reklama

Kompostování v bytě není nic nehygienického

S nastupujícím moderním trendem života a bydlení se některé technologie ze zahrady přesouvají i do bytů. Podívejme se například na kompostování, které se stalo velice úspěšným nejen v zahradě, ale i v kuchyni. Stačí k tomu mít vhodnou nádobu, materiál a činitele. Jak vlastně kompostování v bytě může fungovat? Pojďme se společně podívat na techniku domácího kompostování a další důležité informace.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kompostování v bytě není nic nehygienického (Zdroj: Depositphotos)

Víte, jak správně kompostovat v bytě?

Kompostování v bytě není jen módním výstřelkem, nýbrž velmi efektivním a účinným prostředkem, jak přetvořit organické zbytky v kuchyni do podoby černého zlata, humusu, který následně využijete například při každoročním přesazování pokojových rostlin. Získáte tak nejen cennou a dostupnou zeminu pro vaše rostliny, zároveň se jim v humózní půdě bude velmi dobře dařit.

Kompostování
i (Zdroj: Depositphotos)
Veškeré zbytky rostlinných potravin můžete uklidit do kompostéru a kompostovat tak i v bytě

Kde se vzalo domácí kompostování?

Tato metoda se pomocí šikovných rukou lidí přesunula ze zahrádek do domovů. Dnešní doba, zaměřená na ekologii, domácí pěstování na všechny způsoby a snížení objemů komunálního odpadu, tak přinesla tento jednoduchý postup do domácích podmínek, kde kompostér je umístěn například vedle kuchyňské linky.

Žížaly
i (Zdroj: Depositphotos)
Hlavním činitelem přeměny odpadu v kompost jsou žížaly

Co patří do domácího kompostu

Domácí kompost snese veškeré rostlinné zbytky z kuchyně, ostříhané zdravé listy a květy pokojových rostlin. Bude také potřeba násada kalifornských žížal. Ty totiž velmi efektivně zpracovávají rostlinné odpady a přeměňují je na vysoce ceněné suroviny. Běžnou činností těchto organismů se objem odpadu sníží až na šestinu původního objemu. Jedním z pokladů v domácím kompostéru je kompost, vedlejším produktem žížalí čaj. Jde o výluh, který vzniká v kompostéru a je to směs látek s vysokým podílem důležitých živin pro rostliny. Pro zeleň funguje podobně jako energetická bomba, která rostlinám výrazně zlepší stav. Průtokem vody, která je přirozeně obsažena v biologickém odpadu, dochází k obohacení enzymy, vápníkem, hořčíkem a dalšími prvky. Vzniklou živnou směs však musíte před použitím naředit, a to ideálně v poměru 1:10. Přímým hnojením v koncentrovaném stavu rostlinám spálíte kořeny.

Vermikompostér
i (Zdroj: Depositphotos)
Vermikompostér v designovém provedení

Výhody domácího vermikompostéru

  • Produkce kompostu je založena na prožírání rostlinného materiálu žížalami kalifornskými;
  • kompost nezapáchá a postupně snižuje svůj objem;
  • hnojením rostlin vermikompostem v poměru 1:10 se zeminou dochází k vhodnému obohacení pěstebního prostředí;
  • postupným přidáváním zeleného materiálu vzniká další a další vermikompost;
  • ve vhodném prostředí kompost funguje celoročně, od jara do zimy.

Vyrobte si domácí kompostér

Výroba domácího kompostéru není vůbec náročnou záležitostí. Vlastně i levnou a dostupnou, pokud patříte mezi mírně šikovnější, kteří si řadu věcí vyrobí sami. Zakupte si objemnější kbelík s vrchním víkem. V jeho spodním dně vytvořte otvor, do kterého namontujte vypouštěcí kohoutek menšího průřezu. Pokud prostor mezi dnem kbelíku a kohoutkem není těsný, zatáhněte jej některým z lepidel. Takto vytvořený kompostér umístěte například na starou židli, v jejímž sedáku je vytvořen otvor pro vypouštěcí kohout. A je hotovo.

Funkční kompostér
i (Zdroj: Depositphotos)
Pohled do funkčního kompostéru s kalifornskými žížalami

Báječný design i funkčnost

Šikovné české myšlenky a ruce stojí za úžasným vzhledem i funkčností jednoduchého kompostéru, který je svým vzezřením natolik přitažlivý, že přitáhne každého návštěvníka vašeho obydlí, jenž je vybudováno s cílem vysoce moderního designu a funkčnosti. Samotný kompostér je soustavou, která se skládá ze čtyř plastových výlisků, filtračního síta, čtyř nožek a vypouštěcího kohoutku.

Publikováno: 16. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček