reklama

Vyrobte si hnojivo z přírodních zdrojů, kompostujte!

Majitelé zahrad se dříve či později začnou potýkat s likvidací zahradního odpadu. Ať už jde o posekanou trávu, plevel či shrabané listí. Máme pro vás návod na hnojivo z přírodních zdrojů!

i (Zdroj: Depositphotos)
Máme pro vás návod na hnojivo z přírodních zdrojů! (Zdrtoj: Depositphotos)

Byla by velká škoda, aby zahradní odpad končil na veřejných skládkách. Jeho správným zpracováním můžeme získat již za 1 rok velmi kvalitní a osvědčené přírodní hnojivo. Pokud se pro založení kompostu rozhodnete, zvažte nejprve všechna kritéria pro a proti. V úvahu by mělo především přijít plánování místa. Kompost nebudete chtít mít v dohledu a blízkosti nejen vy, ale ani vaši sousedé. Správně založený kompost nezapáchá, ale i přesto byste jej měli dát na kryté místo, které nebude nikomu narušovat příjemný pocit z pobytu v zahradě. Ke kompostu byste měli mít dobrý přístup po zpevněné cestě, který oceníte především při pracích spojených s péčí o kompost.

Hnojivo z přírodních zdrojů
i (Zdroj: Depositphotos)
Kompostér postavte na místo, kde nebude ani vám, ani sousedům vadit

Tvorbu vyzrálého kompostu urychlíte při použití termokompostérů, které byste měli jednorázově zaplnit až po okraj směsí materiálu připraveného ke kompostování a dále do něj více nepřidávat. Přibližně za dva měsíce se vytvoří kompost použitelný ke hnojení. Z tohoto vyplývá, že pro zpracování materiálu tímto způsobem budete potřebovat i místo, kde budete vyzrálý kompost skladovat, a místo pro přípravu kompostové směsi. Tento systém může působit poněkud komplikovaně, ale zaručuje vám možnost rychlého zpracování kvalitního kompostu – nečekáte 12 měsíců. Objem a počet termokompostérů musíte vždy přizpůsobit množství vznikajícího odpadu během jedné sezony.

Co je potřeba k založení kompostu

  • kompostér plastový nebo dřevěný kompostér (popřípadě termokompostér)
  • urychlovač kompostu
  • pálené vápno nebo mletý vápenec

Dále se vám bude na zahradě hodit také sekačka na trávu, drtič zahradního odpadu, elektrický vysavač listí, prohazovačka. U všech materiálů i strojů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Hnojivo z přírodních zdrojů
i (Zdroj: Depositphotos)
Kompostér si můžete i sami vyrobit z nepotřebných palet

Postup práce

  • Založení kompostu: podzim, na stinném a pohledy krytém místě, na udusané půdě, pod stromy.
  • Základní vrstva: hrubší materiál (drcená kůra či větvičky stromů nebo sláma).
  • Prostřední vrstva: směs rostlinných zbytků a odpadků (slupky zeleniny, posekaná tráva, nekvetoucí plevele, listí) s vhodnou zeminou 5:1. Pro zvýšení obsahu dusíku můžeme přidat chlévský hnůj.
  • Vrchní vrstva: 5 cm zahradní zeminy.
  • Kompost by neměl být vyšší než 1,5 m. Hromadu nesešlapujte, aby byla vzdušná a zrání probíhalo bez problémů. Kompost potřebuje pro zdárné tlení 40–60% vlhkost – nezapomínejte proto na zalévání vodou.
  • Kompost nezakládejte nikdy v blízkosti pitných a vodních zdrojů (min. 10 m od studny). Poškozování navršeného kompostu předejdete ohrazením všech čtyř stran kompostu.
  • Pro snadnější přípravu materiálu do kompostu použijte zahradní drtiče odpadu. Takto zpracovaný materiál tlí v kompostu velmi rychle.
  • Nikdy neukládejte na kompost příliš vysokou vrstvu posekané trávy; vždy ji prokládejte hrubším materiálem (kůra, sláma, drcené větvičky), který zajistí potřebný přívod vzduchu nutný pro činnost bakterií.
Kompostér
i (Zdroj: Depositphotos)
Vždy pamatujte na to, co do kompostu nepatří
  • K vytvoření „správné“ směsi pro rychlé tlení míchejte „zelené“ a „hnědé“ odpady, tedy rostlinné s vysokým obsahem dusíku, a hnědé, tj. dřevité a suché zbytky rostlin, které mají vysoký obsah uhlíku. Důležité přitom je, aby se vrstvy „zeleného“ a „hnědého“ odpadu pravidelně střídaly.
  • Ke zlepšení tlení můžete použít i tzv. urychlovače kompostu, které koupíte v hobymarketech  a drogeriích.
  • Zakrytím kompostu zabráníte zbytečnému vypařování vody a zkryjete jej před pohledy návštěvníků vaší zahrady. Nedoporučujeme však provádět výsadbu rostlin (např. tykví) přímo na kompost. Takto vysazené rostliny odebírají z kompostu potřebné živiny. Rostliny (např. topinambury) vysazujte raději v jeho okolí.
  • Pro menší zahrady doporučujeme využít plastových kompostérů, které zajistí rychlé a skryté zpracování kompostů. Prodávány jsou v různých provedeních. Kompostéry bez dna zajišťují možnost přístupu žížal.
  • Uvnitř správně založeného kompostu vznikají teploty až 60 °C. Aby docházelo ke stejnoměrnému zpracování materiálu, měli byste kompost občas přeházet.
  • Správný čas nastává, když hromada klesne na polovinu své původní výšky. V zimě s materiálem nehýbejte.
  • Při zachování všech pravidel získáte kvalitní kompost přibližně za 12 měsíců od jeho založení. Rostliny nikdy nevysazujte do čerstvého kompostu, ale minimálně v poměru 1:1:1 se zahradní zeminou a pískem.
  • Na jaře využívejte kompost k hnojení záhonů (6–8 kg/m2). Kompost nezarýpávejte, ale mělce jej do půdy zapravte hráběmi.
Hlína v kompostu
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvalitní kompost získáte za cca 12 měsíců

Tipy

Co do kompostu nepatří: kořeny košťálovin, plesnivé seno a potraviny, citrusové plody, tráva od frekventovaných silnic, kvetoucí plevele nebo jejich vytrvalé oddenky, části nemocných rostlin, zbytky masa a kostí.Co do kompostu patří: drcená sláma, drcená kůra a větvičky stromů, popel ze dřeva, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zahradní zemina, rašelina, mleté pálené vápno, slupky ze zeleniny.

Zelený odpad, který dáváme do kompostu, bychom měli prosypávat mletým páleným vápnem nebo mletým vápencem, abychom předešli následnému nepříjemnému zápachu (kysání kompostu). Prosypávání provádíme v poměru asi 3 kg na 100 kg hmoty.

Zralost a kvalitu kompostu nejlépe poznáte tak, že ho namícháte se zeminou v poměru 1:1 a do směsi nasijete řeřichu. Pokud začne zdárně růst a nemá namodralý odstín, získali jste hnojivo v patřičné kvalitě.

Tento článek je připravený ve spolupráci s hobbymarkety OBI.

Publikováno: 9. 9. 2020, Autor: OBI (text, foto), Profil autora: Redakce