ocílku, "kolíbku", pilku a zvonky na oškrábání štětin. Pokud něco z toho vlastníte, dohodněte se s ním dopředu, ušetříte mu přenášení věcí sem a tam. Nejste si jisti, jestli máte všechno nachystané? Pozvěte řezníka na návštěvu a on vám sám řekne, co je potřeba vykonat, zařídit a sehnat. Dbejte na to, aby všechny nástroje byly nabroušené, nádobí používejte nerezové, smaltované nebo plastové, rozhodně se vyhýbejte skleněným věcem. Při práci s masem bude všude okolo vás spousta mastnoty a mohli byste skleněné předměty rozbít.

Shromážděte všechny velké hrnce a kastroly
i (Zdroj: Depositphotos)
Shromážděte všechny velké hrnce a kastroly

Den nultý

Nultým dnem můžeme směle nazvat den, kdy budeme připravovat zabíjačku. Doporučujeme veškerou činnost, spojenou s porážkou, bouráním a výrobou provádět venku nebo odděleně od obytných místností. Začněte tedy přichystáním necek, vztyčením trojnožky a instalací kotle. Nachystejte dostatek dřeva na topení. Do necek připravte řetízky. Přineste stoly a umístěte na ně vál. Máte-li venkovní kamna, připravte je také. Do kotle nanoste vodu a zakryjte ho. Dejte péci buchtu:

  • Směs polohrubé a hladké mouky v poměru 3:1
  • Na 1 kg mouky 1 vejce a 1 kostka droždí
  • Voda a sůl, mléko na kvásek

Droždí nechte vzejít v mléce, nalijte do mouky, přidejte vejce, sůl a vodu. Utvořte těsto, nechte asi hodinu vykynout, pečte asi ¾ hodiny na 160-200 °C. Buchta nesmí být hnědá, ale světlá. Nechte vystydnout. Nebude od věci, když současně s buchtou do jitrnic připravíte i něco sladkého pro přítomné, např. bábovku nebo koláč. Než se buchta upeče, oloupejte cibuli a česnek, uvařte kroupy, zkontrolujte koření. připravte střeva, která namočte do vlažné vody (nesmí být horká, jinak střeva popraskají), propláchněte od soli a můžete si je nakrájet na cca 20-30 cm kousky a z jedné strany zašpejlovat. Připravte také dostatek hadrů na utírání mastnoty a rukou, zkontrolujte, zda máte PE sáčky na balení masa, vymyjte zavařovací sklenice a nezapomeňte jít brzy spát. Máte před sebou náročný den.

Publikováno: 12. 1. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová