reklama

Orosená okna: co s nimi?

Také to znáte? V chladném ročním období se nám na vnitřní straně okenních skel sráží voda. Jaké to ale má příčiny, proč je to nežádoucí a čím bychom se měli rosení oken bránit?

Orosená okna: co s nimi?

Orosená okenní skla můžeme pozorovat jak v novostavbách, tak ve starších budovách, a to především v prostorách, kde je z nějakého důvodu vyšší vlhkost vzduchu, jako v kuchyních, v zimních zahradách s rostlinami, nebo suší-li se v místnosti prádlo.

Navíc se vlhkost vzduchu zvyšuje i pouhou přítomností lidí. Při standardních činnostech (vaření, koupání, praní, žehlení, vydechování…) člověk vyprodukuje přibližně tři litry vody za den, čtyřčlenná rodina tedy asi dvanáct litrů vody.

Okna se orosí ve chvíli, kdy se v ovzduší plně nasyceném vodními parami sníží teplota. Čím vyšší je totiž teplota vzduchu, tím více vlhkosti se v něm udrží. Tuto kondenzaci vodních par můžeme minimalizovat, pokud budeme přiměřeně k interiérové teplotě větrat tak, aby vlhkost nedosáhla kritické hodnoty, protože vpuštěním chladného venkovního vzduchu do interiéru vždy vlhkost vzduchu snížíme.

Jak na orosená okna?
Jak na orosená okna?
Jak na orosená okna?
Jak na orosená okna?

Co by nás na okně mělo zajímat

Sražená voda na okně působí neesteticky, a když stéká, ničí rámy dřevěných oken, zeď pod oknem i podlahu. Plastová okna jsou sice odolnější a voda jim nevadí, ale ostatním povrchům v místnosti voda nesvědčí, a co je důležitější, v sázce je naše zdraví. Vysoká vlhkost vzduchu totiž není v souladu s hygienickými normami a v krajním případě může vést i k hnilobným procesům a růstu plísní.

Pokud máme moderní okna, která “těsní až příliš”, musíme rozhodně dbát na správné větrání. Existují pověry, že plastová okna jsou k rosení náchylnější. U okna je důležitá jak jeho tepelně-izolační schopnost, tak možnost ventilace, a to především ventilace aktivně řízená. Plastová okna, jejichž základem jsou komponenty Deceuninck, kladou důraz na počet komor, systém ventilace a rozhodně nezapomínají ani na širokou škálu barevnosti.

Ideální pro naše klimatické podmínky je pěti či šesti komorový systém, který zabezpečí vhodnou tepelnou izolaci. Tyto Deceuninck systémy - Zendow, Zendow+, Inoutic Prestige a Inoutic Arcade - plně odpovídají i vysokým nárokům v oblasti revitalizace panelových domů či programu Zelená úsporám. Dalším významným faktorem, který musíme zvažovat při výběru oken je již zmíněný systém ventilace.

Mikroventilace – základ zdravého pobytu v interiéru

Výrobci oken a dodavatelé okenních komponentů, včetně společnosti Deceuninck, často nabízejí možnost větrání pomocí mikroventilace prostřednictvím kování, což znamená, že kliku kování lze nastavit do tzv. čtvrté polohy (k polohám “otevřít”, “zavřít” a “sklopit” navíc úhel 45°), čímž se křídlo okna od rámu oddálí přibližně tři milimetry a vznikne větrací mezera.

Další možnost představuje systém větracích otvorů vyfrézovaných v rámu okna. Tento systém větrání není vratný, takže pokud byste později chtěli okna plně zatěsnit, nezbude než je vyměnit. Jiný přístup spočívá v úpravě těsnění tak, aby jím mohlo prostupovat více vzduchu. Tato úprava je vratná, protože pokud byste později chtěli znovu plné zatěsnění, provedete pouze výměnu celoobvodového těsnění. Pravděpodobně nejdokonalejším systémem dodatečného automatického větrání jsou ventilační klapky, které se montují do rámu okna.

Čím ještě rosení oken ovlivníme

Čím ještě rosení oken ovlivníme
Čím ještě rosení oken ovlivníme
Čím ještě rosení oken ovlivníme
Čím ještě rosení oken ovlivníme

Kondenzaci vody na chladnějších sklech lze omezit i instalací lépe tepelně izolujících skel – čím vyšší je koeficient tepelné propustnosti okna U(w) a skla U(g), tím menší je totiž pravděpodobnost rosení oken. K rosení mohou přispívat i další doplňky okna – například vnitřní žaluzie omezují proudění vzduchu po skle okna, a tak je za chladných dní raději vytáhneme. Příliš přesahující parapety zase zabraňují stoupání ohřátého suchého vzduchu, a stejně tak závěsy zakrývající topení brání v místnosti cirkulaci vzduchu. Máme-li podlahové topení, snažíme se pod okna neumisťovat žádné překážky, které by bránily sálání tepla směrem k oknům.

Více se dozvíte na https://www.deceuninck.cz/okenni-profily

Publikováno: 10. 1. 2021, Autor: Inoutic / Deceuninck, spol. s r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce