reklama

Udělejte z malé předsíně velkou a opticky ji zvětšete

Předsíně a zejména ty panelákové mají ve většině případů tu nevýhodu, že jsou malé, tmavé a působí stísněně. Existuje ale řada způsobů, jak si s tím poradit, a předsíň pak bude vypadat opticky větší a také projasněnější a čistější.

i (Zdroj: Depositphotos)
Udělejte z malé předsíně velkou a opticky ji zvětšete (Zdroj: Depositphotos)

Jak opticky zvětšit předsíň?

Základním způsobem, jak opticky zvětšit předsíň, je použít na výmalbu co nejsvětlejší, ideálně bílou barvu. Ta nejenže prostor zvětší, ale také projasní, což je v případě předsíní bez nedostatečného denního osvětlení zapotřebí.

  • Kromě bílé jsou vhodné také světlé barvy v pastelových nebo přírodních tónech.
  • Strop by měl zůstat bílý, tak dosáhnete optického zvýšení místnosti. Případně můžete zvolit světlé, matné pastelové barvy, ale vždy dbejte na to, že strop musí mít zásadně světlejší barvu než stěny.
Barvy
i (Zdroj: Depositphotos)
Barvy, které vám pomohou opticky zvětšit předsíň, by měly být světlé, tmavá barva se moc nehodí
  • Zapovězeny jsou tmavé barvy, křiklavé odstíny a tapety s výraznými vzory – to vše by v malé předsíni vyvolávalo stísněný dojem.
  • Ideální je pak světlou barvu promítnout nejen do stěn, ale také do podlahy. Kvůli údržbě je vhodné vzít do úvahy dlažbu v bílé či světle šedé, i zde ovšem pozor na vzory – pokud na nich trváte, rozhodně by neměly být velké.
  • Vhodnou variantou k optickému zvětšení podlahy v předsíni je krom světlé barvy také položení běhounu, který prostor prodlouží. Jinak volte spíše malé rohožky či koberečky, a to i z praktických důvodů.
Optické zvětšení zrcadla a vestavné skříně
i (Zdroj: Depositphotos)
Do malé předsíně volte pro její optické zvětšení zrcadla a vestavné skříně

Nábytek

Stejné pravidlo jako pro barvu stěn platí také pro nábytek – pro optické zvětšení volte vybavení předsíně ve světlých odstínech. Masivní, robustní kusy nábytku z tmavého dřeva sem rozhodně nepatří. Vhodnou volbou je vestavná skříň s posuvnými dveřmi. Tu navíc můžete opatřit zrcadlem, které vám poskytne další optické zvětšení prostoru i jeho prosvětlení. Doplnit ji pak můžete menšími kusy nábytku, jako je věšák či botník a podobně, vše si ale vyberte ve stejné barvě.

Světlé barvy a lesk
i (Zdroj: Depositphotos)
Světlé barvy a lesk, ať už nábytku nebo zrcadel, pomohou předsíň opticky zvětšit
  • Ať už zvolíte další nábytek jakýkoliv, vyberte si takový, který budete mít možnost uzavřít – ač se to nezdá, dvířka na botníku či skříňce na ukládání čepic, rukavic a dalších drobností způsobí, že vše za nimi zůstane neviditelné a nebude to rušit a tříštit vzhled místnosti.
  • Jinak ve všech malých prostorech platí zlaté pravidlo – čím méně, tím lépe. S nábytkem, dekoracemi ani dalším vybavením to nepřehánějte. Vše pak bude vypadat čistěji, upraveněji a prostor se tak bude zdát větší.
  • Dalším pravidlem je vybírat nábytek s co nejmenší hloubkou – na trhu je nepřeberné množství výklopných botníků i úzkých stolků a skříněk, které využijete k uložení potřebných předmětů a ušetříte tak místo v malé předsíni.
  • Nejen opticky, ale i reálně předsíň zvětšíte instalací posuvných dveří, kterých mnohdy z předsíně vede do dalších částí bytu větší počet, než by bylo potřeba, a ubírají tak na prostoru.

Předsíň vám pomůže opticky zvětšit také zrcadlo – nejenže tu splní svou praktickou funkci pomocníka při upravování vzhledu, ale jeho správné umístění prostor zvětší a otevře. Pro tento efekt je vhodné použít alespoň jedno větší zrcadlo. Pokud zde máte velkou skříň, volte její dveře již opatřené zrcadlem. A nemusíte se bát sáhnout po takové, která má zrcadla na všech svých dveřích, optickému zvětšení předsíně tak jen pomůžete.

Zrcadla a dostatečné osvětlení
i (Zdroj: Depositphotos)
Zrcadla a dostatečné osvětlení jsou důležité pro optické zvětšení předsíně

Osvětlení

Dalším způsobem jak opticky zvětšit předsíň je i vhodně zvolené umělé osvětlení – volte LED bodové osvětlení, případně nástěnné lampy či stropní světla (ovšem ne velké visací lustry), která přinesou nejen světlo, ale umí být také designovým prvkem. Rozhodně v tmavé předsíni není vhodné tlumené osvětlení. Kromě centrálního světla na stropě je vhodné další světlo umístit nad zrcadlo a pak do všech tmavých koutů tak, aby byly prosvětleny.

Publikováno: 29. 1. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová