reklama

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Štědrovečerní večeře je tou nejslavnostnější v roce. Završuje se jí dlouhé adventní čekání na příchod Vánoc a schází se při ní celá rodina. Abyste tuto jedinečnou atmosféru co nejvíce umocnili, věnujte výzdobě stolu zvláštní pozornost.

i (Zdroj: OBI)
Štědrovečerní stůl zaslouží naši pozornost (Zdroj: OBI)

Základem je ubrus – vsadit můžete na klasický bílý s krajkou, vzorem či barevným dekorem. Barevně by měl ladit s prostíráním i zbytkem dekorace. Pokud je bílý, můžete na něj položit jako další vrstvu menší barevný ubrus. Vzhledem k tomu, že módní trendy se neustále mění, je lepší vsadit buď na klasiku, kterou můžete doplnit o momentální barvu místnosti či sladit se stromkem a výzdobou nebo budete kupovat každý rok nový, abyste měli alespoň o vánocích svátečně prostřeno a ladilo to vašemu oku. Ale nemějte strach, vzory i barvy se po nějaké době vracejí, určitě zásoby ubrusů využijete znovu.

Ubrousky by měly být při takto speciální události látkové, nikoliv papírové. Chybět by nemělo ani prostírání, slavnostní příbory, nádobí a sklenky. Dřív byla zvykem, že pro slavnostní příležitosti se vytahovala z kredence speciální sada nádobí, včetně mísy na polévku a čajového servisu. Mimo svátky se jedlo buď ze starých misek, mnohdy otlučených a vyspravovaných, ale to sváteční se šetřilo. Pohroma přišla, pokud někdo rozbil právě polévkovou mísu.

Štědrovečerní tabule je ozvláštněna slavnostním prostíráním
Štědrovečerní tabule je ozvláštněna slavnostním prostíráním (Zdroj: OBI)
Ke slovu přijdou i vánoční dekorace
Ke slovu přijdou i vánoční dekorace (Zdroj: OBI)

Příbory můžete ovázat saténovou stužkou, tento malý detail dotvoří luxusní dojem. Doprostřed stolu umístěte svícen nebo několik svíček v různých kombinacích s vánočními ozdobami. Můžete vybrat dekorace s tradičními vzory, jako jsou hvězdy, stromky či sáňky, nebo zvolit jednobarevné s leskem či třpytkami.

Pokud si přejete vytvořit atmosféru tradičních Vánoc, můžete k výzdobě stolu použít i větvičky v kombinaci se zdobenými perníčky, červenými stuhami, slaměnými ozdobami a jmelím či ovocem. Na stole budou pěkně vypadat i živé květiny – ať už ve váze či v květníku – především v kombinaci s elegantními doplňky. Neměly by však být příliš vysoké, aby nebránily v pohledu stolujícím. V některých rodinách se dodržuje tradice dát na stůl talíř navíc pro nečekanou návštěvu. Ale od stolu se nesmí odbíhat, vstává se až tehdy, pokud všichni dojedli.

Ze zbytků větviček vytvoříte vánoční výzdobu
Ze zbytků větviček vytvoříte vánoční výzdobu (Zdroj: OBI)
Živé vánoční dekorace provoní celý byt
Živé vánoční dekorace provoní celý byt (Zdroj: OBI)

Při večeři by se mělo dodržovat sváteční oblečení. Dříve se dodržovala tradice, kdy o štědrém večeru měl hospodář kapsy otevřené, aby do nich napadalo štěstí, aby hospodář přišel k bohatství. Také prát prádlo znamenalo, a dodnes se tato pověra dodržuje, smůlu. Nikde nesmí o štědrém dnu viset prádlo, to by se mohl někdo během roku oběsit.

U stolu se rozkrajovalo jablíčko, aby se lidé dozvěděli, zda je čeká zdraví či nemoc. Také chlévy a stáje se nesměly čistit, aby dobytek nekulhal. Nesmělo se zametat v domě, aby se nevymetli duchové mrtvých, kteří v tuto dobu přicházejí navštívit živé.

Štědrovečerní večeře je slavnostní příležitost a zaslouží si slušné oblečení
Štědrovečerní večeře je slavnostní příležitost a zaslouží si slušné oblečení (Zdroj: OBI)
Přípitek by neměl chybět
Přípitek by neměl chybět (Zdroj: OBI)

Dnes už většinou jen vložíme šupinu z kapra pod talíř, pak ji nosíme celý rok v peněžence, aby se nás držely peníze. Ale házení botou, aby se dívka dozvěděla, zda odejde z domu, se dnes již nikde neprovozuje. Olovo je drahé, ovšem to jde nahradit rozpáleným voskem ze svíčky (k popáleninám dojde tak jako tak, jen tu svíčku najdete doma určitě).

Zdroj informací: OBI

Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: OBI (text a foto), Profil autora: Redakce