reklama

Není pilník jako pilník, vyznáte se v nich?

Pilníky neslouží jenom k většímu ubírání nebo tvarování materiálů. S jejich pomocí si můžeme nabrousit i některé nářadí nebo nástroje. K těm nejběžnějším patří sekera nebo pila. Jemným pilníkem pak můžeme opravit poškozené ostří zahradních nůžek, rýče nebo motyčky.

i (Zdroj: PePa)
Pilníky slouží nejenom k tvarování materiálu, ale i k broušení některých nástrojů (Zdroj: PePa)

Životnost pilníku

Pilník není nástroj, který by se dal brousit jako například pila. Na jeho ostří, tedy sek, proto dáváme pozor nejen při práci. Daný typ pilníku používáme jen na vhodný materiál. Pilník nebo rašple volně hozené do šuplíku mezi ostatní nářadí není nic, co by ostrosti seku prospělo. Praktický je proto plastový průhledný obal, který pilník chrání.

Máme-li dílnu nebo garáž a v ní místo na stěně, je nejjednodušší pilníky za rukojeť pověsit na stěnu. Tak se nebudou vzájemně dotýkat a ostří seku nebude zbytečně otupováno. Pilník je také třeba chránit proti vodě a vlhkosti. Dlouhodobě ponechaný ve vlhkém prostředí nebo zapomenutý na dešti nám zrezne. Kvalitní větší pilník stojí i několik set korun, proto se vyplatí pečovat o něj a prodloužit mu tak životnost.

Dbejte na správné uložení
Dbejte na správné uložení (Zdroj: PePa)
Špatné uložení pilník znehodnocuje
Životnost pilníku (Zdroj: PePa)

Čištění pilníku

Pilník můžeme zbavit nečistoty a prachu mechanicky, nejlépe pomocí drátěného kartáče. Zamaštěný pilník je možné odmastit natřením křídou, po vsáknutí mastnoty do křídy ji snadno odstraníme kartáčem.

I pilník potřebuje očistit
i (Zdroj: PePa)
I pilník potřebuje očistit

Speciální pilníky

Drobné speciální pilníky jsou oboustranné. Na každém konci mohou mít jinou hrubost seku nebo tvarování, proto nejsou zakončeny žádnými rukojeťmi.

Drobné speciální pilníky jsou oboustranné
i (Zdroj: PePa)
Drobné speciální pilníky jsou oboustranné

Práce s pilníkem

Při práci s pilníkem provádíme rovnoměrný pohyb. Sek ubírá jen jedním směrem, proto při zpátečním pohybu povolíme tlak na materiál. Pohyb provádíme pokud možno vodorovně. Opracovávaný materiál je vhodné mít ve výši loktů a pevně upnutý. Výjimkou v pohybu může být pilník s kulatým průřezem na broušení řetězů motorových pil. Díky spirálovému seku je možné (není-li umístěn ve vodítku) jím při pilování pootáčet, lépe tak bude kopírovat tvar zubu a také bude odstraňovat snadno kovové piliny z materiálu.

Výjimkou v pohybu může být pilník s kulatým průřezem na broušení řetězů motorových pil
i (Zdroj: PePa)
Výjimkou v pohybu může být pilník s kulatým průřezem na broušení řetězů motorových pil

Broušení pil

Tvary pilníků pro broušení ručních a motorových pil a pilových kotoučů odpovídají co nejvíce tvaru zubů. Při jejich broušení je důležité správné rozvedení zubů. Každý zub ostříme shodným počtem tahů, aby byl jejich úběr rovnoměrný. Pro běžné pily použijeme nejvíce mečový a trojúhelníkový profil. Pro ostří řetězu motorové pily se neobejdeme bez kulatého pilníku se spirálovým sekem o vhodném průměru.

Tvary pilníků pro broušení ručních a motorových pil a pilových kotoučů odpovídají co nejvíce tvaru zubů
Tvary pilníků pro broušení ručních a motorových pil a pilových kotoučů odpovídají co nejvíce tvaru zubů (Zdroj: PePa)
Ostří řetězu motorové pily brousíme kulatým pilníkem
Ostří řetězu motorové pily brousíme kulatým pilníkem (Zdroj: PePa)

Rytecké a speciální

Pro jemné zámečnické a modelářské práce jsou vhodné rytecké a jehlové pilníky nebo pilníky speciálně tvarované a profilované. Ty nám umožní dostat se s nimi pohodlně tam, kam potřebujeme. Některé z nich jsou oboustranné, jiné je možné upnout do ručky a podle potřeby je měnit.

Pilníky rytecké a jehlové
Pilníky rytecké a jehlové (Zdroj: PePa)
Některé z nich jsou oboustranné, jiné je možné upnout do ručky
Některé z nich jsou oboustranné, jiné je možné upnout do ručky (Zdroj: PePa)

Podkovářská rašple

Jedná se o těžký velký nástroj bez úchytu. Slouží kovářům a „koňákům“ k úpravě či čištění kopyt. Je oboustranně vybaven rašplovým i pilníkovým sekem a dává tak možnost si při práci vybrat stranu nebo konec s požadovanou hrubostí.

Podkovářská rašple je těžký velký nástroj bez úchytu
i (Zdroj: PePa)
Podkovářská rašple je těžký velký nástroj bez úchytu

Pro domácí dílnu

Pro domácí použití, drobné řemeslné a kutilské práce a opracování dřeva a kovu je výhodné koupit sadu 3–6 kusů se základními typy pilníků. Není příliš drahá a jsou v ní obsaženy všechny základní profily, které můžeme potřebovat. Využíváme-li některé druhy pilníků víc, můžeme si je koupit v požadované velikosti a hrubosti seku kusově.

Pro domácí použití je výhodné zakoupit sadu pilníků
i (Zdroj: PePa)
Pro domácí použití je výhodné zakoupit sadu pilníků

Bezpečnost

Pilováním materiálu a jeho ubíráním vytváříme drobné kovové, plastové nebo dřevěné špony. Pro vyčištění materiálu, pracovní plochy nebo pilníku do nich však nikdy nefoukáme, raději je smeteme jemným smetáčkem, jemné kovové špony a úlomky si totiž snadno můžeme fouknout do očí, a tím je nenávratně poškodit.

V případě, že se tak stane a oko nejde proudem vody vypláchnout, urychleně vyhledáme odbornou lékařskou pomoc. Pozor si také musíme dát, především u železných materiálů, na opracování otřepů na konci řezaných hran, které jsou ostré a lze se o ně snadno říznout a zranit. Pokud je to možné, je bezpečnější s většími pilníky vybavenými rukojetí pracovat v rukavicích a chránit si zrak ochrannými brýlemi.

Nevhodné použití

Aby nám pilník dlouho a dobře sloužil, musíme jej také vhodně používat. V žádném případě nepoužívejme pilník jako šroubovák, majzlík nebo jako páčidlo! Ačkoliv je pevný, je zároveň křehký. Snadno jej při nevhodném používání poškodíme, přerazíme, ohneme nebo zlomíme. Úlomky lámajícího se pilníku by nás mohly zranit.

Pilník je pevný, ale zároveň křehký
i (Zdroj: PePa)
Pilník je pevný, ale zároveň křehký

Výroba strojová i ruční

I když je práce při výrobě pilníků co nejvíce automatizovaná a strojově mechanizovaná, bez pečlivé ruční práce se neobejde. A i když to zní neuvěřitelně, ani stroj nezvládne na všechny složité tvary vytvořit potřebný sek. To pak nastoupí šikovné ruce a pilník nebo rašple jsou na světě. Složité a speciální tvary a profily se sekají ručně. Pilník ale není jenom potřebný tvar s rukojetí.

Výroba strojová i ruční je automatizovaná a strojově mechanizovaná
Výroba strojová i ruční je automatizovaná a strojově mechanizovaná (Zdroj: PePa)
Někdy je ale potřeba použít starou dobrou ruční výrobu
Někdy je ale potřeba použít starou dobrou ruční výrobu (Zdroj: PePa)

Užitečné rotační stopkové frézky, rašple a pilníky kulatých, konických nebo válcových profilů a tvarů jsou neocenitelnými pomocníky nejenom truhlářů a strojařů. Tradice naší výroby pilníků v Jihlavské „pilníkárně“ je delší než osmdesát let a její kvalitní výrobky se vyvážejí do dvacítky zemí světa.

Zdroj informací: Bllundel; Bahco

Publikováno: 26. 7. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce