Koupit práh hluboký deset i patnáct centimetrů není problém. Potřebujeme-li práh o pár centimetrů hlubší, může to být občas neřešitelný problém. Máme-li alespoň základní vybavení, můžeme si jej vyrobit na míru. Nejjednodušším způsobem je koupit bukovou nebo dubovou spárovku a uříznout ji na přesný rozměr. Jednou z variant je také vzít dva prahy a jednoduše je slepit k sobě. Zkosení na jedné straně pak odřízneme.
Postup

My jsme si práh vyrobili ze dvou bukových prkének o síle 2 cm. Výsledný práh potřebujeme 20 cm, prkénka mají 11cm šířku. Hrany, které budeme lepit k sobě, musí být rovné. Upravíme je tedy ručním nebo elektrickým hoblíkem nebo na hoblovce, pokud ji vlastníme.

Vybereme pohledové hezčí strany tak, aby horší část prahu byla později k podlaze. Prkénka rovnáme také podle kresby dřeva a prohnutí. K lepení nám dobře poslouží starý dobrý Herkules, lepidlo vhodné jak na papír, tak i na dřevo.

Prkénka postavíme na hranu a malým štětcem naneseme disperzní lepidlo na obě lepené hrany. Lepidla by nemělo být ani moc, ani málo.

Truhlářskými svěrkami obě prkénka pevně stáhneme k sobě tak, aby spára mezi nimi byla co nejmenší. Kontrolujeme i vzájemnou výšku lepených hran. Poklepem paličkou ji v případě nerovnosti upravíme.

Přebytečné vytlačené lepidlo ihned po stažení svěrkami otřeme připraveným navlhčeným hadříkem. Nezapomeneme lepené díly otočit a otřít i spodní část.

Po dostatečně dlouhé době svěrky povolíme. U disperzního lepidla je to při teplotě okolo dvaceti stupňů cca hodina. Potřebnou dobu schnutí si ověříme i na etiketě lepidla.

Po slepení práh zařízneme na přesný rozměr. Použít můžeme ruční elektrickou pilu nebo větší stolní. Při použití ruční pily je dobré přichytit si k prahu pomocí svěrek vodítko.

Hotový rozměr prahu přebrousíme pásovou nebo vibrační bruskou. Především srovnáme možný drobný výškový rozdíl obou kusů. Použít můžeme i smirek v ruce, který si namotáme na menší rovný odřezek.

Přední hranu prahu je třeba seříznout pod úhlem nebo zaoblit. Máme-li hoblovku, nakloníme vodící pravítko a hranu mírně strhneme. Nemáme-li ji, pomůže nám horní stopková fréza nebo obyčejný pilník.

Vybereme si, jakým způsobem budeme práh připevňovat. Nejobvyklejší je na vruty a hmoždinky. Chceme-li práh čistý a bez hlaviček šroubů, můžeme použít montážní lepidlo.

Nakonec práh povrchově upravíme. Naneseme alespoň tři nátěry. Barvu nebo lak vybíráme odolný a jeho tón přizpůsobíme místu, kam práh patří, nejčastější je ale obyčejný bezbarvý lak.
Publikováno: 8. 7. 2011, Autor: Pavel (text a foto)
, Profil autora: Redakce