reklama

Víte, co je zelená domácnost?

Ekologie je na pořadu dne už desítky let. Někdo se snaží žít stále více v souladu s přírodou, přizpůsobuje tomu své návyky a životní potřeby. Někdo má naopak pocit, že se jedná jenom o módní vlnu a zbytečnou hysterii. Podívejme se na zásady zelené domácnosti z praktického pohledu. Nejedná se jenom o péči o životní prostředí venku, ale také o náš životní prostor doma, naše zdraví a v neposlední řadě o naše finance. Ušetřené prostředky pak můžeme použít na vysněnou dovolenou, kvalitnější potraviny a péči o sebe.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zelená domácnost je klíčem k rozumnému hospodaření (Zdroj: Depositphotos)

Zelená domácnost

Zelená domácnost není nic složitého. Zásadní je také rozumné a ekologické používání dopravních prostředků. Pokud je to možné, využívejte auto v menší míře a nepoužívejte ho zbytečně jen na nákupy za rohem nebo odvoz odpadků do vedlejší ulice. Do kina či na večeři si také můžete zajít pěšky nebo veřejnou dopravou. Ve městě je mnohem ekologičtější používat hromadnou dopravu a na výlet do vzdálenějších míst můžete vyrazit vlakem.

Používání auta
i (Zdroj: Depositphotos)
Auto využívejte hlavně pro hromadné přesuny

Provoz televize zkuste omezit nebo ji ze své domácnosti odstraňte úplně. Má to výhody v mnoha směrech, ušetříte energii i své zdraví. Pokud si televizi chcete ponechat, pořiďte si prodlužovací kabel s možností vypínání. Spotřebiče, které nemají nepřetržitý provoz, odpojte v době nečinnosti od zdroje. Je to právě televize, varná konvice, mikrovlnka, pračka nebo sušička. Různé nabíječky také nenechávejte nepřetržitě zapojené, odebírají energii i v případě, že právě nenabíjíte. 

Spotřebiče, nábytek i oblečení používejte, dokud slouží. Není nutné mít každý rok vše nové podle poslední módy, pokaždé nejnovější model mobilního telefonu či ke každé sukni jinou kabelku. Pokud se už přeci jen něčeho zbavujete a stále je to funkční, nabídněte to dál. Můžete věci darovat přes inzerci na sociálních sítích, díky speciálním kontejnerům darovat potřebným, nebo to zkuste nabídnout známým. Dobře fungují tzv. Swapy. Ve swapovací skupině nabídněte své přebytky a domluvte si výměnu s někým, kdo nabízí právě to, co naopak potřebujete vy. Skvělou možností je danou věc prodat. Snažte se co nejméně věcí posílat na hromadné skládky.

Nepořádek
i (Zdroj: Depositphotos)
Nepotřebné věci nevyhazujte, zkuste je nabídnout

Ekologická koupelna

Pořiďte si perlátor a nastavitelnou sprchovou hlavici. Není nutné pokaždé pouštět plný proud vody. Páková baterie umožní rychlejší regulaci teploty, tím nebudete plýtvat vodou, která odtéká, než si správnou teplotu nastavíte otočnými regulátory. Při čištění zubů, mytí těla nebo mytí vlasů nemusí téct voda stále.

Častěji se sprchujte než koupejte. Každý den napuštěná plná vana vody pro všechny členy rodiny je velké plýtvání pitnou a teplou vodu. I děti můžete vést k zodpovědnému chování a nemusí se koupat ve vaně každý den. Uvidíte, jak výrazně se to projeví na celkovém vyúčtování a vašem rodinném rozpočtu.

Perte na kratší a šetrnější program. Šetříte tak vodu, elektřinu i vaše oblečení. Pro praní využívejte ekologické prací prostředky a aviváže. Pro čištění pračky i koupelny stačí horká voda a ocet. Časté používání agresivních prostředků nesvědčí ani vašemu zdraví, ani životnímu prostředí.

Na toaletu si namontujte dvojí splachování, kdy si můžete regulovat množství použité vody. Po malé potřebě rozhodně stačí spláchnout menším množstvím vody. Za rok tak můžete ušetřit stovky litrů vody a zelená domácnost se vám tak vyplatí.

Sprchování
i (Zdroj: Depositphotos)
Ekologické sprchování šetří životní prostředí i vaši peněženku

Pokud máte vlastní kotel, nechte si zkontrolovat správné nastavení ohřevu vody i topení. Pokud je kotel zastaralý, investujte do nového. Vstupní náklady se vám brzy vrátí v podobě peněz ušetřených za měsíční výdaje.

Radiátory také přinášejí nemalé náklady. Regulujte je pravidelně podle potřeby, zbytečně nenastavujte nejvyšší teplotu, ale také je v zimě nevypínejte úplně. Ničím je nezakrývejte a nesušte na nich prádlo. Nezamezujte správné cirkulaci a ohřevu vzduchu v místnosti. Větrejte jenom nárazově a při nízké teplotě ohřevu, jinak vám studený vzduch z venku zbytečně donutí radiátor topit na plný výkon. Vyšší topení si nastavte až po zavření oken, pokud to bude nutné. Na noc topení vždy zmírněte, v chladnější místnosti se vám bude také lépe spát.

Splachování WC
i (Zdroj: Depositphotos)
Častěji splachujte s menším množstvím vody

Ekologie v kuchyni

I v kuchyni si pořiďte perlátor na vodovodní baterii. Nádobí nemyjte celou dobu pod tekoucí vodou. Napusťte teplou vodu do dřezu a přidejte trochu saponátu. Nádobí v lázni umyjte a až pak jej důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Hodně času i spotřebované vody vám ušetří kvalitní myčka na nádobí.

