reklama

Odměna za dlouhodobý vztah - proměna pro manžele v důchodu

Proměny a úpravy bydlení jsou a budou vždy zajímavé. Někdo je zkritizuje, jiný se jimi nechá inspirovat. Dnes zavítáme do bytu 3+1 v Duchcově. Důchodci Jarka a Evžen jsou spolu skoro 50 let. Jenomže za celý život si nemohli vybudovat byt podle svých představ, protože na něj prostě nebylo. Splní se jim životní sen?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Rekonstrukce promění byt manželů v důchodu k nepoznání (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Manželé by si rekonstrukci na vlastní náklady nemohli dovolit do konce života a především kuchyň podle svého je Jarky celoživotní sen! Jenže před designéry Martinou s Lukášem tím pádem stojí něco zcela nového, něco, co jsme tu ještě neměli. Zvládnou naši odvážní designéři splnit i jejich představy?

Původní nábytek byl tmavý
Původní nábytek byl tmavý (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Celá místnost působila těžkopádně
Celá místnost působila těžkopádně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jarka s Evženem mají velkou rodinu, proto si přejí zvětšit prostor. A jelikož jejich společným prostorem je kuchyně, kde oba rádi vaří, sní o jejím propojení s obývacím pokojem. Jenomže to má malý háček. V obýváku má Evžen prostor vyhrazený televizním sportovním přenosům. Jarka zase sní o kuchyni, neboť v ní žije – zavařuje, peče, má ráda kuchyňské roboty, ale nemá je kam dávat. Ráda by tuhle místnost měla lepší a modernější. Vyřeší danou situaci designéři tak, aby uspokojili potřeby obou?

Designéři vsadili na vzdušnost a světlé barvy
Designéři vsadili na vzdušnost a světlé barvy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Neutrální světlé barvy snesou výrazný barevný akcent
Neutrální světlé barvy snesou výrazný barevný akcent (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak se na proměnu dívají designéři Martina a Lukáš?

Proměna to byla náročná, na první pohled se prostor nezdál tolik komplikovaný. Postupně jsme ale zjišťovali, že navrhnout smysluplnou dispozici (kuchyně), která bude vypadat dobře, nebude lehká věc – nešikovná pozice jádra, která nešťastně vystupuje do prostoru kuchyně a plynový kotel. Problémem prostoru byla také jeho členitost a rozměry, které byly pro zamýšlený návrh stísněné, pracovali jsme téměř s centimetrovými limity pro vhodné zařízení nábytkem. Celkově jsme vytvořili přívětivý, klidný interiér, pracovali jsme s teplými tóny barev, aby interiér nebyl křiklavý ani sterilně bílý.

Křiklavá výmalba
Křiklavá výmalba (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Celý prostor působil stísněně
Celý prostor působil stísněně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ložnice byla tmavá a neútulná
Ložnice byla tmavá a neútulná (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Velká postel zabírala celý prostor
Velká postel zabírala celý prostor (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dominantou prostoru je přesah podlahové krytiny na stěnu za televizí – prostor se tak sjednotil a zklidnil. Původní nábytek nám vůbec neseděl do charakteru proměny, nebylo možné jej nikam zakomponovat. Jedině sedačka, která byla v dobrém stavu, našla v novém interiéru své místo. Plechová kuchyně přímo volala po vyhození.

Kuchyň byla nepřehledná
Kuchyň byla nepřehledná (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
A spotřebiče zastaralé
A spotřebiče zastaralé (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Radost mi udělala skleněná posuvná příčka, která nově odděluje obývací pokoje, které lze nyní jednoduše otevřením této příčky propojit, ale zároveň poskytuje i možnost nerušeného sledování televize v každém pokoji.

Tak jako je každá proměna jedinečná, i tato nebyla výjimkou. Báli jsme se toho, že jakmile stavbu spustíme, stane se něco neočekávaného vzhledem ke klasickému panelákovému jádru, starým rozvodům elektřiny a vody, kotle v kuchyni. Bylo jasné, že propojíme kuchyň s obývacím pokojem, příčka mezi těmito pokoji nebyla nosná. Tušili jsme také, že zasáhneme i do pokoje paní Jarky po její nosnou zeď – předtím byl totiž její pokoj dispozičně trošku větší, ale k ničemu to nebylo.

Mně osobně se vůbec nelíbil kotel v kuchyni, i když ten nejde jen tak přesunout, a nelíbila se nám ani pozice a vzdálenost původní lednice a mrazáku, které byly v chodbě. Pořídili jsme jim rovněž velký jídelní stůl pro 6 lidí, protože pro rodinu s tolika vnoučaty to byl předtím veliký problém.

V kuchyni byl využit každičký prostor
V kuchyni byl využit každičký prostor (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Velkorysé osvětlení pracovní plochy
Velkorysé osvětlení pracovní plochy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Celý koncept návrhu a jeho uskutečnění bylo vymyšleno v klidných zemitých barvách, v příjemných tónech a materiálech, které se hodí k lidem jejich věku. Věděla jsem, že nemá cenu návrh vymýšlet v duchu "uděláme něco úžasného". Cílem bylo vytvořit příjemný domov, který by jim připomínal zahrádku, kde společně tráví tolik času.

Šikovný barový pult
Šikovný barový pult (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ke kulatému stolu se vejde víc lidí
Ke kulatému stolu se vejde víc lidí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Světlá vzdušná chodba
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Světlá vzdušná chodba

Moc se mi také líbily dekorace ve formě lahví a džbánů, které měl Evžen, a Jaruška zase vlastnila hodně knížek o vaření či zahradě. Dále se nám líbila jejich původní sedačka a fotky vnoučat a rodiny – všechny tyto věci v novém interiéru zůstaly a krásně se tam hodí.

Zdroj informací: pořad Jak se staví sen, FTV Prima

Publikováno: 15. 3. 2023, Autor: FTV Prima (text a foto), Profil autora: Redakce