reklama

Panty jako od truhláře

Jsem v podstatě líný člověk, ale jen v míře rozumné. Nerad si přidělávám práci, a když něco vyrábím nebo vytvářím, rád si udělám nějakou šablonku nebo udělátko – hlavně u činností, co se neustále opakují a potřebují přesnost. I když tužka a úhelník jsou dobří pomocníci, nezvládnou všechno. Když na něco existuje chytrá šablonka, která se mi hodí k práci, určitě si ji rád vyzkouším a nakonec i pořídím. Zpřesní a zrychlí mi práci a ušetří čas. Tentokrát jsem si vyzkoušel vrtací šablonu na panty.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Montujte panty dvířek jako profíci

Dvakrát měř a jednou vrtej

Pantů už jsem různými způsoby připevnil mnoho, ale ne všechny bohužel fungovaly tak, jak by měly a musel jsem je pracně seřizovat nebo dělat kompromisy. To už je ale dávno, nyní používám šablonky a udělátka, které vymysleli jiní, v rozumné míře „líní lidé“. Některé jsem si udělal, jiné koupil.

Šablonka ulehčí práci
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Šablonka ulehčí práci

Sám sobě truhlářem

Vyrábět nábytek je pro mnoho lidí nejen profese, ale i koníček, kterému se věnují ve volném čase. Vyrobit něco doma, na chatě nebo na chalupě na míru má nejen to kouzlo, že lze někdy také docela výrazně ušetřit, ale především můžeme mít dobrý pocit z toho, že jsme si něco udělali sami. Desky z lamina necháme přesně nařezat v hobbymarketu, nažehlíme hrany a korpusy sešroubujeme pomocí konfirmátů. Zbývá jenom připevnit dvířka.

Není pant jako pant

Dvířka se bez pantů samozřejmě neobejdou, proto bychom se měli v pantech alespoň trochu vyznat nebo si nechat poradit v prodejně. Nejen v tom, jaký pant koupit, ale také jak ho na korpus a do dvířek přesně přimontovat. Pro nábytková dvířka z masivu, lamina nebo mdf desek se nejčastěji používají zápustné miskové panty, většinou průměru 35 mm nebo 25 mm podle síly materiálu nebo velikosti korpusu skřínky. Potřebujete-li se zorientovat v tom, jaký pant je pro váš nábytek vhodný, můžete se podívat k odborníkům.

Panty nemusí být problém

Správně připevnit pant, když víte jak na to, není nic složitého. Když to děláte poprvé, můžete si ale poškodit dvířka a ještě se vám nemusí správně dovírat. Vrtací šablona vám nahradí stojanovou vrtačku a drahý vrták na panty. S pomocí jednoduché aretace a přehledného grafického znázornění si na ní přesně nastavíte potřebnou vzdálenost od hrany dvířek.

Vrtací šablona vám nahradí stojanovou vrtačku
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vrtací šablona vám nahradí stojanovou vrtačku
Investovat do šablonky se vyplatí
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Investovat do šablonky se vyplatí

Drahá nebo levná?

Šikovná šablonka samozřejmě něco stojí. Když ale zase spočítám, že práce se šablonou je daleko rychlejší a nepotřebujete k ní vrták s tvrdokovovými plátky (protože šablona je zároveň i vrtacím přípravkem, který má vrták v sobě), není cena najednou tak vysoká, jak by se mohlo zdát.

Vrtací přípravek nestojí pětikorunu, ale to kvalitní vrták na panty také ne. A jak je možné snížit jeho cenu o půlku? Koupit si ho napolovic se sousedem.

Malá, ale šikovná

Vyrobíte-li si ale jednu skřínku za život, vystačíte si s jednoduchou plastovou šablonkou. Snadno s ní rozměříte středy otvorů pro panty různých průměrů, pro podložky připevněné v korpusech skříněk i pro podpěrky pod police. V prodejním papírovém obalu šablonky jsou vyznačené způsoby použití. Šablonka je oboustranná, z každé strany pro jiný průměr pantu. Koupit ji lze v hobbymarketech.

Vypomoci si můžete i jednoduchou plastovou šablonkou
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vypomoci si můžete i jednoduchou plastovou šablonkou

Výměna dvířek

Jestli jste se rozhodli udělat ze starší kuchyně novou a vyměnit dvířka, nebo jste se svépomocně pustili do výroby celé kuchyně či nábytku, budou vám rozměřovací nebo vrtací šablonky velmi užitečným pomocníkem.

Rozměry pantů, dvířek a podpěrek spolu tvoří ucelený systém. Má-li fungovat, musíme jej respektovat. Někdy stačí vyvrtat pant o pár milimetrů jinak a už dvířka nikdy neseřídíte.

Při vrtání pantů musíme být přesní
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Při vrtání pantů musíme být přesní

Vyzkoušeno Kutilem

Vrtací šablonku jsem vyzkoušel a funguje snadno, přesně a dobře. Je osazena kvalitním vidiovým vrtákem na panty. A snadno s ní vyvrtáte panty pro velké množství dvířek. Její konstrukci tvoří robustní odlitek z hliníku s protiskluzovými podložkami, které na materiálu šablonku přesně udrží. Podložky pantu do korpusu snadno připevníme druhým dílem šablony. S vrtačkou a nástrčným imbusem je ihned připravena k práci. Nezabírá místo a je mobilní. Snadno si ji tedy z domu nebo dílny odvezeme třeba na chalupu.

Malý velký pomocník

Budeme-li vyrábět jen několik kousků nábytku a připevňovat na něj dvířka, vystačíme si s malou modrou plastovou šablonkou. Využijeme ji jak pro rozměření podpěrek, tak i pro přesné rozměření pantů o průměru 35 a 25 mm a také pro označení vrtání pro spojování zámkovými rozebíratelnými spoji. K práci nám stačí šablonka, která je oboustranná, ostrá tužka nebo kovové označovací šídlo. Takto označené panty pak můžeme stojanovou vrtačkou a vhodným vrtákem také přesně vyvrtat.

Zdroj informací: autor článku, Hettich ČR k.s.

Publikováno: 16. 3. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman