reklama

Úsporné žárovky pomohou k úspoře za elektřinu

Úsporné žárovky jsou hitem již delší dobu. Pořizovací ceny představují sice náročnější investici, postupná úspora za elektřinu ale dosahuje v dlouhodobém horizontu zcela zásadní položku v rodinném rozpočtu. Jaké úsporné žárovky jsou dnes k dispozici a v čem spočívají výhody osvětlení typu LED?

Úsporné žárovky
i (Zdroj: Depositphotos)
Úsporné žárovky pomohou k úspoře za elektřinu (Zdroj: Depositphotos)

Úsporné žárovky

Úsporné žárovky jsou provozně podstatně lepší než žárovky původní, které pracovaly s rozžhaveným vláknem ve skleněném obalu. Nejen, že jejich velkou nevýhodou byl především nákladný provoz, daný vysokým příkonem, zároveň však trpěly i značným vyzařováním tepla a nízkou životností. V místnostech původně běžně používané žárovky s příkonem 60 nebo 100 Wattů úplně vymizely a na jejich místo nastoupily moderní úsporné světelné zdroje. Prodej a výroba klasických vláknových žárovek byla oficiálně ukončena v roce 2012 vzhledem k nařízení EU, avšak doprodej trval ještě velmi dlouho dobu. Avšak záhy se zákaz podařilo zčásti obejít, neboť jeden z tuzemských podnikatelů si nechal Úřadem pro průmyslové vlastnictví zapsat žárovku jako tepelné tělísko. Souhlas obdržel pro území České Republiky, Německa, Polska a Slovenska v rámci průmyslového využití a tento fígl se do dnešní doby využívá po celém světě.

Po roce 2018 také dochází k postupnému ukončení prodeje i halogenových svítidel a celý proces tak posouvá budoucnost ve znamení technologie LED, která je využívána nejen v domácnostech, hojně je zastoupena i například v automobilovém průmyslu.

Typy žárovek
i (Zdroj: Depositphotos)
Typů žárovek je spousta, úsporné typy ale mají při stejné svítivosti podstatně menší příkon (Zdroj: Depositphotos)

Rozdíly mezi technologiemi

Klasické a halogenové žárovky můžeme sice ještě sehnat, avšak jde o jakýsi omezený režim prodeje a hlavně o značně neúsporné nakládání s elektřinou vzhledem k vysokému příkonu. Základním typem úsporných žárovek jsou kompaktní zářivky. Oproti halogenové technologii jsou účinnější a jejich životnost dosahuje až pětinásobku toho, co halogenové žárovky. V praxi to znamená, že úsporné kompaktní zářivky mohou fungovat až 10 000 hodin, přičemž jsou vhodné pro déletrvající svícení. Jejich výhodou je malá spotřeba, avšak pomalejší náběh do plného výkonu, také obsahují těžké kovy, které mohou v rámci likvidace představovat zátěž pro životní prostředí.

Kompaktní úsporná zářivka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kompaktní úsporná zářivka se závitem (Zdroj: Depositphotos)

LED žárovky jsou jednoznačně nejvhodnější svítidla vůbec. Mají velice dlouhou životnost, není v nich žádný těžký kov a nabízí velmi rychlý náběh do plného výkonu. Vydrží až 25 000 hodin. Vzhledem k tomu, že jde dnes o nejdražší technologii, co se týká vstupních nákladů, úspora elektřiny je natolik vysoká, že se tato investice prostě vyplatí. Jedná se o univerzální svítící prostředek, který obstojí v domácnostech i průmyslu.

Paticové LED žárovky
i (Zdroj: Depositphotos)
Paticové LED žárovky mají velmi snadnou montáž a vysokou životnost (Zdroj: Depositphotos)

Podle čeho vybrat úsporné svítidlo

Dříve se vždy žárovky vybíraly především podle svého příkonu. Dnes je nejdůležitějším parametrem svítivost. Měrnou jednotkou je lumen a ten ukazuje, kolik světla je schopen zdroj vygenerovat do všech směrů za jednu vteřinu. Čím více má úsporná světelná jednotka uveden počet lumenů, tím větší světelný výkon generuje. Pro porovnání - klasická žárovka s příkonem 100 Wattů generuje kolem 1200 Lumenů při životnosti kolem jednoho roku. Kompaktní zářivka při stejné svítivosti má příkon pouhých 25 Wattů při životnosti až 10 let. Ještě lepší vlastnosti mají LED žárovky s příkonem pouze do 20 Wattů a životnost činí 20 let a více. Úspora činí až 85 % nebo více.

Výhody LED osvětlení

 

  • Nejnižší spotřeba elektřiny v kategorii svítidel;
  • nízká provozní teplota - LED má vysokou účinnost a z toho plynoucí jen omezené zahřívání;
  • různé tvary svítidel a rozličné tvary patic dle požadavku uživatele - kromě klasických závitových E14 a E27 jsou k dispozici také paticové GU 10, GU 5.3, GU 4.
 LED svítidla
i (Zdroj: Depositphotos)
Praktický příklad využití LED svítidel v interiéru (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 11.2.2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček