reklama

Mechové terárium vám přinese kousek lesa do bytu a nepotřebuje ani velkou péči

Přírodu potřebujeme všichni, i ti, jsou vyloženě panelákový typ. Někomu se to daří více, někomu méně. Zelená barva je příjemná, bydlení zútulní a osvěží. Pokud ale na kytky doma nemáte prostor nebo čas, zkuste nenáročné mechové terárium. Postačí malá skleněná nádoba, přírodní mech a máte malý kousek lesa doma. Nepotřebuje žádnou velkou údržbu a můžete si vytvořit i malou pohádkovou zahrádku.

Mechové terárium vám přinese kousek lesa do bytu a nepotřebuje ani velkou péči

Mechové terárium je skvělá možnost, jak lze pěstovat zelené rostliny doma, a přitom si jich nemusíte skoro vůbec všímat. Pokud máte malý byt, přesto jim i tak určitě najdete nějaké vhodné místečko. Klidně na nočním stolku. Péče je opravdu minimální. Terárium vytvoříte, zavřete a rostlinky uvnitř stačí jednou měsíčně pokropit vodou z rozprašovače. První terárium prý vzniklo náhodou. Jistý botanik sledoval vývoj motýlů. Jejich zakuklené larvy měl uložené ve skleněné nádobě, aby je mohl pohodlně pozorovat. Postupně se tam začaly tvořit i nové malé rostlinky a tak vznikla první zahrádka uzavřená ve skle. Pro vytvoření vám postačí skleněná nádoba, klidně malé akvárium. Může být i kulaté, rostlinám to vadit nebude. Pokud budete pěstovat i nějaké sukulenty nebo tilandsie, tak nechte nádobu otevřenou. Tyto květiny potřebují, aby jim cirkuloval vzduch. Mech a kapradiny můžete uzavřít. Udržíte tak vlhké prostředí delší dobu a péče o ně bude ještě pohodlnější.

Z tropických rostlin si můžete vytvořit třeba malý deštný prales
Z tropických rostlin si můžete vytvořit třeba malý deštný prales

Hezky budou vypadat kousky kůry, vetší kámen nebo kus zdravého dřeva. Sukulenty jsou malé nenáročné rostliny, které si umí udržet dlouhou dobu vnitřní vláhu. Stačí je umístit na štěrk nebo písek. Péče o ně je podobná jako u kaktusů, jsou velmi nenáročné na zalévání a postačí jim malý prostor pro růst.

Ve skleněném teráriu se daří i masožravkám
Ve skleněném teráriu se daří i masožravkám

Tilandsie jsou zajímavé rostliny podobné travinám. Pomocí dlouhých kořenů visících ve vzduchu se uchycují na rostlinách, stromech nebo skalách. Můžete je tedy umístit na menší kus kamene nebo dřeva. Budou maximálně spokojené a vaše mechové terárium bude o to zajímavější. Kapradiny malou domácí zahrádku ve skle také příjemně pozvednou na vyšší úroveň a nevyžadují zvláštní péči. Pokud budete nádobu uzavírat, použijte skleněný, keramický nebo korkový poklop.

Tilandsie je skvělá rostlinka pro mechové terárium ve skle
Tilandsie je skvělá rostlinka pro mechové terárium ve skle

Jak vytvořit mechové terárium

  • Sežeňte si vhodnou skleněnou nádobu. Můžete použít malé hranaté akvárium a se zahrádkou si vyhrát, různě ji měnit, vylepšovat a dekorovat. Pro opravdu nenáročné jednoduché terárium zvolte malou skleněnou nádobu. Na trhu seženete různé skleněné baňky, kulaté nádoby, vázičky nebo použijte klidně hezčí a dobře vypláchnutou zavařovací sklenici. Nezapomeňte na vhodné víčko.
  • Připravte si mech, kamínky, sukulenty a dekorace. Cokoliv, co se vám bude hodit a vejde se do vybrané nádoby. Vše jsou malé věci, se zařizováním si tedy můžete vyhrát. Nebo jen vložte mech do nádoby a uvidíte.
Připravte si skleněnou nádobu, mech, kamínky a vše vložte dovnitř
Připravte si skleněnou nádobu, mech, kamínky a vše vložte dovnitř

  • Pokud má nádoba malý otvor, tak použijte pro vkládání pinzetu. I do vázičky nebo baňky s dlouhým a úzkým hrdlem zvládnete vložit jednotlivé dekorace a rostlinky. Nasypte nejdříve zeminu a štěrk, pomozte si papírovým trychtýřem. Pak postupně vložte vše ostatní. S rostlinami manipulujte hodně opatrně. Výrobu si užívejte.
  • Nakonec nádobu pokropte vodou, pokud je potřeba, uzavřete a můžete ji umístit na své místo. Baňky je možné pověsit. Rosení opakujte jednou za dva až čtyři týdny.
Pomáhejte si dlouhou pinzetou
Pomáhejte si dlouhou pinzetou

Péče o mechové terárium

  • Mechy a kapradiny zvládnou i temnější místo, takže se hodí i tam, kde by jiné rostlinky strádaly. Nebojte se je pověsit do méně světlé chodby, do kouta, nebo umístit někde dál od oken. Uvidíte sami, jak se jim bude dařit. Vláhu potřebují zhruba jednou za měsíc, hlavně pokud bude nádoba uzavřená.
  • Sukulenty a ostatní rostlinky potřebují o něco více světla. Malé nádobky ale snadno přemístíte podle potřeby. Nezapomeňte nechat nádobu otevřenou a zavlažujte dvakrát do měsíce. Prospívá jim umístění na okně a letnění.
  • Pomocí různých dekorací, malých sošek, kamínků nebo mušliček si můžete s dekorováním vyhrát. Stačí malý detail. U větších nádob si můžete vytvořit malou zahrádku, umístit i malý stromeček, bonsaj nebo keříček. Jsou vhodné i pro ty, co chtějí mít zelené a živé akvárium, ale nechce se jim krmit rybičky.
Mechové terárium vytvoříte i v zavařovací sklenici
Mechové terárium vytvoříte i v zavařovací sklenici

Publikováno: 13. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce