Vybrat dárek pro členy rodiny není zas až takový problém. Horší je to s jejich zabalením. Pokud se jedná o narozeniny či svátek, není toho tolik, většinou poslouží koupená dárková taška. Ale v případě Vánoc se kupí dárky, zato jejich balení trochu pokulhává. Velký dárek není problém zamotat do ozdobného papíru, ale v případě drobností je na dárku víc papíru, než samotného dárku. Co takhle zkusit si vyrobit dárkovou krabičku či taštičku, do její výroby můžete zapojit i děti.
K výrobě papírové dárkové taštičky budete potřebovat:
- barevnou čtvrtku (nejlépe se vzorem)
- předlohu
- nůžky
- lepidlo na papír
- tužku a pravítko
Předlohu si můžete jednoduše vyhledat na internetu a vytisknout. Také lze zakoupit již hotovou tašku v obchodě a opatrně ji rozlepit a obkreslit. Nevím, jak tomu je v jiných domácnostech, ale u nás se kopírovací papír již nevyskytuje. Zde pomůže jednoduchá rada. Předlohu otočte na rubovou stranu, přiložte na okno a viditelné čáry důkladně začerněte obyčejnou tužkou. Pak jen stačí vrátit na líc, položit na rubovou stranu barevného papíru a podle pravítka obtáhnout.
Vzor se jednoduše obkreslí a předlohu můžete dál používat. Je dobré si vyznačit i místa, která se budou jen překládat. Ve vzorech se k tomuto účelu používá většinou přerušovaná čára. K vystřižení taštičky použijte kvalitní ostré nůžky, okraje čtvrtky budou přesné a vyhnete se odrbaným a roztřepaným hranám. Já používám již několik let nůžky od Fiskarsu. Jsou obecně oblíbené pro svou mimořádnou funkčnost a pověstnou odolnost. V nabídce najdete perfektní variantu nejen pro tvoření s dětmi či do kanceláře, ale také nůžky do kuchyně, do garáže či na šití. Vybírat můžete i varianty pro leváky nebo praváky. Výhodou u nůžek na papír je, že si můžete nastavit přítlak čepelí.
Aby se taška dobře tvarovala a ohýbané hrany nepraskly, je dobré si tato místa vytlačit nástrojem na embossing. Že takový doma nemáte? Použijte slabou pletací jehlici, háček na háčkování, řekněte manželovi, ať vám ztupí velký hřebík. Nebo si pro takovou činnost schovejte vypsanou propisku (ne gelovou, má moc ostrou špičku, hrozilo by propíchnutí papíru). Určitě naleznete v šuplíku odloženou oblíbenou tužku, která již dávno dopsala a vy jste zamýšleli zakoupit novou náplň. Šikovné ruce zvládnou hrany poskládat bez předchozího vytlačení. Přesto lze tímto krokem zpřesnit svou práci a díly naohýbat bezchybně.
Jakmile máme připravený základ taštičky, stačí už jen slepit boky a máme hotovo. Nejen při tvoření s dětmi se velmi osvědčila tužková lepidla či lepící tyčinky. Odpadá problém, jak nanést tekoucí lepidlo na lepený předmět. Dospělý si vezme štětec, dítě ponoří do lepidla prst. A protože prst lepí, otře jej do nejbližší textilie, čili do trička či kalhot. A maminky pak jen u pračky úpí a snaží se odstranit stopy lepidel z dětských svršků. S nostalgií i úsměvem vzpomínám na klovatinu či kanagon. Ty nešly odstranit vůbec. Lepicí tyčinky patří dnes již do běžného vybavení domácnosti. Mají tu nevýhodu, že vysychají, přesto lepení s nimi je přesnější a bez zbytečných skvrn na oblečení.
Novinkou v sortimentu lepidel Herkules je lepicí tyčinka Mizím, která již svým názvem napovídá podstatu inovace. Po nanesení lepidla totiž zůstává na povrchu obarvená stopa, která během krátké doby zcela zmizí. Při lepení je tak nepřehlédnutelně označeno, kde je lepidlo naneseno. Předejde se tak, zbytečnému zamazání a plýtvání. A ještě je s ní zábava. Herkules Mizím je vhodný k lepení papíru, tkanin, korku a dalších savých materiálů.
Více o lepidlech Herkules se dozvíte na www.herkules-lepidlo.cz.
Publikováno: 2. 12. 2015, Autor: Pavla (text a foto), Profil autora: Redakce