reklama

Něžné květiny umístěte do originálního stojánku

Máte rádi květiny na stole po celý rok? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchý stojánek, do kterého můžete postavit zkumavky s řezanými nebo i sušenými květy.

i (Zdroj: PePa)
Jednoduchý stojánek na květiny řezané i sušené (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat:

 • dva kousky tenké MDF desky o rozměrech cca 10×22 cm
 • závitovou tyč o průměru 8 mm
 • ozdobné matky: 8 kusů matek průchozích a 8 kusů uzavřených matek s čepičkou velikostí odpovídajících závitové tyči
 • krycí barvu
 • 3 skleněné zkumavky
 • dekorační lepicí pásku
 • pilku na železo
 • pilník na železo
 • vrtačku a vrtáky o průměru 8 mm a 20 mm
 • brusný papír
 • posuvné měřítko
 • klíč na dotažení matek

Postup:

Na oba kousky mdf desky si rozměříme a přesně rozkreslíme, kde budeme vrtat otvory pro zkumavky a pro závitovou tyč. Musíme počítat s dostatečnou vzdáleností zkumavek jak vzájemně od sebe, tak od okrajů.

Rozměříme si destičku
i (Zdroj: PePa)
Rozměříme si destičku

Posuvným měřítkem si změříme průměr zkumavek a podle toho pak zvolíme velikost většího vrtáku, kterým budeme provrtávat otvory v deskách. V našem případě mají zkumavky průměr 18 mm a vrták 20 mm.

Do jedné destičky vyvrtáme velkým vrtákem otvory pro zkumavky skrz, do druhé jen cca do třetiny hloubky materiálu. Menším vrtákem pak obě destičky provrtáme v rozích cca 1 cm od okrajů. Všechny otvory musí být ve stejných místech.

Vyvrtáme otvory
i (Zdroj: PePa)
Vyvrtáme otvory

Všechny hrany destiček obrousíme a jemně zaoblíme smirkovým papírem na houbičce nebo na kousku špalíčku, otvory pro zkumavky začistíme smirkem stočeným do malé ruličky. Zlehka obrousíme i plochy destiček.

Ze závitové tyče si nařežeme čtyři kusy stejně dlouhé. Jejich délku zvolíme podle výšky budoucího stojánku. Zkumavky by měly delší částí vykukovat nad stojánek, vhodné je si jednu zkumavku zasunout do destiček a zkusmo určit vzdálenost destiček od sebe.

K délce tyče mezi destičkami musíme připočítat sílu destiček a malou rezervu na zašroubování do matiček s čepičkou. Konce kousků závitové tyče zabrousíme pilníkem na železo tak, aby šly dobře zašroubovat.

Obě destičky natřeme krycí akrylátovou barvou, nejlépe ve dvou tenčích vrstvách. Barvu volíme podle libosti, můžeme si namíchat jakýkoliv odstín, ale vždy by mělo platit, že barva stojánku nepotlačuje barvy květin, volíme tedy raději jemné pastelové tóny.

Destičku natřeme barvou
i (Zdroj: PePa)
Destičku natřeme barvou

Destičky jsou spojeny matkami a závitovou tyčí tak, jak je vidět na obrázku. Matka s čepičkou slouží jako nožka, pak je navlečená spodní destička, utažená matkou s límcem. Horní destičku podpírá další matka s límcem a matka s čepičkou je pak nad destičkou.

Na čtyři závitové tyče s matkami si navlékneme spodní destičku a svrchu nad ni našroubujeme matky s límcem. Pak si navlékneme matky s límcem, které budou podpírat horní destičku. Při šroubování si můžeme pomoci klíčem, matky však ještě nedotahujeme.

Celý stojánek smontujeme dohromady
i (Zdroj: PePa)
Celý stojánek smontujeme dohromady

Navlékneme horní destičku, srovnáme ji vodorovně se spodní destičkou a zašroubujeme matky s čepičkami. Pak dotáhneme všechny matky. Nestejně uříznuté tyčky můžeme zamaskovat tak, že horní matky s čepičkou nedošroubujeme napevno, ale tak, aby byly v rovině.

Na dozdobení stojánku můžeme použít třeba lepicí pásku s motivem kytiček, kterou ve vhodném vzoru nalepíme přes destičky. Stejně tak můžeme proužky jen namalovat odlišným odstínem barvy nebo kolem destiček ovázat tenkou stužku.

Stojánek dozdobíme
i (Zdroj: PePa)
Stojánek dozdobíme

Pokud vám zbyly zkumavky, které nevyužijete na stojánek, ale kytičky byste do nich ještě rádi umístili, máme jednoduchý tip. Zkumavku obtočte barevným drátkem a za malé očko zavěste na záclonu, na kličku u okna nebo na kuchyňskou nástěnku. Tento závěs se hodí spíš pro drobnější kvítky.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 30. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman