reklama

Miniaturní andílci

Slavnostně laděná předvánoční doba se svými dekoracemi je pro každého tím nejkrásnějším obdobím roku. Každý rok si ho většina z nás znovu a znovu užívá. Vytváříte po večerech nové vánoční dekorace a zdobíte si jimi domov, nebo jimi obdarováváte blízké lidi a své přátele. Právě korálky jsou skvělým výchozím materiálem, díky němuž vykouzlíte originální a jedinečné vánoční ozdoby. Zkuste si vyrobit třeba kouzelné andílky k postavení i zavěšení.

Miniaturní andílci

Jak na to:

Křížení drátku v korálkuJeden konec nitě nebo drátku provlékněte jedním nebo více korálky a druhý konec pak provlékněte stejným korálkem či korálky zpět, ale v protisměru.

Jak na to:
Jak na to:

Vedení drátku kolem posledního korálku zpětNejprve navlékněte všechny korálky včetně posledního, drátek či nit pak veďte korálky zpět, přičemž poslední korálek přeskočte (veďte jej předposledním korálkem a vícero dalšími korálky zpět). Přidržíte-li si drátek v ohybu nad posledním korálkem šídlem nebo hrubší jehlou a potáhnete za konec drátku, můžete drátek velice dobře utáhnout.

Jak na to:
Jak na to:

Připevnění stop korálkuPomocí stop korálku můžete korálky přechodně zafixovat na jednom místě. Později jej zase odstraníte. Navlékněte proto jeden malý korálek na nit nebo drátek a posuňte jej na požadovanou pozici. Drátek nebo nit veďte znovu ve stejném směru korálkem, abyste ji stejným způsobem zafixovali. Pokud budete potřebovat, můžete tento korálek rukou posunout.

Jak na to:
Jak na to:

Navléknutí paží Na drátek navlékněte jeden voskový korálek (= dlaň) a posuňte jej do jeho středu. Oba konce drátku dejte k sobě. Navlékněte na ně korálky tvořící první paži a přechod ke druhé paži a posuňte je těsně k prvnímu korálku. Konce drátku rozdělte a na jeden z nich navlékněte korálky tvořící druhou paži. Přidejte ještě jeden voskový korálek tvořící dlaň, tento korálek přeskočte a drátek veďte dalšími korálky zpět (korálky druhé paže a přechodu). Drátek dobře utáhněte. Uchopte jej proto v ohybu nad posledním voskovým korálkem šídlem nebo hrubší jehlou a plochými kleštěmi střídavě potahujte za jeden nebo druhý konec drátku.

Jak na to:
Jak na to:

Stočení konce nýtové jehly do očkaKonec nýtové jehly uchopte kulatými kleštěmi a kolem jedné špičky kleští jej zatočte až těsně k poslednímu korálku nebo kaplíku. Očko točte tak dlouho, aby vzniklo pnutí. Andílci budou díky tomu stabilnější.

Jak na to:
Jak na to:

Namotání očka z drátuOba konce drátku uchopte kulatými kleštěmi kousek nad posledním korálkem nebo kaplíkem a drátek vytvarujte kolem jedné špičky kleští jako malé očko. Druhý konec drátku omotejte několikrát pod kleštěmi kolem vzniklého očka a jeho zbytek odstřihněte.

Jak na to:
Jak na to:

Materiál - Andílek se zlatým (stříbrným) květem:

- žlutý (bílý) skleněný květ, ø 12 mm,- 2 bílé voskové korálky, ø 2 mm,- bílý voskový korálek, ø 6 mm,- asi 1 g rokajlů se stříbrným odleskem v barvě topasu (křišťál), ø 2 mm,- 2 zlaté (stříbrné) flitry ve tvaru hvězdy, ø 8 mm,- zlatý (platinový) kaplík, ø 5 mm,- zlatá (platinová) nýtová jehla, 30 mm dlouhá,- mosazný (stříbrný) drátek, ø 0,3 mm, 15 cm dlouhý

Materiál - Andílek se zlatým (stříbrným) květem:
Materiál - Andílek se zlatým (stříbrným) květem:

Postup:

1. Jako první navlékněte do středu drátku jeden malý voskový korálek, oba konce drátku dejte k sobě a navlékněte na ně dva rokajly. Rokajly posuňte až k voskovému korálku a oba konce drátku znovu rozdělte. Jako druhou paži navlékněte na jeden konec drátku jeden rokajl a jeden malý voskový korálek, konec drátku pak veďte dvěma rokajly zpět - voskový korálek přeskočte.

2. Jako první křídlo navlékněte na jeden konec drátku 13 rokajlů a drátek znovu provlékněte ve stejném směru druhým rokajlem. Druhé křídlo vypracujte stejně druhým koncem drátku. Konce drátku stočte a zkraťte na 5 mm.

3. Postupně navlékněte na nýtovou jehlu skleněný květ, kaplík, paže s křídly, flitr, velký voskový korálek a znovu flitr. Konec nýtové jehly stočte kulatými kleštěmi do očka.

Postup:
Postup:

Materiál - Andílek s půlkorálkem ve zlaté (stříbrné):

- bílý půlkorálek Polaris, ø 14 mm,- 2 bílé voskové korálky, ø 2 mm- bílý voskový korálek, ø 6 mm- asi 1 g rokajlů se stříbrným odleskem v barvě topasu (křišťál), ø 2 mm- zlatý (2 ve stříbrné) flitr ve tvaru hvězdy, ø 8 mm- 2 zlaté (platinové) kaplíky, ø 5 mm- 1 zlatý (platinový) kaplík, ø 12 mm- zlatý (platinový) nýtek, 30 mm dlouhý- mosazný (stříbrný) drátek, ø 0,3 mm, 15 cm dlouhý

Materiál - Andílek s půlkorálkem ve zlaté (stříbrné):
Materiál - Andílek s půlkorálkem ve zlaté (stříbrné):

Postup:

Paže a křídla vyrobíte podle kroků 1 a 2 u anděla s květem. Na stříbrného andílka navlékněte do středu drátku malý voskový korálek, jeden flitr a ještě jeden voskový korálek. Z obou stran doplňte po třech rokajlech. Konce drátku překřižte v dalším rokajlu a podle kroku 2 popisu anděla s květem vypracujte křídla.

Na nýtovou jehlu postupně navlékněte flitr, půlkorálek, velký kaplík, paže s křídly, malý kaplík, větší voskový korálek a malý kaplík. Konec nýtové jehly zatočte kulatými kleštěmi do očka.

Postup:
Postup:

Vybíráme z knížky Třpytivé vánoční ozdoby edice TOPP nakladatelství Anagram.

Publikováno: 16. 12. 2016, Autor: Anagram (text a foto), Profil autora: Redakce