reklama

Malovaná konev

Konev na zalévání nemusí být nutně jen umělohmotná nádoba, i když v různobarevném provedení. Co takhle vyrobit si dekoraci, kterou můžete upotřebit i jako vázu na květiny či aranžmá ze sušených květin či větviček? A pokud k tomu zvolíte techniku decoupage, můžete vytvořit naprosto originální kousky. Že nemáte lepidlo vhodné pro tuto techniku? Použijte Herkules, ten máme doma snad všichni.

Malovaná konev

Materiál a pomůcky

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

  • plechová konev
  • lepidlo na papír (Herkules)
  • bílá barva
  • ubrousek
  • štětec
  • nůžky
  • závěrečný lak

Pracovní postup

Plechová konev se dá koupit například v domácích potřebách, lepším květinářství nebo třeba v obchodním domě s nábytkem a věcmi pro domácnost. Než začneme povrch natírat, je potřeba jej odmastit. Pokud budete natírat více vrtstvama, lze jej trochu zdrsnit jemným smirkovým papírem. Poté vybroušený prach otřete. Já používám některý přípravek s obsahem alkoholu. Jakmile je konev suchá, můžeme natírat. Barva může být speciální na pozinkovaný plech, vyzkoušet můžete i autolak ve spreji. Pozor ale, raději jej aplikujte venku, ať si nezpůsobíte použitím v uzavřené místnosti dýchací potíže. Barvu nechte důkladně zaschnout. Případný druhý nátěr provádějte až tehdy, je-li první nátěr opravdu dobře suchý.

Pracovní postup
Pracovní postup

O nanášení ubrousku na dekorovaný předmět jsme již několikrát psali. Také různé internetové stránky popisují přesně krok za krokem, jak aplikovat. Já stále volím mezi dvěma způsoby - aplikace zažehlováním a nanášení na mokré lepidlo. První způsob umožní docílení téměř hladké plochy. U druhého způsobu hrozí krabatění ubrousku. Někdo naopak tyto nerovnosti vítá a má v nich zálibu, já upřednostňuji naopak hladký povrch. Pokud máme nátěr barvou důkladně zaschlý, přistoupíme k nanášení lepidla. To se nijak neliší ani u jednoho způsobu aplikace. Přesto pokud budeta zažehlovat, nemusíte vůbec pospíchat, s lepidlem si můžete pohrát, důkladně rozetřít a pohlídat si, aby se někde nevytvořila větší vrstva, nedělá to pak dobrotu při styku s horkou plochou žehličky. Pokud nanášíte do mokrého lepidla, musíte pracovat přeci jen rychleji, aby lepidlo nezaschlo dřív, než dolepíte celou konev. I když můžete ubrousek nanášet postupně. Pro tento způsob bych přesto, zvláště napoprvé, vybírala menší dekorovanou plochu.

Pracovní postup
Pracovní postup

Protože budeme zažehlovat, necháme lepidlo dobře zaschnout. Budete ubrouskovat častěji? Určitě si pořiďte žehličku bez direk (tedy bez možnosti napařování). Pokud chcete tuto techniku jen vyzkoušet, žehličku zapněte, vypněte napařování a po skončení práce žehlící plochu pečlivě očištěte. Aby při následném žehlení prádla lepidlo, které ulpělo na žehlící ploše, nezničilo například nejoblíbenější halenku či nedejbože manželovo tričko. Z ubrousku sejmeme vrchní potištěnou stranu, pokud aplikujete pouze konkrétní dekor, můžete jej pečlivě vystřihnout nůžkami, pokud ponecháte i kousek okolí, můžete potřebnou část vytrhat. Otrhané okraje lépe splynou s povrchem, ostříhané ostré hrany jsou při bližším zkoumání přeci jen patrné. Jakmile nažehlený ubrousek vychladne, potřeme jej vrchní vrstvou lepidla.

Pracovní postup
Pracovní postup

Nyní můžete konev ještě dozdobit. Herkules má tu vlastnost, že vytváří díky svým vlastnostem efekt krakelu. Co to znamená? Že vrchní vrstva barvy nanesená na lepidlo popraská a jsou vidět různě velké trhliny a prosvítá podkladová barva. Na tuto vlastnost jistě kdysi někdo přišel náhodou, ovšem dnes je poprskaný povrch velice žádaný, vzhled starého se stal trendy. Jak tedy na krakel? Můžete si samozřejmě koupit ve specializovaném papírnictví přípravek nebo dokonce sadu na krakelování. Pokud nechcete investovat, podobného efektu docíláte díky lepidlu Herkules. Hubičku, ucho i vrchní část konve jsem potřela vrstvou lepidla. Můžete různě silnou vrstvou docílit různého vzhledu prasklin. Přesto platí, že je potřeba natírat stejným směrem. Lepidlo nechte zaschnout. Namíchejte si odlišnou barvu, než jaký je podklad. Nejčastější kombinace je černá (popř. tmavě hnědá, tmavě modrá či tmavá vínová) jako základ a světlá barva navrch. Natřete povrch, opět se snažte natírat jedním směrem. Po krátké chvilce můžete již pozorovat, jak se utváří praskliny. Nyní nechte důkladně zaschnout, nejlépe do druhého dne. Nakonec celou konev zalakujte vrchním (závěrečným) lakem (lze použít i lak ve spreji). A máte hotovo.

Pracovní postup
Pracovní postup

Něco málo o lepidle Herkules

HERKULES je univerzální lepidlo pro domácnost, školy, kancelář a domácí dílnu. Lepí papír, dřevo, korek, kůži, dřevovláknité materiály a další savé materiály. Zvláště je vhodný na lepení fotografií, slepování dřevěného nábytku, kožených výstelek obuvi apod. Dobu zasychání udává výrobce 15 minut. Stačí nanést v tenké vrstvě pouze na jednu plochu určenou ke slepení, ihned spojit a nechat zaschnout. Vyrábí Druchema, která patří k tradičním českým výrobním firmám. Specializuje se na široké spektrum produktů pro každodenní využití, produkty zaměřené na dům a zahradu, hobby, autokosmetiku nebo sport a volnočasové aktivity. Nejznámějšími produkty jsou barvy na vejce OVO, autokosmetika TEMPO, lyžařské vosky SKIVO nebo právě lepidlo na papír HERKULES.

Něco málo o lepidle Herkules
Něco málo o lepidle Herkules
Něco málo o lepidle Herkules
Něco málo o lepidle Herkules

Publikováno: 9. 7. 2017, Autor: Pavla (text a foto) , Profil autora: Redakce