Poctivě třiďte odpad. Trocha nepohodlí ve formě několika nádob na různé typy odpadu za to stojí. Odpad zároveň můžeme minimalizovat rozumným nakupováním.

Třídění odpadu
i (Zdroj: Depositphotos)
Zelená domácnost třídí veškerý odpad
  1. Potraviny nakupujte průběžně podle potřeby. Do zásoby nakupujte jenom malé množství, velké zásoby nejsou nutné, v dnešní době je většinou možné dokoupit cokoliv 7 dní v týdnu.
  2. Trvanlivé potraviny nakupujte ve větším balení, to bývá levnější, ale také omezíte množství obalů.
  3. Poohlédněte se po svém okolí a najděte bezobalové prodejny. Potraviny, ale i drogerii už můžete nakupovat do vlastních obalů, čímž zmenšíte objem převážně plastového odpadu.
  4. Jídlo sebou si můžete také nechat zabalit do vlastních praktických krabiček. Láhve a kelímky na kávu také používejte opakovaně. Některé kavárny dokonce nabízí slevu na kávu do vlastního kelímku, nebo mají v nabídce k zapůjčení vratný kelímek.
  5. Zkuste co nejvíce omezit nakupování balených vod a nápojů. Doma si můžete vyrobit vlastní perlivou vodu z pitné vody z kohoutku, nebo si připravte zdravou domácí limonádu.
  6. Pořiďte si na nákupy ovoce, zeleniny a pečiva látkové pytlíčky, které snadno vyperete a můžete je používat opakovaně. V prodejnách s tím nebývá problém.
  7. Dětem balte svačinu do krabiček nebo do látkových ubrousků.
Jednorázový kelímek
i (Zdroj: Depositphotos)
Omezte používání jednorázových kelímků na kávu

Jak správně naložit s odpadem

Plasty – Patří sem vše plastové, pokud se nejedná o kombinaci plastu a jiného materiálu. V takovém případě rozdílné části oddělte. Určitě sem nepatří nádoby a obaly znečištěné olejem a chemikáliemi, to už patří na sběrný dvůr. Nedávno začala společnost Mattoni nabízet první minerální vodu ve vratném plastovém obalu.

Papír – Třídění papíru známe, jedná se o kancelářský papír, noviny, časopisy, knihy a karton. Můžete ho odkládat a odnést nárazově do školy, když vyhlásí sběr. Pomůžete tak škole často i finančně. Za získanou odměnu může pořídit cokoliv potřebného pro chod školy. Do papíru opět nepatří nic, co je hodně znečištěné olejem nebo chemikáliemi.

Kovy – Ve větších městech je už standardem možnost třídit i kovový odpad. Patří sem plechovky od nápojů, konzervy z potravin, alobal a hliníkové obaly. Do některých můžete odkládat i obaly z kosmetiky a sprejů. Vždy si překontrolujte správnost podle štítku příslušného kontejneru. I oblast třídění odpadu se vyvíjí a postupně mění.

Nápojové kartony – Sem patří jenom obaly z nápojů, jako jsou džusy a mléko. Plastovou část kartonu byste měli vhodit do kontejneru na plasty. V některých obcích je pro třídění plastu a nápojových kartonů určený společný kontejner, řiďte se opět příslušnými pokyny.

Sklo – Sklo bylo možné třídit jako první. Zálohované lahve od nápojů vraťte na prodejnu, dostanete za ně navíc i peníze zpátky. Ostatní sklo, skleněné tabule, láhve, zavařeninové sklenice a vyčištěné obaly z kosmetiky vhoďte do příslušného kontejneru podle barvy skla. Třídí se průhledné a barevné sklo.

Léky a nebezpečný odpad – Prošlé a nevyužité léky a léčivo můžete vrátit do lékárny. Jiný nebezpečný odpad, například hořlaviny či pyrotechniku byste měli odnést na příslušný sběrný dvůr k profesionální likvidaci. Rozhodně nic z toho nepatří do klasického směsného odpadu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nespotřebované léky odevzdejte v lékárně

Chemický odpad – Zbylé barvy a také obaly od chemických barev a jiných chemikálií, spreje, laky, stavební odpad a jiné podobné přebytky patří na sběrný dvůr. Pokud si vyberete sběrný dvůr podle vašeho trvalého bydliště, máte většinou umístění odpadu zdarma nebo za mírný poplatek.

Nábytek a jiný objemný odpad – městské části a obce pravidelně poskytují občanům velkokapacitní kontejnery pro objemný odpad zdarma, a to většinou na jaře. Takový kontejner si za příslušný poplatek můžete také objednat, hodí se to v případě, že vyklízíte pozůstalost nebo rekonstruujete. V opačném případě je nutné tento odpad dovézt na příslušný sběrný dvůr. Nikdy ho neházejte do klasického kontejneru ani nenechávejte volně na ulici. Za takový krok hrozí vysoká pokuta.

Elektronika a baterie – Drobnou elektroniku a použité baterie můžete odhodit do příslušného kontejneru nebo odevzdat na prodejně, kde mají tuto službu k dispozici. Větší elektroniku a automobilové baterie odvezte na sběrný dvůr ke správné likvidaci.

Použitý nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Za odložení starého nábytku na ulici hrozí vysoká pokuta

Publikováno: 21. 2. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná