reklama

Ohřev bazénové vody pomocí solárních panelů

Koupací sezóna, a tedy i trávení volného času na zahradě a v bazénu, se blíží mílovými kroky. Velmi šikovným, praktickým a téměř bezúdržbovým systémem je solární ohřev vody, který sezónu prodlouží až o několik týdnů. Jak tento systém funguje, kam jej umístit a podle čeho vybírat, to se dozvíte v dnešním článku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ohřev bazénové vody pomocí solárních panelů (Zdroj: Depositphotos)

Solární ohřev vody patří k velice zajímavým možnostem, jak si užít koupání v bazénu i tehdy, když venkovní teplota začne klesat. Účinný solární panel pro ohřev ale musíme správně umístit a řádně o něj pečovat, abychom místo příjemně teplé vody v bazénu neřešili problémy.

Jak funguje solární ohřev vody

Solární panel pro ohřev bazénové vody funguje vcelku jednoduše. Jeho zapojení se provádí tak, že jej napojíme na výtlačnou větev filtračního okruhu až za filtrem. Voda protékající panelem do sebe akumuluje teplo, získané zde a proudí zpět do bazénu, kde dokáže zvýšit teplotu až o 6 °C. Většina panelů je řešena jako tmavá deska se soustavou trubek, která je zakrytá silnými polykarbonátovými deskami. Solární panel je vždy tmavé barvy z toho důvodu, aby na sebe co nejvíce přitáhl sluneční záření, a tedy i tepelnou energii paprsků. Díky ohřevu bazénové vody se tak můžeme začít koupat v bazénu již na jaře, kdy ještě teploty nejsou moc vysoké a hrozilo by nám například nachlazení, protože voda na koupání by byla přece jen studenější. Na podzim se díky solárním panelům pro ohřev vody můžeme koupat o několik týdnů déle. Využití bazénu je díky tomuto šikovnému prvku výbavy větší a investice do něj se rychleji zaplatí.

Solární panel
i (Zdroj: Depositphotos)
Solární ohřev bazénové vody lze propojit s domácím okruhem

Typy ohřevných solárních článků

  • Obdélníkové - nejvýkonnější pro velké bazény;
  • půloblouk;
  • obloukový typ pro umístění ve stísněnějších prostorách;
  • kompaktní typ pyramida pro menší bazény.
Solární panely
i (Zdroj: Depositphotos)
Fotovoltaika pro ohřev není u nás moc rozšířená, ale je také možným řešením

Zapojení a umístění solárního ohřevu bazénové vody

K bazénu je možné zapojit jeden nebo více ohřevných panelů, díky standartně dostupným propojovacím sadám je možné výkonnost ohřevu zajistit tak, že mezi sebou propojíme několik panelů za sebou. Například u velkých bazénů se značným objemem vody tak dosáhneme efektivního ohřevu, avšak v teplých letních dnech je vhodné tento systém vyřadit z provozu. Aby nedošlo k jeho poškození, pak jej po vypojení přikryjeme světlým materiálem jako je například látka nebo kartonem, vyřezaným z krabice.

i (Zdroj: Mountfield)
Jednoduchý solární ohřívací panel pro bazény

Solární ohřevné desky pro bazén umisťujeme vždy na slunné místo, avšak nikdy ne na střechu domu nebo jiné velmi vyvýšené místo, došlo by ke snížení výkonu filtrace a možnému poškození zapojených panelů. Ty se vždy montují do bezprostřední blízkosti bazénu, pokud se jej rozhodneme umístit od bazénu dále, pak ale tak, aby byly vždy ve stejné výšce s bazénem. Pro efektivní ohřev existují stojany, na které se desky umisťují.

Solární panely a zima

Po ukončení koupací sezóny ze všech panelů vypustíme vodu, demontujeme je a uložíme na suché, chladné a tmavé místo. Ponechání vody v nich může na celém systému ohřevu přes zimu napáchat nedozírné škody, tuhé mrazy způsobí roztrhání trubek, ve kterých je voda vedena.

Polozapuštěný bazén
i (Zdroj: Mountfield)
Polozapuštěný bazén s pyramidovým solárním systémem

Závěrečné informace

  • Při výběru solárního ohřevného panelu si zjistíme, pro jaký objem vody je námi vybíraný panel vhodný. Nedostatečně výkonný panel bude vodu ohřívat jen pozvolna, zbytečně výkonný je zase nevhodný, aby voda nebyla ohřátá až moc, čímž by se vytvořily podmínky pro růst řas a koupání by také přestalo být osvěžující.
  • Obloukový panel neslouží jen jako ohřevný prvek pro vodu, ale zároveň jako domeček pro filtraci u nadzemních bazénů.
  • Solární ohřev v sobě má ukrytou jednu obrovskou výhodu, a tou je naprostá energetická nenáročnost.

Jak zkultivovat okolí bazénu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 4. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Mountfield (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich