reklama

Zářijový Zahrádkář na stáncích od 26. srpna

V zářijovém časopisu Zahrádkář načerpáte inspiraci pro přípravu místa, kde se bude krásně odpočívat. Zahradní lavička, pergola nebo houpací síť se stanou vašimi příjemnými společníky po těžkém dni. Petr Hanzelka z pražské botanické zahrady představí 10 nenáročných trvalek pro časný podzim a Petr Herynek bonsajové styly, které vycházejí z obrazů stromů na přírodních stanovištích. Nový Zahrádkář potěší i milovníky přírodních zahrad, které fungují na odlišných principech než zahrady ryze okrasné.

Zářijový Zahrádkář na stáncích od 26. srpna

Článek o keřových výsadbách se zaměří na podmínky i správný výběr rostlin. Začínající i pokročilí pěstitelé uvítají zářijové rady pro zeleninovou, ovocnou i okrasnou zahradu a seznámí se s novými českými odrůdami jabloní. Zjistíte, jaké blahodárné účinky má fenykl a že v kuchyni najdou zajímavé využití nejen jeho semínka, ale i cibule a listy. Zajímavé rady a tipy při nákupu drobného ovoce zprostředkuje Pavel Beran ze Subtropického zahradnictví v Kruhu. Známý rostlinolékař Jaroslav Rod uvede seriál praktických rad a doporučení pro ochranu užitkové zahrady. Václav Větvička zodpoví četné čtenářské dotazy a odhalí nejednu tajemnou rostlinu.

Využijte zdroje inulinu v rostlinách

Inulin se podílí na tvorbě prospěšného vlákninového komplexu a má přitom zanedbatelnou energetickou hodnotu. Prospívá proto nejen diabetikům, ale všem, kteří vyznávají zdravý životní styl. Seznamte se v zářijovém Zahrádkáři s rostlinami s vysokým obsahem inulinu, naučte se je pěstovat a využívat v kuchyni.

Odrůdy révy vinné vhodné pro zahrádkáře

Pavel Pavloušek představí typické velkoplodé stolní odrůdy révy vinné vhodné pro pěstování ve volné půdě, ale i ve sklenících. Moldavská odrůda Dačnyj vyžaduje dobrá stanoviště, ale odvděčí se masitými a chruplavými plody. Odrůda Kubaň má atraktivní vzhled a vysokou odolnost vůči houbovým chorobám. Odrůdu Lilla potěší zejména zahrádkáře.

Dopřejte si cibuloviny v nádobách

Z krásy cibulovin se můžete těšit, i pokud nevlastníte zahrádku. V zářijovém Zahrádkáři vám doporučíme cibuloviny, které se dají s úspěchem pěstovat na terasách a balkónech v přenosných nádobách. Cibulky a hlízy různých velikostí se v nádobách dobře vrství, čímž se výrazně prodlouží doba kvetení celé nádoby.

Řešte problém s rostlinolékařem Jaroslavem Rodem

Každý pěstitel se občas setká s problémem či škůdcem, se kterým si neví rady. Může to být lokální přemnožení nezvyklých brouků, nebo podivné skvrny na ovoci. Při čtení rad a zkušeností rostlinolékaře Jaroslava Roda možná najdete odpověď i na tu svou záhadu. Věděli jste například, že deformované plody jahod jsou často spojeny s nedostatkem bóru?

Zahrádkářka

V příloze Zahrádkářka se dočtete, jaké pokrmy se dají vykouzlit z hrušek či šípkových jablíček. Získáte i pár rad a receptů pro letní a podzimní konzervování. Naučíte se také vyrábět jmenovky k rostlinkám ze samotvrdnoucí hmoty, které vám vydrží řadu sezón.

Zahrádkářka
Zahrádkářka

Nebojte se netradičních letních kombinací

Čokoládový koláč s hruškami je asi poměrně oblíbenou kombinací přelomu léta a podzimu. Ale bramborový salát s karamelizovanými hruškami? Zkuste s pomocí zářijové přílohy Zahrádkářka propojit ingredience, které by vás ani nenapadly a uvidíte, že zdánlivě nemožné kombinace mohou být příjemným překvapením.

Vyzkoušejte pozapomenuté madlenky

Křehké pečivo madlenky se stalo v 18. století vášní dvoru ve Versailles, poté byly na nějakou dobu pozapomenuty a pro mlsné jazýčky je znovu objevil v první polovině 20. století francouzský romanopisec a autor cyklu Hledání ztraceného času Marcel Proust. Vyzkoušejte se zářijovým Zahrádkářem několik variant této vskutku královské francouzské pochoutky.

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.orga na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na bezplatné lince: 800 100 134. Ideální i jako dárek pro blízké.

Publikováno: 26. 8. 2015, Autor: Časopis Zahrádkář (text a foto), Profil autora: Redakce