reklama

Jak si vybrat repasovaný notebook

Jestliže zvažujete nákup notebooku, máte omezený rozpočet nebo se vám jen nechce vyhazovat desetitisíce za nový stroj, ale přesto chcete rozumně nakoupit kvalitní a prověřené zboží se zárukou, zkuste se poohlédnout po nabídkách firem, zabývajících se prodejem repasované techniky. Následující článek vás provede světem repase notebooků a poradí jak vybrat ten správný počítač právě pro vaše potřeby.

Jak si vybrat repasovaný notebook

Jak to funguje?

Repasované počítače jsou obvykle krátkodobě použité stroje, které velké společnosti po vypršení tovární záruky či ukončení leasingu vyřazují aby uvolnily místo pro nákup nových. Nejde tedy o žádné zastaralé “vykopávky” ale vesměs o relativně výkonné počítače nejvyšší třídy (takzvané “business”) s pouze několikaletým náběhem. Tyto stroje pak ve velkých objemech skupují firmy, specializující se na repasy - obnovu - těchto zařízení a poté přeprodávají koncovým zákazníkům. Díky tomu máte možnost zakoupit počítače, jejichž původní prodejní cena ve většině případů přesahovala 30 tisíc korun, za zlomek této částky.

Poté, co prodejce repasů naskladní várku notebooků, nejdříve prochází optickou kontrolou stavu. Ty méně opotřebované, bez výrazných kosmetických vad (takzvané “Grade A”) jsou v této fázi odděleny od těch, které vykazují nadměrné známky používání (Grade B/C) a jsou dále připravovány k prodeji. Zboží Grade B a horší pak obvykle bývá používáno jako zdroj náhradních dílů a do prodeje se běžně nedostává.

Klávesnice nese známky nadměrného používání
Klávesnice nese známky nadměrného používání
Stejně tak obrazovka, takové počítače se do prodeje nedostanou.
Stejně tak obrazovka, takové počítače se do prodeje nedostanou.

Notebooky jsou dále otestovány, musí být ověřena jejich bezchybná funkčnost a stabilita v zátěži, je na ně znovu nainstalován operační systém a nakonec se čistí. V případě, že se během testování projeví chyba, je vadný díl ihned nahrazen novým či funkčním z jiného stroje. Jen tak lze minimalizovat riziko případné poruchy a nutnosti reklamace. Přesto ale vždy dbejte na to, aby se prodejce nebál nabídnout přiměřeně dlouhou záruku a případně i její rozšíření. U kvalitních prodejců se můžeme obvykle setkat se standardní zárukou o délce 1 rok, někteří dokonce nabízejí za poplatek její prodloužení až na 3 roky. Díky tomu, že se v nabídce repasovaných notebooků vyskytují převážně stroje prémiové kvality, navržené tak aby odolaly dlouhodobé zátěži v korporátním prostředí, má takto dlouhá záruka jasný podklad. Zkrácená záruka v délce pouhých několika týdnů či měsíců na druhou stranu může vypovídat o nízké kvalitě zboží, případně i prodejce. Proto se takovému nákupu raději vyhněte, může se vám totiž stát, že skrytou chybu neobjevíte hned či se některá komponenta porouchá vlivem opotřebování a vy budete muset investovat další peníze do opravy.

Stav před...
Stav před...
.... a po repasu
.... a po repasu

Dalším důležitým ukazatelem kvality prodejce je skladová dostupnost jeho zboží a také to, jestli má vlastní technické zázemí. Mnoho internetových obchodů totiž pouze přeprodává zboží jiných firem a vlastní sklad nemají. Zatímco firmy s kamennou prodejnou obvykle nabízí v rámci přednákupního servisu bezplatné poradenské služby, internetoví prodejci prodejci obvykle nemají stoprocentní přehled o prodávaném zboží, a proto na mnoho vašich otázek nemusí být schopni spolehlivě odpovědět. Kromě toho to může znamenat problém v případě pozdější reklamace, protože takový obchod slouží pouze jako prostředník mezi zákazníkem a dodavatelem, tudíž jakákoliv komunikace je tímto ztížená a na případné zamítnutí reklamace, kterou vyřizuje právě dodavatel zboží, se těžko odvolává. Dejte si proto pozor na fráze typu “k dispozici v externím skladu” a podobně. Před nákupem si vždy raději ověřte, že vámi vybraný prodejce opravdu disponuje vlastní kamennou prodejnou. I v případě pozáručního nebo mimozáručního servisu se díky tomu budete mít na koho obrátit, jelikož prodejci s vlastním skladem často mívají slušnou zásobu náhradních dílů pro modely, které mají v nabídce a tak není problém si u nich nechat počítač opravit. U internetových obchodů pouze přeprodávajích zboží s případným servisem většinou nepochodíte.

Původní stav
Původní stav
Po zásahu prodejce
Po zásahu prodejce

Proč repas a ne použitý?

Bazarové stroje na rozdíl od repasovaných neprocházejí žádnou kontrolou a ve většině případů se na ně nevztahuje žádná záruka. I když někteří individuální prodejci určitou formu záruky nabízejí, často je pak její uplatnění velmi složité. Podobné je to i v různých kamenných bazarech či zastavárnách. Mimo to mnoho lidí nabízí na inzertních a aukčních portálech své počítače z důvodu, že se u nich vyskytují vady a oni se jich chtějí prostě zbavit dokud ještě fungují. Není výjimkou, že takto zakoupený notebook zcela přestane fungovat po několika dnech a zklamanému kupujícímu nezbývá nic jiného než koupit si nový.

Vzhled je jako u nového počítače
Vzhled je jako u nového počítače
Nechybí nic
Nechybí nic

Při nákupu repasu od kvalitního prodejce máte vždy jistotu, že kupujete kvalitní zboží se zárukou a vždy se budete mít na koho obrátit v případě problémů. Při výběru zboží v e-shopu si dejte pozor na to, aby se prodejce nestyděl u produktů uvádět skutečné fotografie, případně využijte možnosti osobní návštěvy kamenné prodejny. Optický stav prodávaného zboží vypovídá mnoho o historii každého stroje a všimnete-li si, že jsou ovládací prvky nebo kryty počítač výrazným způsobem opotřebované, je jasné, že počítač byl nadměrně vytěžován a nemusí být z dlouhodobého hlediska tak spolehlivý jako kus, který takové známky předchozího použití nevykazuje.

Publikováno: 11. 6. 2016, Autor: Počítače24.cz (text a foto), Profil autora: Redakce