reklama

Skvělé vychytávky do kuchyně pro snadnější a úspornější domácnost

Kuchyně je taková rodinná dílnička, a tak i tady oceníme různé praktické pomůcky. Držák na cibuli, kráječ na vajíčka nebo napěňovač mléka, to vše se může hodit každý den. Správné uskladnění potravin v lednici a praktické boxy udrží potraviny déle čerstvé a například perlátor na vodovodní baterii nám pomůže ušetřit stovky litrů vody. Podívejte se, které vychytávky do kuchyně doporučujeme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Skvělé vychytávky do kuchyně pro snadnější a úspornější domácnost (Zdroj: Depositphotos)

Perlátor - vychytávka do kuchyně pro úsporu vody

Vychytávkou nejen do kuchyně pro ušetření vody je tzv. perlátor. Jedná se o malý sofistikovaný systém, který díky integrované síťce provzdušňuje proud vody tak, že jí za stejnou dobu proteče baterií mnohem menší množství. Při mytí nádobí to ale nijak nepoznáte, komfort i kvalita mytí zůstávají zachované. Klasickou vodovodní baterií může za hodinu protéct 12–15 l vody. Pokud na její konec nainstalujete perlátor, průtok vody bude za stejnou dobu kolem 6 l, tedy o 50–70 % méně. Menší rodina může při běžné spotřebě snížit tuto spotřebu až o 8 – 10 tisíc litrů ročně.

Sítko
i (Zdroj: Depositphotos)
Používáním perlátoru vody můžete snadno ušetřit pitnou vodu

Klasický perlátor vodu provzdušňuje a snižuje tak její průtok. Úsporný typ perlátoru, který se na trhu označuje také jako šetřič vody, pak umí usměrnit proud vody tak, aby vytvořil hodně silný proud s velmi malým průtokem. Díky tomu umí ušetřit ještě více vody a přitom zachovat opravdu silný proud.

Perlátory s kovovými síťkami jsou náchylné k zanášení, hlavně díky usazeninám vodního kamene. Pravidelně je nutné perlátor čistit nebo měnit vnitřní síťky. Pomůže také namočit ho na pár minut do teplé vody s octem. Vodní kámen se uvolní, malým kartáčkem očistíte zbytky a můžete celý systém namontovat zpátky na baterii. Další možností je pořízení antivápenného perlátoru, který je vyrobený ze speciálního plastu, odolnému vůči usazování vodního kamene.

Na trhu najdete i perlátory s kloubem, které vám umožní různě otáčet hlavicí a směrovat tak proud vody podle potřeby. Navíc se dá hlavice vysouvat a zasouvat, čímž měníte proud vody z klasického na sprchový s větším rozptylem. Tyto možnosti oceníte při mytí nádobí.

Základní funkce perlátoru:

  • provzdušnění vody
  • omezení stříkání vody
  • usměrnění souvislého toku vody
  • omezení spotřeby vody
  • zachycení případných mechanických nečistot 
  • omezení hlučnosti proudu vody
Výměna sítka
i (Zdroj: Depositphotos)
Místo klasického sítka si pořiďte perlátor

Vychytávky do kuchyně pro uchování potravin

Skvělou vychytávkou jsou různé krabičky, skleničky a boxíky na potraviny. U plastových se ujistěte, že jsou vhodné pro styk s potravinami. Použít můžete i klasické zavařeninové sklenice s patentním šroubovacím víčkem. Hodí se hlavně pro uložení polévky do lednice, ale můžete ji takto uschovat i do mrazáku. Vždy raději nechte pár centimetrů ve sklenici volných. Mražením se voda rozpíná a plná sklenice by mohla prasknout. Kovové nádoby jsou spíš výjimkou. Sklenice a různé boxy jsou běžnější a mnohem praktičtější.

