reklama

Botník pro všechny vaše boty

V každé chodbě či předsíni najdeme pomocníka, který pomáhá udržet boty pohromadě a schované před očima návštěvníků, a udržuje zde pořádek – samozřejmě mluvíme o botníku. Důraz je třeba dbát nejen na vzhled, ale také praktičnost, protože v předsíni nebývá místa nazbyt a je třeba volit úsporná řešení. Materiál je navíc každodenním používáním značně zatěžovaný, a tak je třeba při výběru přihlédnout i k druhu a kvalitě materiálu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Botník pro všechny vaše boty (Zdroj: Depositphotos)

Materiály na botník

Botník může být vyroben z mnoha materiálů. Tradiční je samozřejmě dřevo, překližka, laminát, ale k mání jsou i botníky plastové či kovové nebo s detaily ze skla. Dobrou volbou je omyvatelný materiál, do jisté míry odolný vodě, případně se dovnitř dají pořídit různé podložky, které vodu nasají či zadrží.

  • Dřevo – tradiční materiál, který působí teple a luxusně. Má také typickou vůni a zbarvení, pokud mu necháte jeho přírodní vzhled – to se může ale časem působením světla a dalších vlivů změnit, což někomu nemusí vyhovovat. Dřevo je třeba chránit před nadměrným vlhkem a vodou – mokré boty dřevu dlouhodobě dobře neudělají, je třeba ho chránit lakováním, olejováním či voskováním a tuto údržbu pravidelně opakovat. Výhodou ovšem na druhou stranu je, že případná poškození se dají obrousit a botník bude vypadat jako nový.
  • Laminát a dřevotříska – materiál, ze kterého se už také běžně vyrábí různé druhy nábytku, botníky nevyjímaje. Pro tyto účely volte tloušťku desek alespoň 1,8 cm, aby byl botník dostatečně pevný a stabilní. Stejně jako u masivního dřeva je jeho nevýhodou citlivost na vodu či vlhkost na hranách, při delším a dlouhodobém kontaktu může začít deska bobtnat. Částečně se tomu dá předejít vhodnou úpravou hran plastovou krycí páskou a také volbou opravdu kvalitních desek, které jsou odolnější vlhkosti a také oděru.
Kovové botníky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kovové botníky jsou odolné a zajistí větrání. Jen v nich bude všechno uložené vidět
  • Kov – většinou se objevuje chromované provedení, případně ocelové, volte však kvalitní materiál, který zátěž vydrží, bude stabilní a bude mít potřebnou nosnost.
  • Plast – nespornou výhodou plastových botníků je jejich cena a odolnost a životnost. Ovšem za předpokladu, že sáhnete po kvalitním, pevném materiálu, který bude mít dostatečnou stabilitu a nosnost. Velkou výhodou je také údržba, kdy stačí povrch otřít vlhkým hadrem a voda mu neublíží.
Výklopné botníky
i (Zdroj: Depositphotos)
Výklopné botníky jsou v oblibě zvláště kvůli úspoře místa

Vhodné vlastnosti

Každý botník by měl po konstrukční stránce splňovat určité náležitosti, aby byl co nejvíce funkční, hygienický a snadno se udržoval v čistotě.

  • Větrání – je nutné, aby měl botník dostatečné odvětrání, aby mohla vlhkost a pachy odcházet, v opačném případě může dojít k zapařování uložených věcí a vzniku plísní a zápachu. Toto je většinou řešeno zadním dílem s perforací, většími mezerami mezi jednotlivými díly či mezerami mezi dvířky a stěnami. Ověřte si ovšem, že to není na úkor stability.
  • Přídavné šuplíky – pro uložení potřeb k péči o obuv je vhodné, pokud je součástí botníku zásuvka či polička, ve které budou kartáče, houbičky a krémy na boty.
  • Sezení – pokud to výška a pevnost materiálu umožňuje, může botník sloužit také jako lavice. Ušetříte si tak místo a zajistíte pohodlí při přezouvání.
  • Podsvícení – moderní kousky nabízejí už i integrované světlo a nebudete tak muset lovit boty poslepu.
Tradiční policový botník
i (Zdroj: Depositphotos)
Tradiční policový botník pojme boty různých výšek

Typy botníků

Botník není už jen obyčejná policová skříňka. Vybrat si můžete botník vyklápěcí nebo moderní závěsný systém.

  • Policový botník – klasický botník bez dvířek či s jejich různými variantami, který vám umožní nastavit výšku polic a lze tak do něj dát různě vysoké druhy bot. Ještě modernější a sofistikovanější uložení nabízí výsuvný pojezdový mechanismus s držáky, na které lze boty zavěsit, tento systém zaručuje dobré větrání. Nevýhodou celého policového botníku může být hloubka, takže nemusí být úplně vhodné do každé předsíně, zejména těch menších. Zároveň je třeba dbát na kvalitu materiálu, protože ty levné mohou být nestabilní.
  • Vyklápěcí botník – moderní varianta, která vám ušetří prostor v chodbě díky malé hloubce. Ovšem kvůli systému ukládání bot pod určitým úhlem nejsou tyto botníky vhodné pro vysokou obuv jako jsou kozačky a holínky. Zároveň jej vhodné je upevnit ke zdi pro zajištění stability.
Tyče, které slouží jako botník
i (Zdroj: Depositphotos)
Netradičně se dají boty zavěšovat na tyče, které slouží jako botník
  • Moderní botníky – tímto jsou myšleny teleskopické tyče, které mohou vést od země až ke stropu, a jsou na nich umístěny háčky, na které se obuv zavěsí. Výhodou i nevýhodou může být větrání, to probíhá téměř dokonale, ovšem pachy odchází do okolního prostoru. Toto řešení také nepřispívá k upravenému vzhledu místnosti.
  • DIY – sami si potom můžete vyrobit mnoho dalších zajímavých kousků, do kterých boty uschováte. Využít se k tomu dají palety, dřevěné i plastové krabice, trubky, štafle, dokonce i hlavy smetáků a mnoho dalších materiálů, fantazii se meze nekladou.

Publikováno: 1. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová