reklama

S nabroušeným nářadím půjde práce od ruky

Jaro je vhodnou dobu na mnoho udržovacích prací, mezi jednu z nich patří i broušení nářadí. Bude se vám s ním pak mnohem lépe pracovat a také se kupodivu zmenší riziko úrazu.

i (Zdroj: Depositphotos)
S nabroušeným nářadím půjde práce od ruky (Zdroj: Depositphotos)

Nářadí očistěte ještě před zimou

Ještě než nářadí uložíte na podzim k zimnímu spánku, ujistěte se, že je očištěné od všech nečistot a suché. Budete mít jistotu, že bude dobře připraveno na další sezónu a broušení pak půjde hladce.

Čím brousit

Pokud máte doma nářadí, které potřebujete brousit, určitě byste měli mít i nástroje, kterými to dobře půjde. Třeba stolní brusku můžete použít na hrubé i jemné broušení:

  • hrubé broušení – na počáteční přebroušení, menší kotouč brusky využijete na hrubé broušení na sucho, je drsnější a má vyšší rychlost. Hodí se na velké nářadí typu sekera, krumpáč;
  • jemnější broušení – větší kotouč stolní brusky je pomalejší, polévá se olejem či vodou před každým broušením a lze s ním nářadí dobrousit.

Po použití stolní brusky však budete k ještě jemnějšímu broušení většinou potřebovat další nástroje:

  • obtahovací kameny – musí mít menší hrubost než brusné kotouče. Umělé kameny poslouží pro broušení například nožů nebo dlát. Bruste nejprve na sucho, posléze kámen ponořte do mazacího oleje a pokračujte v broušení. K mání jsou také přírodní kameny, které zaručí požadovanou ostrost, ale jsou finančně nákladné a práce s nimi náročná;
  • ocílka – je v podstatě obtahovací kámen ve tvaru tyče z měkké oceli. Můžete s ní pohodlně brousit nože, a to před každým použitím – zvýšíte tím životnost ostří a vyhnete se složitějšímu broušení po delší době používání.
Brusné kameny
i (Zdroj: Depositphotos)
Brusné kameny se rozlišují podle zrnitosti a tím také podle jemnosti broušení

Broušení lopat a rýčů

I nářadí, jako jsou lopaty a rýče, motyky a krumpáče, si zaslouží péči a broušení – práce s nimi pak bude pro vás jednodušší.

  • Velké deformace vyrovnejte pomocí kladiva a kovadliny (ale poradíte si i bez ní).
  • Nástroj si dobře upevněte. Začněte s hrubým brusným kotoučem, poté použijte jemnější.
  • Použijte brusku pásovou nebo excentrickou, pokud potřebujete brousit masivnější nářadí typu motyka či krumpáč, bude lepší si vzít na pomoc brusku úhlovou.
  • Vhodná je také dvoukotoučová bruska. Díky jednomu kotouči, který se noří do vody, zároveň broušenou plochu chladí a nehrozí poškození ostří.
Rýč
i (Zdroj: Depositphotos)
S nabroušeným nářadím se vám bude snáze pracovat – to se týká i rýčů a lopat

Broušení nože sekačky

Nástroj, který najdeme snad u každého domu, vyžaduje také pravidelnou péči, aby byla tráva dokonale posekaná. Nože i celý stroj jsou v provozu velmi často po celou sezónu.

  • Sundejte nůž sekačky – odšroubujte upevňovací šroub, osu nezapomeňte zaaretovat.
  • K broušení použijte dvoukotoučovou brusku, vhodná je i bruska pásová či excentrická. V nutných případech je možné použít i pilník. Pokud si ale nejste jisti, že bude výsledek optimální, obraťte se na servis.
  • Pokud je ostří ohnuté či jinak zdeformované, nezbude vám než ho nahradit novým, protože jeho vyrovnání se správným následným fungováním není možné.
  • Nabroušený nůž se pokuste vyvážit. Pokud bude nevyvážený, zjistíte to při provozu – nůž bude vibrovat, což pocítíte při práci, také celá sekačka bude více namáhaná, budou trpět ložiska a celková životnost stroje bude kratší.
  • Nabroušený nůž můžete vrátit zpět na jeho místo. Šrouby co nejvíce utáhněte, aby nedošlo k uvolnění, pod matici patří pérová podložka – pokud by chyběla, mohl by se nůž uvolnit.
Sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Sekačka je namáhané nářadí, které je třeba udržovat průběžně

Broušení sekery

Dalším téměř nezbytným nářadím pro majitele domků a chalup je sekera. I ta potřebuje péči v podobě broušení, abyste s ní mohli efektivně a bezpečně pracovat.

  • Profesionálové brousí sekery ručně plochými pilníky – těmi se dělají krouživé pohyby proti ostří.
  • Použít můžete dvoupatrový brousek z karborundu s dvojitým zrněním. Dejte pozor, abyste brousek měli před broušením namočený alespoň po deset minut ve vodě. Bruste nejprve hrubší stranou pod stejným úhlem jako je dosavadní úhel břitu, je třeba nejméně 200 tahů. Poté můžete začít jemnější stranou, kde proveďte minimálně 100 tahů.
Sekera
i (Zdroj: Depositphotos)
K broušení nářadí lze použít i ruční nástroje – a třeba někteří profesionálové si brousí sekyrky ručně

Broušení nůžek a nožů

I zahradnické nůžky je třeba před sezónou nabrousit. Bude se vám s nimi lehčeji pracovat a stromy a keře ostrým nářadím nepoškodíte.

  • Střižné (dvojsečné) nůžky – mají dva nože, u kterých se brousí pouze rovné strany čepelí, nikdy vnitřní strany. Použít můžete jemný karborundový brousek nebo ocílku. Úhel broušení by měl být mezi 45 a 70°.
  • Dorazové (jednosečné, kovadlinkové) – bruste stejně jako střižné nůžky jemným karborundovým brouskem, a to i vnitřní stranu nože.
Broušení nože
i (Zdroj: Depositphotos)
I nůž je nářadí, o které je třeba se starat – vhodné je ho přebrousit ocílkou před každým použitím

Broušení pily

Mnozí z vás budou také po zimě potřebovat nabrousit pilu se šikmými zuby. Rozdíl po nabroušení zaručeně poznáte a práci vám to jen ulehčí.

  • Nutnou pomůckou je pilník trojúhelníkového tvaru, který má stejný rozměr, jako mezera mezi dvěma zuby na pile.
  • Pilu si upevněte tak, aby byla zuby nahoru. Při broušení dodržujte úhel asi 45°, každé ostří si zaslouží minimálně 5 pomalých tahů – ideálně každé ostří přejeďte stejným množstvím tahů, aby byla ostrost všude stejná. Bruste nejprve celou jednu stranu, následně potom druhou.
Pilníky
i (Zdroj: Depositphotos)
Na ruční pilu použijte trojhranný brousek

Publikováno: 8. 3. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová