reklama

Jaký byl vývoj OOPP za posledních 30 let? Jedním slovem obdivuhodný!

Když 17. listopadu 1989 padla železná opona, otevřela se Čechům spousta možností. Zároveň začal stíhací závod se západní Evropou ve všech myslitelných odvětvích národního hospodářství. My jsme se pustili do bezpečnosti práce.

Jaký byl vývoj OOPP za posledních 30 let? Jedním slovem obdivuhodný!

Nejdříve se podívejme na pár čísel. Mezi lety 1969 a 1999 klesl roční počet pracovních úrazů na území České republiky o 62,5 %. Z 256 038 na 96 971. To byl slibný vývoj za 30 let.

Za pouhých 14 let od roku 2002 do roku 2016 však roční počet zraněných při práci klesl z 90 867 na 47 379 lidí.Tedy skoro o dalších 50 % za poloviční dobu. Souvisí tento čím dál tím strmější pokles počtu zraněných s vyššími investicemi do bezpečnosti, lepším povědomím zaměstnanců o BOZP nebo rizika zranění pomáhají eliminovat čím dál tím propracovanější OOPP?

Zřejmě to bude kombinace všech faktorů. My se ale podíváme na ten třetí. Na trhu s OOPP působí několik společností, nejdéle pak již od roku 1991 společnost CERVA, která od roku 2009 mimo jiné také vyvíjí vlastní ochranné prostředky a pracovní oblečení. O technologiích tedy snad něco vědí.

OOPP se neustále posouvají dopředu

Správné OOPP na přelomu 80. a 90. let a správné pracovní prostředky v roce 2018, to je obrovský rozdíl. Rizika při práci ve výrobě, v montovnách, na silnicích, na stavbách nebo v chemičkách se skoro nezměnila. Když ale nosíte správné oblečení a ochranné pomůcky,těchto rizik ubývá.

Kromě vyšší bezpečnosti s modernějšími OOPP přichází i větší pohodlí. Komfort při práci také snižuje riziko zranění a pohodlnější pracovní oblečení zaměstnanci ochotněji nosí.

OOPP se neustále posouvají dopředu
OOPP se neustále posouvají dopředu

Podívejte se na obyčejné montérky. Retro kousku nemůžeme upřít styl. Ale příliš pohodlně se v nich nepracovalo. Díky nekomfortnímu střihu a těžkým, neprodyšným materiálům, byla práce spíš náročnější. A dělník v tomto oblečení se navíc venku ve večerních hodinách stával prakticky neviditelným.

Porovnejme historický model s moderními montérkami s laclem z kolekce Knoxfield.

● Spousta kapes,

● elastický pas,

● kroužek pro přichycení ID karty,

● zesílená oblast kolen,

● upravitelná velikost nohavic a mnoho dalších vychytávek.

A hlavně reflexní prvky rozložené po celé ploše kalhot.

Ochrana hlavy a rukou

Hlavu bychom měli chránit nejvíc ze všech částí těla. Jak vypadala taková ochrana ještě nedávno?

Ochrana hlavy a rukou
Ochrana hlavy a rukou

Helmy nalevo sice asi zachránily nejednu hlavu, ale jsou z obyčejného plastu, povrch nemá žádnou strukturu ani průduchy a uvnitř je plastová vnitřní konstrukce bez možnosti přizpůsobení. O pohodlí raději ani nemluvě, bylo to spíš nepohodlí. A ta váha.

Jako ukázku moderní přilby 21. století jsme vybrali JSP EVO 5 Dual Switch.

  • S vyztuženou přední a zadní plochou a s výplní z pružného expandovaného propylenu, který absorbuje energii po nárazu.
  • S páskem, kterým helmu nejen utáhnete, ale také posuvníkem snadno přepnete ze standardu EN 397 pro průmyslové helmy na EN 12492 pro přilby pro horolezce a práci ve výškách.
  • Náhlavní kříž pro nastavení, který se přizpůsobí velikosti hlavy je v roce 2018 samozřejmostí.

U přileb je technologický posun viditelný na první pohled, ale co takové rukavice?

Ochrana hlavy a rukou
Ochrana hlavy a rukou

Zdánlivě vypadají už desítky let stále stejně. Jenže v 90. letech nebylo po protiskluzovém potisku na prstech, zesílené úchopové ploše v dlani nebo jemné nylonové tkanině na bocích prstů pro lepší pohyblivost ani stopy. Ani nastavitelné zápěstí nebylo zdaleka standardem. Nenápadný posun ve vývoji rukavic se naplno projevuje například na modelu rukavic FreeHand Corax. Další typy rukavic vás zase ochrání proti pořezání, poleptání kyselinou nebo pádu těžkého předmětu. I zde je vidět, kam až vývoj došel.

Ochrana očí, uší a dechu

Vraťme se ale zpátky k tomu nejdůležitějšímu – k hlavě. Jak se ještě před pár lety chránil zrak a sluch?

Ochrana očí, uší a dechu
Ochrana očí, uší a dechu

Nezdá se vám, že modrá sluchátka vypadají spíše jako dětská hračka než pomůcka, na kterých závisí lidské zdraví? Naštěstí i v téhle oblasti jsme ušli mílové kroky. Důkazem budiž Ear Defender Synergy se zabudovaným Bluetooth™ mikrofonem s potlačením okolního hluku pro nejčistší přenos pracovních pokynů i vedle hlasitého rypadla. Lehkost, pohodlí mušlových chráničů a nastavitelná měkká páska přes hlavu zase poskytují nutný komfort. To vše v souladu s normami EN352 kategorie 1, 3, 4, 6 I 8.

Ochrana očí, uší a dechu
Ochrana očí, uší a dechu

I u brýlí je vidět výrazný posun. Ty nalevo vypadají spíše jako z módního butiku, nemyslíte? Jak má vypadat ochrana zraku v 21. století ukazují modré brýle iSpector Mondion

  • s polykarbonátovým zorníkem s ochranou proti zamlžení i poškrábání,
  • s účinným UV filtrem,
  • s odnímatelným těsněním z DUAL TPR, které dokonale dolehne na obličej a odrazí i mikročástečky, které mohou přiletět ze všech stran.

Díky moderním technologiím se nám lépe dýchá

Nezapomínejme ani na ochranu dýchacích cest. Tady je technologický pokrok cítit snad nejvíc. Ochrana dechu v minulosti přinášela zaměstnancům spoustu problémů při práci:

  • těžké masky,
  • náročné dýchání,
  • nevyhovující filtry
  • nebo těžkopádnost spojená s příslušenstvím připojeným k masce hadicemi a dráty.
Díky moderním technologiím se nám lépe dýchá
Díky moderním technologiím se nám lépe dýchá

Technologický pokrok v ochraně dechu nejlépe představují filtroventilační jednotky CleanSpace.

  • Neváží ani půl kila,
  • Nepotřebují hadice, kabely ani zásobník na baterie.
  • Díky filtrům účinně chrání dýchací cesty před plyny, pevnými částicemi i chemickými látkami.
  • Inteligentní algoritmus dodává čerstvý vzduch pouze, když se pracovník nadechuje. Tím pádem nehrozí zadýchání jako u klasických masek.

A co vy? Setkáváte se v práci spíš s historickými kousky, nebo máte k dispozici ty nejmodernější OOPP z nového tisíciletí?

Publikováno: 21. 12. 2018, Autor: Cerva (text a foto), Profil autora: Redakce