Ideální jsou v dnešní době právě plastové boxy. Na trhu najdete různé tvary, velikosti i barvy. U průhledného máte na první pohled přehled, co je uvnitř a nemusíte potravinovou krabičku zbytečně otevírat. Víčka by měla doléhat těsně, aby se zamezil přísun kyslíku, protože právě tak zvýšíte trvanlivost potravin. Nejvyšší kvality a nejdelší trvanlivosti dosáhnete antibakteriálními boxy a vzduchotěsnými víčky. Doporučujeme v nich uchovávat sýry, uzeniny, ovoce a zeleninu. V lednici budete mít navíc přehledně uklizeno a jednotlivé potraviny vzájemně nenačichnou nevhodnými vůněmi či pachy. Ovoce a zeleninu můžete omýt, očistit a mít takto připravené k okamžitému použití.

Misky na potraviny
i (Zdroj: Depositphotos)
Šikovné plastové boxy s víčkem uchovají potraviny déle čerstvé

Známí i neznámí pomocníci při vaření

  • Držák cibule, který nám usnadní krájení, vypadá jako kovový hřebínek. Půlku cibule jednoduše nabodnete a mezi jednotlivými zuby můžete cibuli pohodlně nakrájet.
  • Nůžky na stříhání bylinek. Bylinky není složité nasekat nožem, ale nůžkami, které mají několik řezacích čepelí, můžete jakékoliv bylinky nasekat rychleji a přímo do hrnce.
  • Odpeckovávač má jednoduchý systém a snadné použití, můžou vám tak pomáhat i děti při pečení bublaniny. Třešně odpeckujete pouhým stisknutím.
  • Kráječ na vajíčka určitě znáte, neměl by chybět v žádné domácnosti. Vajíčko na stejnoměrné plátky rozkrojíte jedním tahem za dvě sekundy.
  • Napěňovač mléka vypadá jako zbytečný luxus, ale oceníte ho, i když nejste právě milovník kávy. Většinou má dvě funkce, ohřívání a napěňování. Můžete ohřát mléko a rychle tak připravit dětem kakao.
Nůžky na bylinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Speciálními nůžkami nasekáte bylinky přímo do hrnce
  • Skvělou službu vám poskytnou různé oddělovače a organizéry do šuplíků. Organizér na příbory je standardem, ale roztřídění si zaslouží i další drobní pomocníci.
  • Odkapávač na nádobí. Hlavně talíře je vhodné sušit po umytí svisle a nastojato. Zaberou tak méně místa a nehrozí jejich rozbití.
  • Drátěný program je celý systém drátěných polic, stojanů a rozdělovníků. Variabilita tohoto systému je nekonečná, umí si skvěle poradit i s nestandardními rozměry nebo místy v kuchyňské lince. Využijete tak kuchyň do posledního místečka.
  • Prkénko se zásuvkami. Na trhu najdete i krájecí prkénko, které má vlastní zásuvky. Snadno tak přesunete nakrájenou zeleninu bez nutnosti přenášet celé prkénko. 
Kuchyně
Díky drátěnému programu využijete v kuchyni každé místo (Zdroj: Depositphotos)
Organizér
Skvělou vychytávkou do kuchyně je organizér do šuplíku (Zdroj: Depositphotos)
  • Forma na knedlíky vypadá jako kulatá dóza na potraviny. Je určená pro vaření v páře nebo mikrovlnce. Hotový knedlík má pravidelný tvar a snadno ho z dózy vyklopíte.
  • Kráječ ananasu vám ušetří spoustu času s loupáním, krájením a následným uklízením nepořádku z kuchyňské linky. Má tvar spirály a stačí ho do ananasu našroubovat, pak už jen vytáhnete pěkně naporcované ovoce.
  • Skvělou vychytávkou je také lžička pro vážení malého množství. Má tvar hlubší lžičky a na rukojeti najdete display. Ten vám ukáže přesnou váhu, což oceníte třeba při vážení koření a jiných ochucovadel.
  • Klasickou vychytávkou je použití lednice jako nástěnky. Díky tomu, že je lednice kovová, snadno na ní drží magnetky. Roztomilé obrázky, láskyplné vzkazy a seznam chybějících potravin máte tak vždy po ruce.
Lednice jako nástěnka
i (Zdroj: Depositphotos)
Lednice je standardně využívaná jako rodinná nástěnka

Publikováno: 22. 2. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná