reklama

Pět tipů pro výběr bezpečnostních dveří do rodinného domu

Podle statistik Policie České republiky u nás počet vloupání do rodinných domů oproti počtu vykradených bytů poměrově roste. Pokud jste vlastníkem takového domu, rozhodně byste zabezpečení svého majetku neměli podceňovat. Jedním ze základních bezpečnostních prvků jsou vchodové dveře. Pokud o jejich pořízení uvažujete, mohla by se vám při jejich výběru hodit následující pětice praktických tipů.

Uvažujete o pořízení bezpečnostních dveří? Mohla by se vám při jejich výběru hodit následující pětice praktických tipů. Nechte se inspirovat!
Pět tipů pro výběr bezpečnostních dveří do rodinného domu

Tip č. 1: Zvolte správnou bezpečnostní třídu

Základní vlastnosti každých bezpečnostních dveří vyjadřuje tzv. bezpečnostní třída. Ta v praxi představuje míru zabezpečení vašeho majetku. Obecně platí, čím vyšší třída, tím zkušenějším zlodějům odolá, ale zároveň je také dražší. Pro domácnosti se nejčastěji používají bezpečnostní třídy 2 až 4. Ve většině případů je ideální třída číslo tři. Zatímco vyšší třída se hodí tam, kde přechováváte cennosti a umělecká díla, s nižší byste nemuseli dosáhnout na výhodnou pojistku. Dveře s bezpečnostní třídou číslo tři by měly být vyrobeny z ocelové konstrukce s bezpečnostními čepy na bočních a na horní straně dveří. Tyto čepy se zasouvají do zárubně a brání tak před vysazením dveří z pantů.

Tip č. 1: Zvolte správnou bezpečnostní třídu
Tip č. 1: Zvolte správnou bezpečnostní třídu

Tip č. 2: Nepodceňujte ani zámek

Důležité nejsou jen konstrukce a bezpečnostní prvky dveří, ale také samotný zámek a vložka, které by měly být taktéž bezpečnostní. Odborníci doporučují pořídit zámky rovnou dva. Jeden klasický, hlavní, a druhý doplňkový, umístěný na horní části dveří. Díky tomuto řešení není centrální zámek tolik zatěžován a navíc se díky druhému zámku můžete doma pohodlně zamknout zevnitř i bez klíče.

Tip č. 3: Se dveřmi vyměňte i zárubeň

Abyste docílili tolik potřebné bezpečnosti, je se dveřmi potřeba pořídit i novou bezpečnostní zárubeň. Její panty jsou přizpůsobeny značné váze bezpečnostních dveří, takže vydrží každodenní zátěž. S novou zárubní budete mít navíc jistotu, že budou nové dveře dokonale těsnit. Díky tomu získáte také potřebné protihlukové a tepelně-izolační vlastnosti. Pod vchodovými dveřmi vám tak už z domu nebude utíkat teplo.

Tip č. 3: Se dveřmi vyměňte i zárubeň
Tip č. 3: Se dveřmi vyměňte i zárubeň

Tip č. 4: Nízkoenergetické stavby a dřevostavby potřebují speciálně konstruované dveře

Vzhledem k tomu, že jsou u nízkoenergetických staveb a dřevostaveb vstupní dveře vystavovány přímým povětrnostním vlivům a velkým výkyvům teplot, je pro ně potřeba pořídit speciální druh dveří třetí bezpečnostní třídy. Už ze samotné podstaty těchto domů jsou i na samotné dveře kladeny vyšší tepelně-izolační požadavky. Proto mají tyto specializované bezpečnostní dveře upravenou konstrukci a jsou sestaveny z materiálu v kombinaci dřeva a hliníku, díky kterým nedochází k tvorbě tepelných mostů i při zachování všech bezpečnostních parametrů.

Tip č. 5: Bezpečnostní dveře pořiďte i do nedostavěného domu

Vstupní dveře by měly být jednou z prvních věcí, které do svého nového domu pořídíte. Přesto tomu tak v mnoha případech není a vchodové dveře jsou až do nastěhování často nahrazovány dveřmi provizorními, které nezvaným návštěvníkům neodolají. Vynalézaví zloději toho využívají a tak z ještě neobydlených novostaveb mizí kotle, radiátory nebo části kuchyňských linek a spotřebičů. Nezařaďte se mezi ně a svůj majetek ochraňte včas.

Publikováno: 8.9.2015, Autor: HT Dveře (text a foto), Profil autora: Redakce