reklama

Vyrobte si úložný prostor, který můžete umístit třeba do garáže

Nedostatek úložného prostoru v dílně nebo garáži můžeme snadno vyřešit, použijeme-li nejrůznější policové a regálové systémy prodávané jako skládačky v obchodech nebo přímo na míru vyrobené.

i (Zdroj: PePa)
Proč nevyužít úložný prostor, který se vejde do garáže? (Zdroj: PePa)

I v úzké garáži se dá najít potřebný prostor na uložení věcí – třeba pod stropem na sníženém podhledu. Vejdou se nám sem pak nejen pneumatiky ale i lyže, nebo sezónní potřeby pro sport či práci na zahradě, vše v přehledných plastových přepravkách. Možná se snížený podhled v garáži stane inspirací i pro vytvoření úložného prostoru v bytě.

Postup pro úložný prostor v garáži

Do dlouhé úzké garáže se ke stěnám mnoho věcí nevejde. Nebylo by možné ze zaparkovaného auta vystoupit. Dobrým nápadem je snížený úložný prostor v garáži podhledem. Metrem si naměříme výšku stojin, které budou základem pro nosný prvek.

Podle úhelníku si je označíme ze dvou stran na hranolek 8×8 cm. Ostrou ruční pilkou pak hranolky zakrátíme. Širokými kovovými úhelníky s prolisovanou výztuží pak začneme hranolky pevně spojovat. Používáme samořezné vruty do dřeva s rovnou křížovou hlavou, která ke spojovacímu profilu plně dosedne.

Hranolky spojujeme kovovými úhelníky
Hranolky spojujeme kovovými úhelníky (Zdroj: PePa)
Používáme kovové vruty
Používáme kovové vruty (Zdroj: PePa)

Práci nám usnadní akumulátorový šroubovák nebo šroubovací nástavec do vrtačky. Horní díl nosné hrazdy je širší a zvětšuje tak úložnou plochu. Nožičky vyrovnají nerovnost podlahy. Obě podpěry připevníme na hmoždinky k protilehlým stěnám garáže. Vhodné je použít dlouhé vruty s šestihrannou hlavou. Pomocí plochého klíče nebo gola sady jej snadno zašroubujeme.

Na takto zajištěné stojiny připevníme podle šířky garáže a průřezu hranolků dvě až tři příčné podpěry. Ty rovněž pevně spojíme s podpěrami pomocí kovových úhelníků. Na méně používanou stranu garáže připevníme na stojiny skladebný úložný systém. Nosná lišta je z profilovaného plechu s otvory pro připevňovací vruty.

Připevníme nosnou lištu
i (Zdroj: PePa)
Připevníme nosnou lištu

Celá nosná kostra je tak hotová. Zbývá položit na ni dostatečně nosnou podlahu. Vhodná je obyčejná dřevotřísková deska. Podle zátěže a šíře příčných podpěr volíme tloušťku desek od 16 do 28 mm.

Konstrukci umístíme ke stěně
i (Zdroj: PePa)
Konstrukci umístíme ke stěně

Ruční elektrickou okružní pilou pak z desek nařežeme podlahu konstrukce. Práci si usnadníme přichycením pomocí dvou svěrek a rovné latě, která vytvoří vodicí pravítko pro pilu. Podpěrné konzoly nepotřebují již žádný spojovací prvek. Jednoduše je vsadíme do nosného profilu. Zapadnou do nosné lišty s výseky a pevně drží. Zvýšený okraj drží polici nebo materiál.

Podpěrné konzoly umístíme podle potřeby
i (Zdroj: PePa)
Podpěrné konzoly umístíme podle potřeby

Podpěrné konzoly si nastavíme do potřebných výšek po celé délce nosného profilu. Podle požadované hloubky polic používáme různé délky podpěr. Po usazení je zlehka doklepneme gumovou paličkou. Přestože vypadají konzolky křehce, mají velkou nosnost. Můžeme na ně položit plné police nebo rovnou materiál. Samotný systém je možné použít přímo na stěnu garáže nebo dílny.

Skladované věci můžeme přichytit i lanem s gumičkou
Skladované věci můžeme přichytit i lanem s gumičkou (Zdroj: PePa)
Konzole mají velkou nosnost
Postup pro úložný prostor v garáži (Zdroj: PePa)

Mezi stojiny přichytíme skládací pracovní stolek tak, aby nepřekáže. Pomocí dvou ok s vrutem a gumcuku bude pevně držet. Příčnými laťkami si ještě vyrobíme prostor mezi hranolky.

Zdroj informací: DASTECH s.r.o.

Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce