reklama

Jablotron: hlásič požáru

Kouření je tichý zabiják, což je všeobecně známo. Že je ale jen v posledních pěti letech přímo odpovědné za smrt v plamenech u třiadevadesáti lidí, možná nevíme. Od cigárka shořel přitom i majetek v hodnotě 330,5 milionu korun. V řadě případů mohl bezpečnostní hlásič tragedii zabránit.

Sháníte moderní detektor kouře? Představíme vám detektory od společnosti Jablotron, které disponují několik užitečnými funkcemi.
Jablotron: hlásič požáru

Hořící cigareta může mít ve žhnoucím konci až několik stovek stupňů Celsia. Tak vysoká teplota velice snadno zapálí další hořlavé látky. Značné riziko to přitom přínáší zejména do domácností, které máme v dnešní době doslova přeplněné vybavením z materiálů, jež se snadno vznítí a rychle hoří. Oheň může být tak rychlý, že hasiči prostě nedojedou včas, aby dokázali zabránit osudovým důsledkům: hmotným škodám a ztrátám života. V roce 2008 způsobilo jen kouření požární škody za čtyřicet a půl milionu korun a smrt jedenácti lidí. Loňské škody se sčítají a výsledek nebude lepší.

Zabránit plamenům je lepší než je hasit

Zabránit plamenům je lepší než je hasit
Zabránit plamenům je lepší než je hasit
Zabránit plamenům je lepší než je hasit
Zabránit plamenům je lepší než je hasit

U nových staveb je nyní riziko požáru eliminováno povinností instalace kouřového hlásiče, vyhláška č. 23/2008 Sb. v tomto smyslu hovoří jasně. Nové rodinné domky a stavby určené pro bydlení musí podle ní mít zařízení autonomní detekce a signalizace – normální řečí „požární hlásič“. Tato povinnost sice platí jen pro novostavby, o jeho instalaci by však měli uvažovat i majitelé starších domácností. Odborně se mluví o zajištění bezpečnostního komfortu, což zní jako něco, co si konec konců můžeme odpustit. Je ale dobré si uvědomit, že může jít o život, a pak je rozhodování jednodušší a investice do zabezpečení domácnosti proti ohni víc logická. Že máme na dveřích zámek proti lupičům, přijde každému normální, stejně bychom měli vnímat i hrozbu červeného kohouta.

Pomůže kouřový detektor

Pomůže kouřový detektor
Pomůže kouřový detektor
Pomůže kouřový detektor
Pomůže kouřový detektor

Možností, jak nainstalovat kouřový detektor je několik. „Nejlevnější verzí je autonomní detektor, který přítomnost kouře v místnosti zvukově a opticky signalizuje a zachrání prioritně lidský život. Druhou možností je napojení detektoru k zabezpečovací ústředně. To má tu výhodu, že informaci dostane majitel na mobil. Třetím plnohodnotným řešením je napojení na pult centrální ochrany. Detektory zůstávají stejné, ale zabezpečovací zařízení předává upozornění na požár i na pracoviště se stálou službou střežení, která zajistí likvidaci požáru,“ informuje vedoucí tuzemského prodeje společnosti JABLOTRON ALARMS a.s. Viktor Slanař.

Ve světě nejsou lehkomyslní

Zájem o toto vybavení domácností sice stoupá, ovšem ve srovnání s vyspělými státy máme co dohánět. Životní standard není jen to, co máme, ale i skutečnost, jak životy a majetek dokážeme ochránit. Hlásič požáru je v zemích, o nichž často mluvíme se závistí, prostě běžným vybavením domácnosti. Třeba ve Skandinávii – v Dánsku ho má 75 % všech domácností, v Norsku 97 %, a ve Finsku dokonce 98 % domácností. Taková čísla rozhodně stojí za zamyšlení.

Nezapomeňte na certifikát

V Česku umíme kombinovat a vymýšlet, jak nařízení obejít, úřady ošidit a ještě ušetřit. Tento národní sport tam, kde může jít o krk, nemá místo. Kouřový detektor musí být zárukou spolehlivosti. Tu nám dá vědomí, že je výrobek certifikovaný. O hlásiče zájem vzrůstá, ale pozor: mnoho firem působících na českém trhu patřičnou certifikaci nemá. Přitom třeba novostavbu bez ní úřad ani nezkolauduje.

Připraveno ve spolupráci s Jablotron

Publikováno: 31.12.2010, Autor: Jiří Jan a Jablotron (text), Jablotron a Leoš Kučera (foto), Profil autora: Redakce