reklama

Dělejte oblouky jako profík

Frézování křivek může být náročné a časově nákladné, zejména pokud pracujete s komplikovanými vzory nebo jemnými detaily. Naštěstí je tu přípravek pro frézování křivek, který vám tuto práci výrazně usnadní.

i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Dělejte oblouky jako profík s přípravkem pro frézování křivek

Rozšiřte své schopnosti

Frézování je disciplína, bez které se truhlář neobejde. Velmi užitečná je i v domácí dílně. My kutilové máme dnes nepřeberné množství možností, jakou si do své dílny pořídit frézku. Vzhledem k našim finančním i prostorovým možnostem to nejčastěji bude tzv. horní frézka. Tím ale naše možnosti nekončí. K těmto strojům existuje velké množství příslušenství, které z nich dělá opravdu všestranné pomocníky. Frézky dovolují vytvářet drážky, polodrážky zvané falce a dlaby, ale lze s nimi také vyřezávat kusy nejrůznějších tvarů z deskového materiálu.

Velmi praktické jsou frézovací stolky, které horní frézku „povýší“ na spodní, což významně rozšiřuje možnosti jejího použití. Dalším zajímavým přípravkem je flexibilní pomůcka pro rychlé a přesné vytvoření šablony pro tvarové frézování. Přípravek pro rychlé a přesné vytvoření šablony je vyroben z elastického profilu, který lze vytvarovat do požadované podoby a následně ho šroubky zafixovat k budoucí šabloně. Délka přípravku je jeden metr, v případě potřeby je možné použít více kusů za sebou.

Frézování do zatáčky

Většina pomůcek k horním frézkám je určena pro rovné vedení nástroje podél hrany obrobku případně k vedení po kružnici. Co když ale potřebujete vytvořit nějaký složitější tvar, nepravidelnou křivku, oblouk, esíčko, vlnku a tak dále? Už jen samotné nakreslení takové křivky bude problém, natož kopírování linky frézou. Přípravek podobně jako plastické rýsovací křivítko vytvarujete do oblouku, ale protože není plastický, vrací se do původního tvaru, a proto je třeba ho v požadované poloze zafixovat pomocí vrutů.

Pokud vyrábíte pouze jeden kus a nevadí vám, že vám v materiálu zůstanou otvory po vrutech, můžete přípravek přišroubovat přímo do obrobku. Dírkám po vrutech se můžete elegantně vyhnout tak, že přípravek přišroubujete k části, kterou z obrobku chcete odstranit. Přípravek je ale primárně určen k výrobě šablon, podle nichž pak teprve frézujete vlastní obrobek. U šablony nikomu nevadí, že v ní zůstanou otvory po vrutech, navíc podle šablony můžete zhotovit libovolný počet stejných obrobků.

Přípravek se v požadovaném tvaru zafixuje pomocí vrutů
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Přípravek se v požadovaném tvaru zafixuje pomocí vrutů

Seshora i zespodu

Jakmile je přípravek poctivě připevněn k materiálu (překližce, dřevotřísce, dřevoštěpce, MDF, spárovce), můžete začít frézovat. A teď máte na výběr několik možností. Můžete pracovat s horní i spodní frézkou. Jako nástroj je možné použít frézu s ložiskem nebo frézu v kombinaci s kopírovacím kroužkem.

Kopírovací fréza s ložiskem je pro použití
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Kopírovací fréza s ložiskem je pro použití
Použít lze také tenkou spirálovou frézu v kombinaci s kopírovacím kroužkem
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Použít lze také tenkou spirálovou frézu v kombinaci s kopírovacím kroužkem

Nejjednodušší je použít spodní frézku, resp. horní frézku ve frézovacím stolku a kopírovací frézu s ložiskem na konci. To je válcová fréza s ložiskem o stejném průměru, jaký opisují břity nástroje. Ty musejí mít délku alespoň jako je tloušťka frézovaného materiálu. Frézu nad rovinu stolu vysuňte tak, aby se kopírovací ložisko odvalovalo po přípravku připevněném na obrobku a břity ubíraly materiál v celé jeho tloušťce. Pokud máte frézu o malém průměru, můžete s ní rovnou „řezat“. Lepší je ale tvar nahrubo vyřezat přímočarou nebo pásovou pilou a frézku (i většího průměru) použít jen k přesnému dokončení.

