reklama

Sestavte si televizní nábytek podle své potřeby

Širokoúhlé televize, DVD přehrávače, videa, satelity a domácí kina se zabydlují v našich bytech čím dál více. Sehnat na ně pěknou skříňku, která by lahodila našemu vkusu a oku, není právě levná záležitost. Chceme-li, aby byla skříňka na míru tak, aby se nám do ní vše pohodlně vešlo, může vyvstat problém. Stačí však přiložit ruku k dílu a nechat se inspirovat naším postupem.

TV hifi stolek vlastní výroby (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat:

  • černé lamino
  • ohraňovací pásku
  • pojezdová kolečka, 6ks
  • panty na skleněná dvířka, 8 ks
  • nábytkové spojovací šrouby
  • dřevěné týble (spojovací kolíčky)
  • hřebíčky s širší hlavou
  • sololak nebo sololit na záda

Náš stolek na hifi je vlastně skládačka z jednotlivých vyrobených komponentů. Taková výroba je rychlejší a jednoduší. Do hotové skříňky se vejde všechna hifi technika naší domácnosti. Ve spodní části bude za dvířky gramofon a desky, vedle v otevřených poličkách reproduktory. Prostřední tenký díl ukryje satelit, video a DVD přehrávač. Dvě horní prosklené skříňky jsou určeny pro hifi sestavu a poličky na CD a DVD disky, širokoúhlá televize najde své místo mezi nimi.

Z té samé sestavy skříněk můžeme poskládat i takovýto stolek. Na horní rampu, která je spojuje a uzavírá, je pak možné ještě umístit další hifi techniku nebo dekoraci.

Stolek skryje veškerou techniku
Stolek skryje veškerou techniku (Zdroj: PePa)
Sestava je variabilní
Sestava je variabilní (Zdroj: PePa)

Postup:

Poličky a pohledové hrany skříňky nejprve opatříme nažehlovací páskou. Do hran vložených polic, příček a boků vyvrtáme otvory pro spojovací dřevěné kolíčky. Po nanesení disperzního lepidla kolíčky vtlučeme.

Použijeme lepidlo, pak vtlučeme kolíčky
Použijeme lepidlo, pak vtlučeme kolíčky (Zdroj: PePa)

Ve skřínce musí být možnost snadno všechnu techniku vzájemně podle potřeby kabely propojit. Vykružovací pilkou proto provrtáme v příčkách a stěnách na sebe položených skříněk průvlaky pro snadné propojení.

Vyvrtáme průchody pro kabely
Vyvrtáme průchody pro kabely (Zdroj: PePa)

Připravené díly můžeme začít postupně skládat. Nejdříve nasucho bez lepidla vyzkoušíme, zda díly pasují. Pakliže ano, do otvorů v bocích naneseme lepidlo a vložíme poličky. Vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.

Díly se nejprve sestaví na zkoušku
Díly se nejprve sestaví na zkoušku (Zdroj: PePa)

Po sesazení celé skříňky ji pevně stáhneme truhlářskými svěrkami. Při stahování kontrolujeme vzájemnou pravoúhlost lepených boků. Měřené délky úhlopříčky skříňky se musí přesně shodovat. Tímto způsobem si připravíme největší spodní díl skříňky.

Ke slovu přijdou truhlářské svorky
Ke slovu přijdou truhlářské svorky (Zdroj: PePa)

Otvory pro kabely musí být tak veliké, aby jimi snadno prošly koncovky několika přístrojů. Při vrtání si materiál podložíme z druhé strany odřezkem, aby se nám nevyštípl. Průvlaky je možné osadit plastovými průchodkami.

Otvory pro kabely musejí být dostatečně velké
Otvory pro kabely musejí být dostatečně velké (Zdroj: PePa)

Ze spodní strany největšího dílu připevníme tři páry koleček. S celou skříňkou tak půjde při zapojování přístrojů snadno manipulovat. Dva páry koleček jsou po stranách, jeden k zabránění průhybu připevníme uprostřed dílu.

Ke spodku skříňky se připevní kolečka pro snadnou manipulaci
Ke spodku skříňky se připevní kolečka pro snadnou manipulaci (Zdroj: PePa)

Sestavu tvoří i dva shodné díly chránící ze strany televizi. Jejich výroba je shodná jako u spodní velké základní části sestavy. Nejprve díly ožehlíme páskou. Pak do jejich hran vyvrtáme otvory pro dřevěné spojovací kolíčky.

