reklama

K čemu je dobrá lamelovací frézka a jak ji použít

Spojování pomocí lamelovací frézy je moderní, rychlá a přesná technologie pro spojování dřeva a dřevěných materiálů, spárovkových a konstrukčních desek jako jsou laťovky, překližky, materiály dýhované, lamino, biodesky nebo hrubé dřevotřísky bez povrchové úpravy. Tedy všechny materiály, které nás pro výrobu nábytku nebo věcí za dřeva napadnou.

i (Zdroj: PePa)
Práce s lamelovací frézkou není nijak náročná (Zdroj: PePa)

Předností spoje, stejně jako například při používání dřevěných spojovacích kolíčků „týblů“, je pevnost a neviditelnost spoje. Spoj můžeme snadno provést kolmo, tzv. natupo, u hrany materiálu nebo v jeho ploše, stejně jako u kolíčků, pak už ale spojovací lamela a lamelovací fréza získává v použitelnosti a rozmanitosti prim.

Díky ní a spojovacím lamelkám materiál snadno spojíme pod libovolným úhlem. Snadno tak například vyrobíme prolomené nebo zkosené čílko zásuvky nebo rámeček na obrázek či zrcadlo a to nejen pod úhlem 45 °, ale pod libovolným úhlem, klidně šesti, osmi ale i dvanáctistranný.

Lamela a lamelovací fréza

Technologie a frézka mají zřejmě svůj název odvozený od spojovacích oválků lisovaných a vysekávaných z vrstveného bukového dřeva, tedy lamel. Pro svůj název “ Lamelo“ jej zvolila i jedna z firem, která frézky vyrábí a asi před deseti lety je také na výstavách začala jako jedna z prvních u nás propagovat. V podstatě jde o technologii spojení na vložené pero.

Fréze nedělá problém žádná běžně používaná síla materiálu od 10 do cca 50 mm. Při silnějším materiálu můžeme použít více lamelek vedle sebe. V pevnosti spoje si lamelky opět troufnou soupeřit s dřevěnými kolíčky, podle testů prý mají dokonce shodnou a vyšší pevnost než klasické spojovací kolíčky. Pro fixaci lamelek v materiálu se používá běžné disperzní lepidlo.

V pevnosti spoje si lamelky opět troufnou soupeřit s dřevěnými kolíčky
i (Zdroj: PePa)
V pevnosti spoje si lamelky opět troufnou soupeřit s dřevěnými kolíčky

Při použití lamelovací frézy není již zapotřebí další šablonky, jako je tomu třeba u kolíčků. Stabilní masivní konstrukce s dvousloupkovým vedením a její snadná aretace umožní přesné a rychlé nastavení frézy pro různou sílu materiálu. Plynule lze také nastavit úhel, pod kterým budeme frézovat.

Spojovacích lamelek je více velikostí, to podle toho, jaký materiál budeme spojovat a jak hluboko do materiálu můžeme lamelku zapustit. Hloubka frézování je pro každou velikost lamelky různá. Správnou předvolbu hloubky nastavíme díky „paměti“ - regulačnímu kolečku s vhodně prolisovanými dorazy.

Lamelovací fréza je vhodná jak pro profesionální truhláře, tak pro kutily, protože je však člověk tvor v zásadě konzervativní, bojí se každé změny nebo novinky. Díky tomu se fréza, i když je velmi praktická, netěší většímu rozšíření mezi kutily, jak by si jistě zasloužila. Materiál spojený lamelkou je možné ještě v hranách před pevným stažením mírným poklepáním paličkou na hrany materiálu doladit.

Pracujeme s lamelovací frézou

Lamelovací frézou snadno spojíme deskový materiál nebo dřevo nejen v rozích, ale i v ploše, odpadne tak použití vrutů tam, kde by to konečný výrobek kazilo. Vhodný spoj je to například pro vložené příčky u větších kusů nábytku jako jsou skříně nebo police, které není nutno mít možnost výškově seřizovat.

Při použití frézy je důležité si nejprve před prací naostro vyzkoušet seřízenou hloubku frézování a nastavení stranového dorazu nanečisto na odřezku shodně silného materiálu. Opěrné pravítko frézy nastavíme kolmo k materiálu a pevně zajistíme.

Předností spoje je mimo jiné také jeho pevnost
Předností spoje je mimo jiné také jeho pevnost (Zdroj: PePa)
Lamelový spoj je krásně čistý
Lamelový spoj je krásně čistý (Zdroj: PePa)

U silnějšího materiálu používáme větší lamelky, kterých je několik velikostí, a jim přizpůsobujeme i hloubku zapuštění drážky do materiálu. Použít je možné i dvě lamelky blízko vedle sebe. Díky lamelkám můžeme spojovat nestejný materiál: masivní dřevo s laminovou deskou nebo jiným deskovým materiálem na bázi dřeva.

Pro přesné spojení v ploše nám pomůže pomocná ryska tužkou podle úhelníku přímo na materiál, která vyznačí budoucí spoj. Rovněž tak si můžeme přichytit malými svěrkami k materiálu lištu, která nám poslouží jako vodítko, podle kterého můžeme frézu v ose posouvat.

Vyfrézované díly a střední příčku zkusíme po frézování nejprve nasucho složit, jestli dobře sedí, teprve potom lamelky vlepíme do drážek a celý výrobek stáhneme. Vhodné jsou i klasické svěrky, jsou-li krátké, můžeme si pomoci stahováním dvou svěrek proti sobě nebo použitím popruhového stahováku. Fréza je vybavena látkovým sběračem na zachytávání odletujících pilin a prachu.

Frézka má praktický prachový sáček
i (Zdroj: PePa)
Frézka má praktický prachový sáček

Postup

Spojování libovolné síly materiálu:

Základní nastavení frézy je pro deskový materiál 18 – 22 mm. Posunem dosedací plochy po dvousloupovém vedení doraz snadno přestavíme i na silnější materiál, dle typu frézy 45 – 50 mm.

Lamelovací fréza si troufne i na silnější materiál
i (Zdroj: PePa)
Lamelovací fréza si troufne i na silnější materiál

Po povolení aretace dosedací plochu stavěcím kolečkem snadno přestavíme na požadovanou sílu materiálu.

Nastavíme požadovanou sílu materiálu
i (Zdroj: PePa)
Nastavíme požadovanou sílu materiálu

U silnějších materiálů je vhodné pro pevnost spoje vložit více lamel, frézu můžeme použít z obou stran materiálu. Pomocí frézy a širších lamel snadno napojíme i kuchyňskou pracovní desku o síle 2,8 nebo 4 cm.

Spojování pod úhlem:

Dorazovou plochu můžeme podle zkosení materiálu aretovat pod libovolným požadovaným úhlem.

Nastavíme si úhel řezu
Nastavíme si úhel řezu (Zdroj: PePa)
Pro spojení materiálu pod úhlem lze zafrézovat lamel více
Pro spojení materiálu pod úhlem lze zafrézovat lamel více (Zdroj: PePa)

Pro pevné spojení materiálu pod úhlem zafrézujeme do hrany více spojovacích lamel. Při spojování pod úhlem sesazení materiálu vyzkoušíme nejdříve nasucho bez lepidla.

Díly nejdříve nasucho sesaďte
i (Zdroj: PePa)
Díly nejdříve nasucho sesaďte

Pomocí frézy a lamel snadno vyrobíme spojení rámečků pod úhlem 45 °

U úzkých rámečků dbáme na umístění zafrézování do středu materiálu, jak výškově, tak ze stran.

Spojení latěk pod úhlem 45 °
i (Zdroj: PePa)
Spojení latěk pod úhlem 45 °

Pomocí lamelovací frézy zvládneme i rámeček ve tvaru mnohoúhelníku.

Ani mnohoúhelník není překážkou
i (Zdroj: PePa)
Ani mnohoúhelník není překážkou

Polodrážka na záda skříňky:

Pomocí frézy zvládneme snadno i výrobu polodrážky pro sololitová záda skříňky. Stejně tak přestavením frézy dokážeme vyrobit drážku blízko hrany materiálu.

Drážka pro sololitová záda
Drážka pro sololitová záda (Zdroj: PePa)
Drážka může být i u samé hrany materiálu
Drážka může být i u samé hrany materiálu (Zdroj: PePa)

Tip:

Materiál je třeba mít vždy pevně uchycený, frézku držet oběma rukama. Protože jde o vysokootáčkový řezný nástroj, vyvarujme se vlajícího oblečení a vlasů.

Zdroj informací: Pavel "Kutil" Zeman

Publikováno: 16. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman