reklama

Proti plevelům bojujeme i postřikem

Tolik očekávané jaro je tady a konečně nastává období, kdy budeme vysévat, sázet, přihnojovat, ale také okopávat a plít. Možná, že si někdo řekne, že myslet nyní na pletí je snad příliš brzy, což se ale může vymstít nadvládou plevelů nad naší zahradou. Plevele mohou být likvidovány různými způsoby – ručně pomocí motyčky, mechanizovaně motorovou plečkou, postřikem pomocí chemických přípravků nebo mulčováním. Každá z těchto metod může být za určitých okolností efektivní.

i (Zdroj: Depositphotos)
Proti plevelům bojujeme nejen postřikem (Zdroj: Depositphotos)

Kdy použít postřik na plevel

Plevel je vlastně každá rostlina, která není na daném pozemku kulturní rostlinou. Pak nezbývá jiná možnost, než těmto vetřelcům vyhlásit boj. Víte, kdy lze začít s postřikem proti plevelům?

Měla by platit zásada – na prvním místě likvidujeme mechanicky. Plevele, které se nám po zimě objevily na zrytých a zoraných zeleninových záhonech, nejprve z plochy vyhrabeme pomocí železných hrábí. Na větší ploše se velice jednoduše plevel vyvláčí jednoosým malotraktorem v kombinaci s nesenými branami. Vyvarujeme se zapravení plevele do půdy rotavátorem. Takto má plevel, zahloubený do vlhké půdy ideální podmínky nabrat sílu k mohutnému zakořenění a dalšímu růstu. Pouze při teplém slunečném počasí je možné pomocí rotační plečky zpracovat několikacentimetrovou vrstvičku, která přerušením vzlínavosti vody rychle prosychá a tím usychají i plevele. Naopak použití rámečkové plečky nebo plecího rámečku je velice efektivní. Podříznutý plevel na povrchu záhonu rychle usychá, a to i jeho kořenová část.

Zaplevení po zimě
Jakmile sleze sníh, vyraší všudypřítomné plevele (Zdroj: Jan Kopřiva)
Mechanická likvidace plevelů
Můžeme si pomoci i mechanickým vytrhávačem plevele (Zdroj: Jan Kopřiva)

Mechanické odstranění plevelů nepomáhá?

Pokud mechanické odstranění plevelů nepomáhá, nezbývá než sáhnout po chemii.  Přípravky na likvidaci plevelů – herbicidy – se dělí na selektivní, to jsou ty, které likvidují pouze vybraný druh plevelů, a neselektivní, které likvidují vše zelené. Pozor, tedy i případné pěstované rostliny. Selektivní herbicidy se dnes v malospotřebitelském balení prodávají především pro likvidaci širokolistých plevelů v trávníku nebo maximálně do bramborových záhonů před vzejitím. V jarním čase je možné využít na záhony před výsevem a výsadbou herbicidy totální. 

Efekt použití totálního herbicidu
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Efekt použití totálního herbicidu

Je ale nutné, aby plevel již obrazil, neboť právě zelené nadzemní části přijímají aplikovaný přípravek a rozvádějí ho po celé rostlině až ke kořenům. Tím dochází k dokonalé likvidaci. Výhodou je, že u všech těchto totálních herbicidů, které jsou zahrádkářům nabízeny, nezůstávají v půdě dlouhodobě rezidua, a tak je možné několik dní po postřiku vysazovat a vysévat bez nebezpečí poškození. Pozor si ale musíme dát na případný úlet kapaliny, neboť by mohlo snadno dojít k nežádoucímu poškození vedlejšího porostu. Proto by se herbicidy měly stříkat zásadně postřikovačem, tedy nikoliv zalévat konví, používat ochranné herbicidní kryty nebo herbicidní trysky na rámu. Vždy je ale nutné mít na zřeteli, že pracujeme s chemií.

Aplikace herbicidu s ochranným krytem
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Postřik lze aplikovat i na velmi na malé plochy

Netkaná textilie proti plevelu

V posledních letech se stává velkým hitem použití mulčovacích netkaných textilií. Ty se vyrábějí většinou v černé barvě a různé gramáži na 1 m2. Zesílené fólie o gramáži 50 g/m2 jsou mimořádně pevné a používají se jako podklad při výsadbě konifer, okrasných dřevin a keřů. Na ně je pak navrstvena mulčovací kůra, která má především estetickou funkci. Tato fólie vydrží v porostu bez problémů 10 let, zcela zamezuje prorůstání plevelů až do úplného zapojení porostu, omezuje odpařování vody z půdy, je prodyšná i vodopropustná a snižuje potřebu použití chemických prostředků, navíc dlouhodobě odolává slunečnímu záření.

Využití netkané textilie
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Netkaná textilie výrazně omezí výskyt plevelů

Stejnou funkci má i při pěstování jahod, okurek, salátů, rajčat a celé řady dalších zelenin.  Právě při pěstování jahod se používá nejčastěji vzhledem k několikaletému cyklu pěstování. Až doposud měli pěstitelé možnost pěstovat zeleninu s využitím černé netkané textilie. Tato metoda se mnohým velmi osvědčila, a proto bude jistě vítanou novinkou textilie dvoubarevná, která jejíž využití přináší další výhody. Znamená to, že z jedné strany je textilie bílá, z druhé pak černá. Ocení ji především ti, kteří nemají možnost věnovat se dlouhé hodiny okopávání, likvidaci plevelů a zalévání.

Typ:

Výhody dvoubarevné netkané textilie spočívají v několika aspektech:

  1. Udržuje stálou teplotu,
  2. zabraňuje prorůstání plevelů, umísťuje se tmavou barvou dolů,
  3. propouští vodu,
  4. sklizené plody jsou čisté i v době deštivého počasí,
  5. nástup do plodnosti je urychlen nejméně o 2 týdny,
  6. bílá svrchní strana odráží sluneční paprsky, a tak je zabráněno nadměrnému přehřívání rostlin v období vysokých teplot.
Mechanická likvidace plevelů 2
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Pokud nepoužijeme netkanou textilii, mechanickému odstranění plevele se nevyhneme

Jak na odstranění plevele mechanickou cestou?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 3. 2020, Autor: Jan Kopřiva (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jan Kopřiva