Není podlaha jako podlaha aneb Velké srovnání podlahových krytin

Čeká vás rekonstrukce nebo zařizování nového bydlení? Výběr vhodné podlahové krytiny vám dokáže zaměstnat hlavu na pěkně dlouho. Nejdůležitější je srovnat si, jaký je hlavní účel vaší nové podlahy. Chcete, aby co nejvíce vodila teplo z podlahového topení? Chcete, aby byla přírodní? Chcete si ji sami položit? Chcete, aby byla nejlevnější? Všechno prostě mít nemůžete, a tak musíte někde ustoupit a někde zase přidat.

Není podlaha jako podlaha aneb Velké srovnání podlahových krytin

Připravili jsme pro vás srovnání nejpoužívanějších podlahových krytin. Každá má svoje pro a proti. A teď to budete mít konečně pěkně černé na bílém.

Dřevěná podlaha

Rozdělujeme na vrstvené a masivní podlahy. Dřevěná masivní podlaha FEEL WOOD, to je investice do budoucna. Bude tu i za sto let. Tento stoprocentně přírodní materiál se vám odvděčí svou dlouhou životností, elegancí a perfektním vzhledem. Působí na všechny vaše smysly, zútulňuje, ale nenechá se zahanbit ani ve fyzikálních vlastnostech. Dřevo hřeje, je velmi odolné vůči bodovému zatížení, má antistatické vlastnosti a umožňuje několik způsobů pokládky. Dalším aspektem je bezesporu pozitivní vliv zdraví, vzdušnou vlhkost a optimální klima místnosti. Přidejte ještě originalitu a máte dokonalou podlahu se vším všudy.

Vrstvené podlahy mají zpravidla nášlapnou vrstvu dané dřeviny 3mm a jsou nalepeny na méně ušlechtilé dřevině např. na smrku. Zákazník tedy kupuje jen 3mm toho pro co si přišel. Jsou však tvarově stabilnější než masivní dřevo a jejich spoj bývá na zámkový.

Laminátová podlaha

Klasickou plovoučku najdete ve většině panelákových bytů, ale i v rodinných domech. Její největší výhodou je nižší pořizovací cena a poměrně jednoduchá pokládka, kterou zvládne šikovný domácí kutil. Můžete si pořídit opravdu kvalitní laminátovou podlahu, která vám bez problému vydrží několik let, ale mnohem častěji bohužel narazíte na podřadný výrobek. Chce to dobře vybírat a mít šťastnou ruku. Oproti dřevu je povrch této podlahy tvrdší a hlavně chladnější. Velkým nedostatkem je vysoká hlučnost.

Laminátová podlaha
Laminátová podlaha

PVC podlaha

Pozor, nemluvíme o linoleu (přírodní produkt). Mluvíme o polyvinylchloridu, syntetickém materiálu. Výhody PVC podlahy jsou zřejmé na první pohled – velmi jednoduchá pokládka (rozbalíte a je to), údržba a nízká cena. Jedná se ale o poměrně krátkodobé řešení. Tato podlaha není příliš odolná (snadno ji proseknete, nevydrží bodové zatížení), obsahuje chemické látky a v případě poškození ji nemůžete lokálně opravit. Spočítejte si, jestli se vám investice do PVC vyplatí.

PVC podlaha
PVC podlaha

Dlažba

V případě kvalitní dlažby získáte odolnou podlahovou krytinu, která se velmi snadno udržuje. Nepotřebuje skoro žádnou péči, a pokud se k ní chováte s ohledem, bude vám dlouho sloužit. Má však jedno velké ALE. Kdy pod ní není podlahové topení, je hodně studená. A taky tvrdá. A to vás prostě po chvíli přestane bavit.

Vinylová podlaha

Vinylové podlahy jsou velmi moderní, můžete je vídat stále častěji. Věrně kopírují masivní dřevěnou podlahu, nejsou tak studené jako laminát nebo dlažba. Tvoří perfektní dvojku s podlahovým topením. Zároveň je velmi tichá a odolná vůči tlaku. Podlahu si vždy nechte položit od profesionála, aby mezi jednotlivými dílci po čase nevznikly mezery.

Vlastnosti podlah pěkně přehledně:

Druh podlahové krytinyVýhodyNevýhody
Masivní dřevo+ každý kus je originál+ teplé, příjemné na dotek+ velmi dlouhá životnost+ možnost opakované renovace+ různě tvrdé dřeviny+ nezadržují prach (antistatické) + příznivý vliv na zdraví a klima v místnosti+ při splnění předpisů vhodná i na podlahové topení- vyšší pořizovací cena- nutnost profesionální pokládky- citlivé na vlhko/sucho
Dřevěná vrstvená+ přírodní materiál+ nezadržují prach (antistatické) + teplé, příjemné na dotek+ velké množství dekorů+ při splnění předpisů vhodná i na podlahové topení- vyšší pořizovací cena- lepené vrstvy, obsah lepidel- kupujeme jen několik mm dané dřeviny- nutnost profesionální pokládky - nášlapná vrstva zpravidla jen 3 mm
Laminát+ nižší pořizovací cena+ stálobarevné+ možnost pokládky svépomocí- vysoká hlučnost- tvrdý studený povrch- nelze lokálně opravit (pouze vyměnit celé lamely) - citlivý na vlhko
PVC + jednoduchá a rychlá pokládka+ nižší pořizovací cena+ měkký došlap+ jednoduchá údržba- syntetický materiál- krátká životnost- není odolný vůči bodovému zatížení- snadno se poškrábe, prořízne
Dlažba+ jednoduchá údržba+ vhodná na podlahové topení- nutnost profesionální pokládky- chladný a velmi tvrdý povrch- vyšší pořizovací cena
Vinyl+ odolný tlaku+ tichý+ vhodný na podlahové topení+ velké množství dekorů- syntetický materiál- choulostivý na vlhkost- nutnost profesionální pokládky- nový materiál, neprověřený lety užívání

Ve výsledku je jen na vás, na jakou podlahovou krytinu vsadíte. Důležité je, ujasnit si priority. Chcete podlahu, kterou budete mít celý život a zachová si svou přirozenou krásu? Která zútulní váš domov a přinese do něj originalitu? Potom je vaše volba jasná – dřevěná masivní podlaha FEEL WOOD.

Autor: Serafin Campestrini (text a foto)

Související k tématu