reklama

Proměna jako start do nové etapy života

Paní Alena bydlela v domě, ale necítila se v něm šťastně, máloco bylo zařízeno podle jejích představ a přání. Našla odvahu odejít a začít znova nejen s bydlením. Nastartujeme pozitivní změnu s přestavbou jejího malého nového bytečku, který bude zařízen podle jejích přání.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Proměna bytu jako start do nové etapy života (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Po náročných měsících strávených hledáním bydlení, sháněním peněz a řešením problémů z minulého vztahu se před několika měsíci spolu se svými dvěma psy konečně nastěhovala do vytoužené malé garsonky. Pak nastal stav vyčerpání. Stav garsonky odpovídal stavu, ve kterém byla paní Alena po psychické stránce. Katastrofa! Protékal záchod, vana ani stoupačky netěsnily, koupelna byla stará, vše zrezlé a ke všemu i příšerná kuchyně.

Alena se ale rychle vzpamatovala, za pomoci přátel vyřešila alespoň havarijní situace a začala se těšit na nový start. Na několika metrech čtverečních má kuchyň, ložnici, šatnu i obývák. Zatím spí na rozkládacím gauči, oblečení má v igelitových pytlích, televizi postavila na starou židli a vaří na dvouplotýnkovém sporáku.

Ve dne gauč, v noci postel, v malém prostoru často jediné řešení
Ve dne gauč, v noci postel, v malém prostoru často jediné řešení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zrcadlo alespoň opticky zvětší prostor
Zrcadlo alespoň opticky zvětší prostor (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Alena by si přála rekonstrukci celého prostoru. Na vaření není náročná, stačí jí dvě plotýnky a stůl, u kterého by se mohla najíst ona, a případně dcery, když přijdou na návštěvu.

Kuchyň volá po proměně
Kuchyň volá po proměně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
... koupelna zrovna tak
... koupelna zrovna tak (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila a František?

Kamila:

"Proměna byla tentokrát velmi náročná a jsme rádi, že jsme ji za 5 dní stihli. Hned jsme věděli, že půjde o mladistvý design, svěží barvy, abstraktní motivy, nic, co svazuje. Největším problémem původního stavu bylo umakartové jádro, které se celé vybouralo, naprosto se tak změnila dispozice koupelny. Místo nevyhovující vany jsme navrhli komfortní sprchový kout."

I s malým prostorem se dá kouzlit
I s malým prostorem se dá kouzlit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kuchyni proměna moc sluší
Kuchyni proměna moc sluší (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

"Paní Alena bude byteček často obývat spolu se dvěma dcerami, design je proto volen i pro ně, aby se u maminky cítily dobře a trávily u ní více času, než doposud. Nejvýraznější a hlavní designový a praktický prvek do paneláku je napínaný podhled CLIPSO, který jsme nechali potisknout výraznou grafikou abstraktních motivů, připomínající vesmír, svobodu… Doufáme, že to pro ni bude nový životní impuls, nový začátek…"

Proměna bytu byla provedena od podlahy až po strop
Proměna bytu byla provedena od podlahy až po strop (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nejvýraznější a hlavní designový a praktický prvek do paneláku je napínaný podhled
Nejvýraznější a hlavní designový a praktický prvek do paneláku je napínaný podhled (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

František:

"Proměnu jsme provedli totální, od podlahy po strop. V paneláku máte vždycky jednu jistotu, a to jsou stoupačky, s těmi se nedá hýbat, ale kolem nich se v rámci možností a dosahu kanalizačních připojení dá rozehrát poměrně zajímavé divadlo. Z praktického úhlu pohledu jsme se zaměřili na stávající stav. Největší výzvou bylo dostat koupelnu, kuchyň, šatnu, technickou místnost, WC, obývák a ložnici pro Alenu a 2 psy na plochu 20 m2."

Pračka a sušička našly místo v chodbičce
Pračka a sušička našly místo v chodbičce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
V koupelně záleží na každém centimetru, vše se musí vejít
V koupelně záleží na každém centimetru, vše se musí vejít (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

"Proměna je moderní, ovšem ne ve stylu hi-tech, je originální, ale ne samoúčelná, není solitérní, naopak je propojená a vychází z limitů a možností bytu v paneláku. Nejvíce bych asi vyzdvihl koupelnu. Nábytek je praktický, účelový, mikrokuchyň zcela plná a funkční, sedačka rozkládací, speciální matrace na každodenní spaní, křesílko pohodlné na posezení jen tak na chvilku u stolečku s kávou. Věřím, že vše bude pro paní Alenu ideální. Vlastně nezbylo už nic k další rekonstrukci, snad jen vstupní dveře a zámek."

Zdroj informací: pořad Jak se staví sen

Publikováno: 1. 1. 2024, Autor: FTV Prima (text a foto), Profil autora: Redakce