reklama

Správná technika výsadby se vyplatí

Velmi často se zahrádkáři setkávají s neúspěchem při pěstování některých plodin. Příčinu často hledají v nevyhovující sadbě, škůdcích, nevhodné půdě, suchu a dalších příčinách. Problém však může být mnohem jednodušší – nesprávná výsadba.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Správná technika výsadby se vyplatí (Zdroj: Ludmila Dušková)

Správná technika výsadby

Mezi rostliny, které vyžadují určitou znalost a správnou techniku výsadby patří:

Jahody – mladé rostliny při výsadbě nikdy nezahrnujeme příliš. Vzhledem k mohutnému kořenovému systému vyhloubíme větší jamku, kořeny rozprostřeme tak, aby se neohýbaly, zasypeme a přitlačíme. Pozor! Rostlinám nikdy nesmíme zahrnout srdéčko.

Jahodník ano
Správná výsadba - srdéčko musí být nad zemí, jinak rostlina špatně roste (Zdroj: Ludmila Dušková)
Jahodník ne
Chybná výsadba rostlina je příliš hluboko, srdéčko zahrnuto zemi (Zdroj: Ludmila Dušková)

Kedlubny – patří mezi další plodiny, kde se často chybuje. Kedlubny nesnesou výsadbu tak, aby srdéčko a kořenový krček byly pod zemí. Zde je nutné přísně dbát, aby nejmladší středový list byl nad zemí. Dobře vysazená rostlina lépe koření, bulva se vytváří nad zemí a je odolnější proti praskání.

Kedlubna ne
Chybná výsadba, rostlinka je doslova utopená a neroste (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kedlubna ano
Správná výsadba, středové listy nad zemí, rostlina rychle koření a přirůstá (Zdroj: Ludmila Dušková)

Salát – mnozí pěstitelé ve snaze, aby jemné rostliny salátu nenachladly, zahrnují je při výsadbě tak hluboko, že mnohdy pozorujeme nad zemí pouze vrcholky obvodových litů. Salát nesnese hlubokou výsadbu, rychle podehnívá, nevyvíjí se a neroste. Vysazovat ho je třeba pouze v úrovni kořenového krčku.

Salát ano
Správná výsadba, rostlinka stojí vzpřímeně a je pevně přihrnutá (Zdroj: Ludmila Dušková)
Salát ne
Chybná sadba, srdíčko salátu je skryto pod zemí (Zdroj: Ludmila Dušková)

Pórek – vyžaduje speciální výsadbu, sazenicím o síle stébla až tužky zakrátíme nať i kořeny asi o třetinu a vysazujeme je nejlépe do rýh hlubokých 10 cm asi 20 cm od sebe. Při následném kypření a po ujmutí mladých rostlin je postupně zahrnujeme a koncem léta, kdy rostliny narostou, je přihrnujeme podobně jako brambory.

Pór
Pór se správně vysazuje do vyhloubených rýh a postupně zahrnuje (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pór ano
Správná výsadba pórku do rýhy zajistí dlouhý stvol, rostlinka se postupně zahrnuje (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kořínky
Krácení kořínků pórku má vliv na růst (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pórek ne
Chybná výsadba, rostlina je mělce vysazená, nelze docílit dlouhých vybělených stvolů (Zdroj: Ludmila Dušková)

Roubované okurky – v současné době se do popředí zájmu pěstitelů stále více dostávají okurky roubované na tykev fíkolistou. Nejčastěji se roubují okurky hadovky, které se pěstují ve skleníku. Výhodou je lepší zdravotní stav, rychlý růst, časná a vysoká násada plodů. Při výsadbě ale nesmí dojít k zahrnutí naroubované části. Podnož jinak ztrácí svoji funkci, zakořeňuje naroubovaná okurka a výsledný efekt se ztrácí.

Roubovaná okurka
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Správně vysazená roubovaná okurka -pozor na místo naroubovaní, musí být nad zemí, aby podnož neztratila svou funkci a nedošlo k zakořenění okurky

Rajčata - výsadba do volné půdy se provádí po přejití jarních mrazíků, nejčastěji ve druhé polovině května. Rostliny není nutné sázet příliš hluboko, kořenový bal by se neměl při výsadbě dostat hlouběji než 15 cm, protože v době výsadby je většinou zem nevyhřátá a studená. Rostlinu ale vysazujeme šikmo tak, že ještě asi 10-15 cm lodyhy zahrneme zeminou. Rostlina na této části vytvoří další kořenový systém, který později umožní lepší příjem živin a vody.

Rajče ne
Chybná výsadba, rostlina je v zemi kolmo, nevytvoří dostatek kořenů (Zdroj: Ludmila Dušková)
Rajče ano
Správné vysazování rajčat - rostlina se pokládá do jamky šikmo, aby i stonková část vytvořila kořeny (Zdroj: Ludmila Dušková)
Osazování truhlíku
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Do truhlíků sazenice příliš netěsnáme, aby měly prostor pro růst

Publikováno: 21. 3. 2021, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Profil autora: Ludmila Dušková