Vyzkoušeli jsme: 

Přípravek na výrobu šablon Linfix. Flexibilní materiál, z kterého je kopírovací šablona Linfix vyrobena, ji umožňuje vytvarovat do požadované podoby a následně ji šroubky přichytit k budoucí šabloně. Poté se spirálovou frézou ofrézuje šablona do požadovaného tvaru tak, že ložisko kopíruje Linfix. Na takto zhotovenou šablonu můžete upnout konečný výrobek výplně, tvarové lišty atd. Tato výborná pomůcka by měla být součástí výbavy každé nábytkářské i stavebně-truhlářské firmy.

Stejný postup lze uplatnit i u horní frézky, v takovém případě je obrobek nutné otočit vzhůru nohama. V tu chvíli ale není na přípravek vidět. Při použití horní frézky je proto lepší použít kopírovací frézu s ložiskem uprostřed, tedy na stopce, nebo kopírovací kroužek. Pak můžete frézkou pohybovat přímo po přípravku. Je ale obtížné frézku udržet kolmo, takže je lepší ji zajistit dodatečnou oporu pomocí podložky o stejné tloušťce, jako má přípravek. Současně je nutné připevňovací vruty zašroubovat tak, aby jejich hlavy nevyčnívaly. To není problém, protože přípravek je elastický.

Kvůli kopírovacímu kroužku má fréza od přípravku odstup
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Kvůli kopírovacímu kroužku má fréza od přípravku odstup

Při použití kopírovacího kroužku je třeba počítat s tím, že fréza nebude přesně kopírovat linii přípravku, nýbrž bude o nějaký kus odsazená. Teoreticky lze použít frézu o stejném průměru jako kopírovací kroužek, kterým bude procházet jen stopka. Tohle řešení ale není úplně bez nebezpečí – dovedete si představit, co by se stalo, kdyby se povolila aretace zdvihu a rotující fréza by se opřela o kopírovací kroužek?

Má-li fréza malý průměr, je možné s ní „řezat“, jinak je lepší udělat předřez pilou
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Má-li fréza malý průměr, je možné s ní „řezat“, jinak je lepší udělat předřez pilou

Šablona je na světě

Jestliže jste úspěšně zvládli práci s přípravkem, máte hotový buď jeden originál, nebo šablonu, která vám dovolí zhotovit libovolný počet kopií. Se šablonou se pracuje vlastně jako s přípravkem s tím rozdílem, že se nekroutí jako had, a tudíž ji nemusíte k obrobku šroubovat, nýbrž jen připevnit svěrkami nebo třeba oboustrannou lepicí páskou. Při použití kopírovací frézy bude mít obrobek přesně stejný tvar jako šablona. Jestliže dáte přednost kopírovacímu kroužku, může být obrobek o něco větší, proto je třeba na to pamatovat při výrobě šablony a příslušný počet milimetrů z ní ubrat.

Kopírovací fréza s ložiskem zajistí stejný tvar řezu, jako má předloha
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Kopírovací fréza s ložiskem zajistí stejný tvar řezu, jako má předloha
V části, ke které byl přípravek upevněný, zbydou otvory po vrutech, v protikusu nikoliv
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
V části, ke které byl přípravek upevněný, zbydou otvory po vrutech, v protikusu nikoliv

Tip:

Při použití frézy s menším průměrem, než má kopírovací kroužek, vyrobte šablonu tak, že přípravek upevníte z druhé strany linky, tzn. na část, kterou z šablony chcete odstranit. Díky tomu získáte šablonu menší přesně o takový kus, který se vám pak při řezání stejnou frézou podle šablony přidá.

Zdroj informací: HobbyPRstudio

Publikováno: před týdnem, Autor: HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Redakce