reklama

Akumulátorové vrtačky STANLEY

Akumulátorové vrtačky jsou dnes již běžným vybavením nejen dílny, ale téměř každé domácnosti, nabízí vysokou flexibilitu použití bez přístupu k elektrické síti, uživatelský komfort rychlého nasazení stroje bez potřeby natahování kabelů a dostatečný výkon pro všechny běžné aplikace.

Akumulátorové vrtačky STANLEY

Univerzální použití a nezávislost na elektrické síti jsou hlavními důvody oblíbenosti akumulátorových vrtaček mezi řemeslníky a kutily. Akumulátorové vrtačky Stanley se použijí při všech montážních pracích od připevnění obrazu nebo poličky až po sešroubování rozloženého nábytku. Kromě vrtáků lze do AKU vrtačky upnout brusné kotouče, brusná tělíska, lešticí kotouče, rotační kartáče atd.

Trend dvourychlostních převodovek

Pro sestavení montovaného nábytku s předvrtanými otvory a malými nábytkářskými vruty nepotřebujete nijak výkonnou AKU vrtačku, vystačíte si s běžnou jednorychlostní. K trendům však patří dvourychlostní převodovka i u kompaktních a lehkých AKU vrtaček kvůli většímu rozsahu použití – pro vrtání, případně broušení a leštění. Pro běžné vrtání do dřeva a pro šroubování vrutů do průměru 6 mm je plně dostatečná AKU vrtačka 10,8 V. Dvourychlostní AKU vrtačka navíc nabízí možnost bezproblémového vrtání i do kovu, neboť dosahuje vyšších otáček.

Pro vrtání otvorů do oceli, hliníku a barevných kovů o průměru 2 až 4 mm je optimální výše otáček přes 2000 min.-1, pro vrtání otvorů do oceli o průměru 4 až 6 mm je potřeba 1600 min.-1 otáček a do hliníku a barevných kovů přes 2000 min.-1, přičemž většina dvourychlostních profesionálních vrtaček nabízí maximální otáčky pouze do 1800 až 2000 min.-1 a v hobby třídě je obvyklé maximum pouze 1500 min.-1. Z toho vyplývá, že pokud plánujete často vrtat do kovu, důležitým parametrem je rozsah maximálních otáček. Vysoké otáčky využijete nejen pro vrtání, ale i na broušení a leštění. Řada uživatelů proto pro vrtání do kovu používá klasickou elektrickou vrtačku s připojením do sítě a akumulátorovou vrtačku jen na šroubování a vrtání do dřeva.

Stanley Fatmax FMC625D2 18V
Stanley Fatmax FMC625D2 18V

Šroubovací a vrtací práce

Pokud se chystáte vrtat nebo šroubovat dlouhé tesařské nebo trámové a konstrukční vruty pro dřevostavby nebo utahovat a povolovat matice a šrouby při montáži kovových konstrukcí, je už třeba použít opravdu výkonnou 18 V AKU vrtačku. Jedním z hlavních parametrů AKU vrtaček pro náročné šroubovací a vrtací práce je krouticí moment. Udává se v různých hodnotách, a protože se různí výrobci přetlačují v jeho hodnotě, došlo k odklonu uváděných hodnot od prakticky využitelných směrem k teoretickým a často i zavádějícím. Dříve se krouticí moment udával jako konstantní hodnota krouticího momentu v záběru, dnes se udává jako měkký nebo tuhý (tvrdý) a nejčastěji maximální krouticí moment, přičemž maximální hodnota je spíše teoretická a je měřena jako maximální hodnota krouticího momentu v okamžiku, kdy dochází k záběru, a to v podmínkách, které se v praxi běžně nevyskytují.

Měkký krouticí moment se vyskytuje v záběru při šroubování v měkkých materiálech, jako je například dřevo. Krouticí moment postupně narůstá během šroubování až po pozvolnou špičku při finálním dotažení vrutu. Tuhý krouticí moment je u tuhého šroubového spojení v tvrdých materiálech, jako je například kov, kdy se při dotažení kovu na kov krouticí moment skokově zvýší. Hodnota konstantního krouticího momentu v záběru, která se blíží hodnotě toho měkkého, je mnohem důležitější, protože udává reálný krouticí moment v průběhu záběru – ať už při vrtání nebo šroubování – a obvykle odpovídá 50 až 60 % hodnoty maximálního krouticího momentu. Někteří výrobci uvádějí více hodnot krouticího momentu, jiní pouze krouticí moment maximální.

Šroubovací a vrtací práce
Šroubovací a vrtací práce

Maximální krouticí moment

Maximální krouticí moment se u 10,8 V AKU vrtaček pohybuje do 25 až 30 Nm, u 18 V AKU vrtaček se obvykle pohybuje do 50 až 60 Nm. U výkonnějších modelů v profesionální třídě je to až do 100 nebo dokonce až 150 Nm. Zjednodušeně lze říci, že pro montáž vrutů do dřeva o průměru do 6 mm si vystačíte s běžnou 10,8 V AKU vrtačkou, pro montáž větších průměrů už je potřeba velmi výkonná akumulátorová vrtačka s maximálním krouticím momentem alespoň 40 Nm. V reálných podmínkách samozřejmě záleží na tom, jestli je otvor předvrtaný, na délce vrutu a na tvrdosti dřevěného materiálu.

Důležitý je také počet aplikací, tedy například množství šroubovaných vrutů nebo vyvrtaných otvorů, protože pokud je dlouhodobě AKU vrtačka zatěžována na 100 %, dochází k jejímu přetěžování, zkracuje se její životnost a může dojít k jejímu poškození. Vhodnější je tedy používat AKU vrtačku více předimenzovanou – jak z hlediska krouticího momentu, tak i otáček – pokud je vrtačka používána převážně na vrtání do kovu při vysokých otáčkách. Výkonné AKU vrtačky mají samozřejmě nevýhodu vyšší hmotnosti a větších rozměrů, proto je třeba při pořízení myslet na účel a použití, přičemž optimální volba je obvykle otázkou kompromisu nebo je vhodné zvážit zakoupení dvou akumulátorových vrtaček, lehčí na běžné šroubování a výkonnější pro vrtání do kovu, případně zdiva a náročné šroubovací aplikace.

Maximální krouticí moment
Maximální krouticí moment

Výkon AKU vrtaček

Akumulátorová vrtačka prošla technologicky dlouhým vývojem a dnešní modely si nezadají nic s těmi síťově napájenými. Současné AKU vrtačky renomovaných značek používají výkonné lithiové akumulátorové články o vysoké kapacitě a výkonné elektromotory s nízkou spotřebou energie. Posledním trendem jsou bezuhlíkové elektromotory, u nichž je výhodou vyšší výkon a menší tepelné ztráty, eliminace tření uhlíků na komutátoru a jiskření, čímž je dosaženo delší provozní doby na jedno nabití a také delší životnosti nářadí. Pokud budete porovnávat ten hlavní rozdíl u bezuhlíkové vrtačky, potom je to především až o 50 % delší doba jejího chodu na jedno nabití, vyšší výkon, a s tím související vyšší krouticí moment. To vše při zmenšení velikosti těla vrtačky a snížení celkové hmotnosti.

Bezuhlíkové motory nahrazují komutátor elektronikou, rotor je tvořen permanentními magnety a na statoru jsou zapínány a vypínány segmenty cívek elektromagnetů řídící jednotkou v takovém pořadí, aby došlo k optimální interakci s permanentními magnety na rotoru. Díky tomuto řešení odpadá tření, jiskření, nadměrná produkce tepla a redukuje se opotřebení. Obvyklé požadavky na akumulátorové vrtačky jsou vysoký výkon při relativně nízké hmotnosti, kvalitní převodovka s dlouhou životností, dostatečně dlouhá doba práce na jedno nabití baterie a její rychlé nabití. Jako doplňkové funkce uživatelé ocení například při svícení diodou nebo možnost snadného zjištění stavu nabití baterie. Výhodou lithiových baterií je velmi stabilní charakteristika dodávaného napětí, eliminace paměťového efektu, nízká hmotnost a malé rozměry baterie.

Výkon AKU vrtaček
Výkon AKU vrtaček

Akumulátorový rázový utahovák

Speciální kategorií nářadí používaného jako alternativa aku vrtaček je akumulátorový rázový utahovák. Jeho významnou výhodou je velmi vysoký krouticí moment při šroubování, který dosahuje až čtyřnásobku ve srovnání s aku vrtačkou srovnatelné třídy. Jedná se o velmi oblíbený produkt pro tesařské konstrukční práce se dřevem a montážní práce v kovovýrobě. Rázový utahovák je ideálním řešením pro náročné šroubovací aplikace do dřeva i kovu. Díky rázovému mechanismu nezatěžuje tolik zápěstí uživatele, proto je šroubování s rázovým utahovákem uživatelsky pohodlnější a oceníte ho při časově náročných aplikacích.

Publikováno: 1. 2. 2019, Autor: Stanley Black and Decker (text a foto), Profil autora: Redakce