Přestože si můžeme koupit květináče různých tvarů a barev, ten vlastnoručně a originálně vyzdobený nám nejvíce zkrásní prostory našeho interiéru. Květináče si můžeme vyzdobit pomocí různých technik, rozmanitých nápadů a navíc nás to téměř nic nestojí. Tyto květináče z přírodního materiálu můžeme vyzdobit plastikou z tvrdnoucí modelovací hlíny, která svým vzhledem se velmi podobá materiálu květináče.
Budete potřebovat
- modelovací hliněnou hmotu
- akrylové nebo temperové barvy
- akrylový lak
- Balakryl
- přírodní lýko
- váleček
- nůž
- tužku
- špejli (párátko)
- štětec
- tavnou pistoli
Postup

Odkrojíme si kousek modelovací, hliněné hmoty, zformujeme ji do koule a na umělohmotné či jiné nesavé podložce ji válečkem rozválíme do silnější placky.

Nožem vykrojíme tvar koše nebo misky a vyzkoušíme si jeho velikost a umístění na květináči. Tupou špičkou tužky jednoduše naznačíme křížení na povrchu koše.

Nožíkem v ruce nebo podle nějaké šablony vykrajujeme lístečky. Žilkoví či různé rýhy dle potřeby snadno protlačíme tupou stranou nože, špejlí, párátkem, jehlou apod.

Jablka vymodelujeme z kuličky, kterou u bubáku a stopky smáčkneme. Protáhlý tvar hrušky zformujeme na jedné straně z kulatého tvaru. Jednotlivé části k sobě přilepíme tak, že místo lepení potřeme vodou.

Všechny části pak naskládáme na zaoblenou stěnu ležícího a podepřeného květináče, kde je necháme 4 až 5 dní usychat. Dílky tím rovnou vytvarujeme dle místa, kam budou později přilepená.

Ještě dřív, než celá kompozice uschne, můžeme prstem namočeným ve vodě zaoblit a zakulatit ostré hrany. Tyto úpravy necháme tak nakonec modelování, protože při přenášení měkké dílky snadno poškodíme.

Po usušení lístečky, plody i koš obarvíme. Nejvhodnější jsou krycí barvy temperové nebo akrylové. Použijme-li vodové barvy, naneseme po zaschnutí předcházející barvy několik vrstev na sebe.

Po uschnutí barev lze jednotlivé části nalakovat lesklým akrylovým lakem nebo lakem na dřevo. Keramika tak získá vzhled barevné glazury. Spodní část nenatíráme, aby se dobře lepila.

Mezitím natřeme květináč Balakrylem, který lze též tónovat akrylovými barvami. V případě, že do nádoby nasypeme hlínu, natřeme jej i uvnitř. Jinak by prosakující se voda časem poškodila vrchní nátěr.

Horní okraj květináče můžeme natřít třeba vínovou barvou a ozdobné lemování pod ním zlatou nebo-li bronzem. Bronz dostaneme v krémové, tekuté či sypké podobě ve výtvarných potřebách.

Lepící tavnou pistolí nebo universálním lepidlem pak jednotlivé dílky na květináč přilepíme. Je-li třeba, poskládáme některé části na sebe tak, aby se vzájemně překrývaly a nevznikla tak hluchá místa.

Působí-li vylisovaný vzorek u horního okraje příliš rušivě, můžeme ho částečně zakrýt přírodním lýkem. Čtyři až pět delších vláken obtočíme kolem lemu a konce svážeme do mašle.
Publikováno: 14. 6. 2017, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)
, Profil autora: Redakce