Slavíte Valentýna?

Začal únor, už zmizely i poslední zbytky vánoční výzdoby a už na vás ze všech výloh, plakátů i novinových reklam útočí připomínka svátku sv. Valentýna. Mnozí si myslí, že je to zvyk, který vymysleli Američané a skrývá se za ním jen nenasytnost obchodníků, kteří chtějí vydělat opravdu na všem.

Slavíte Valentýna?

Svátek sv. Valentýna se v České republice slaví teprve několik let. Za jeho vznikem stojí křesťanská legenda. Ta vypráví o sv. Valentýnovi jako o římském knězi, který přes zákazy císaře Claudia II. tajně oddával milenecké páry. Byl za to následně odsouzen, popraven a po smrti prohlášen za svatého. Na jeho počest se slaví 14. únor jako den všech zamilovaných.

Nenechte se otrávit všudypřítomnou reklamou na „úžasné dárky“, bez kterých podle výrobců a obchodníků nemůžete být. Stejně jako o Vánocích to není pravda. A pokud namítnete, že se máte rádi po celý rok a nepotřebujete to slavit, tak si prostě jen udělejte malou radost, potěšte přátele, rodinu, děti i své miláčky drobností, kterou jim sami vyrobíte, malým dárečkem, který schováte tajně pod polštář, pěkně naaranžovanou květinou, nebo něčím dobrým na stole, ať už se jedná o jednohubky nebo ovocný pohár.

Oslava svatého Valentýna
Oslava svatého Valentýna (Zdroj: )

Kupte si společně lístky do kina nebo do divadla anebo se vypravte na nedělní procházku zasněženo krajinou. Můžete se pak těšit na horký čaj či punč, a třeba i na partičku „Člověče, nezlob se“.

My vám přejeme pěkný celý únor a pro zajímavost přidáváme pár řádků o této tradici:

... první valentýnské přání poslal v roce 1415 své ženě jeden francouzský rytíř uvězněný v Londýně po bitvě u Agincourtu...

... Američané slaví tento svátek od 19. století a dodnes pro své milé ručně vyrábějí bohatě zdobená přáníčka a pozdravy. Oslavy se netýkají jen zamilovaných párů, ale celé rodiny i širokého okruhu přátel a příbuzných. Při oslavách nesmí chybět květina...

... v Itálii platí dodnes na některých místech tradice, že se svobodné dívky budí 14. února ještě před úsvitem a čekají na prvního muže, který jim projde pod oknem. Toho, anebo někoho jemu podobného, si prý vezmou za muže...

... jedním ze symbolů sv. Valentýna je i holubice. Australané věří, že právě v tento den si holubice a holubové volí své partnery a jim jsou pak celý život věrni. Holubice se tak stala symbolem míru, lásky a oddanosti.

Oslava svatého Valentýna
Oslava svatého Valentýna (Zdroj: )
Autor: Petra (text a foto)

Související k tématu