Nejprve díly opatříme zažehlovací páskou
Nejprve díly opatříme zažehlovací páskou (Zdroj: PePa)

Do boků postranních dílů si můžeme nejprve vyvrtat dírky na podpěrky pod police, na rozložených bocích se nám budou lépe rozměřovat rozestupy mezi jednotlivými policemi. Pak díly slepíme a stáhneme truhlářskými svěrkami.

Opět použijeme truhlářské svorky
Opět použijeme truhlářské svorky (Zdroj: PePa)

Prostřední úzký díl bude sloužit pro uložení video a DVD přehrávače. Rozměry tedy přizpůsobíme těmto přístrojům, nezapomeneme připočítat malou rezervu na případnou manipulaci s nimi. Díl připravujeme stejně jako díly velké, nejprve lepíme vložené příčky, pak boky.

Prostřední díl skryje DVD přehrávač i ostatní elektroniku
Prostřední díl skryje DVD přehrávač i ostatní elektroniku (Zdroj: PePa)

Smontování celé hotové sestavy začneme spodním dílem na kolečkách. Jeho přední kolečka se dají po usazení a zaplnění celé sestavy zabrzdit. Tak bude stát celá skříňka po dokončení pevně na určeném místě.

Spodní díl stolku
Spodní díl stolku (Zdroj: PePa)

Na spodní část položíme prostřední nízký díl skříňky. Ten je určen pro DVD přehrávač, video a satelitní přijímač. Na něj přijdou dva shodné díly, umístěné ke stranám skříňky tak, aby uprostřed zbylo místo pro televizor.

Na spodní díl přijdou boční skříňky
Na spodní díl přijdou boční skříňky (Zdroj: PePa)

Všechny díly sestavy je zapotřebí vzájemně spojit. Skříňky pevně stáhneme svěrkami tak, aby přední hrany lícovaly. Potom provrtáme otvory pro spojovací šrouby, jimiž skříňky stáhneme do jednoho celku.

Vše je potřeba pevně spojit
Vše je potřeba pevně spojit (Zdroj: PePa)

Prostřední police pod televizí musí být hlubší, aby televize pevně stála. Podle prohnuté laťky si obkreslíme rádius vhodného zakřivení. To pak přímočarou pilkou vyřízneme a dočista obrousíme pásovou bruskou.

Podstavec pro televizi je zaoblen
Podstavec pro televizi je zaoblen (Zdroj: PePa)

Dva boční sloupy sestavy opatříme horní deskou, která má dokola malý přesah tvořící dekorační lem. Krycí desku připevníme zespodu z vnitřní strany nástavců. Používáme vruty o vhodné délce, aby neprošly materiálem skrz.

Boční skříňky jsou opatřeny horní deskou
Boční skříňky jsou opatřeny horní deskou (Zdroj: PePa)

Zaoblení vložené police pod televizi přesahuje ostatní díly. Prohlubuje tak skříňku a kopíruje zakřivení obrazovky. Končit však musí ve stejné hloubce jaká je u všech ostatních dílů skříňky. V našem případě tedy ve 40 cm.

Stolek je skoro hotov
Stolek je skoro hotov (Zdroj: PePa)

Ze zadní strany opatříme skříňku zády ze sololitu. Připevníme jej malými 2 cm dlouhými hřebíčky se širší hlavou. Sololit by měl být vždy asi o 2-3 mm menší, než rozměr skříňky. Prostřední úzký díl je bez zad.

Ještě je třeba přimontovat záda ze sololitu
Ještě je třeba přimontovat záda ze sololitu (Zdroj: PePa)

Nakonec hotovou skříňku opatříme skleněnými dvířky se zrcadlovým efektem. Použijeme panty na sklo bez nutnosti vrtání do skla. Sklo se do pantu pouze vloží a z vnitřní strany se zajistí plastovým šroubkem s gumovým dorazem.

Boční skříňky jsou opatřeny skleněnými dvířky
Boční skříňky jsou opatřeny skleněnými dvířky (Zdroj: PePa)

Sestavu můžete libovolně rozšířit, postup je podobný.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 7. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce