Byt, či dům? Argumenty, které vám pomohou se rozhodnout
Sníte o bydlení ve velkém domě se zahradou? Pak určitě tušíte, že takový sen něco stojí. Vidina tolika peněz i úsilí vás donutí se zamyslet, jestli se raději nespokojíte s bytem. Oba typy bydlení mají své výhody i nevýhody – ty nejzásadnější jsme pro vás přehledně shrnuli v následujícím článku.

1. Bydlení v bytě
Pokud patříte k městským typům, pak uvažujte spíše o vlastním bytě. To platí i v případě, že jste single nebo žijete v páru a děti zatím neplánujete. Jednou z hlavních výhod bydlení v bytě je finanční stránka – pořídit si byt stojí zpravidla méně peněz i námahy než postavit či koupit dům. Velkou roli hraje samozřejmě také lokalita, dostupnost MHD i velikost bytu. Například za byt 2+kk v centru Prahy nejspíše zaplatíte mnohem více než za dům na okraji města. Plánujete-li si vzít hypotéku na bydlení, bude pro vás mnohem snazší disponovat 20 % z jednoho a půl milionu za byt než ze čtyř milionů za rodinný dům.
Byt je také vcelku nenáročný na údržbu. Úklid menšího bytu vám zabere chvíli a namísto sekání zahrady vás čeká tak maximálně úklid společných prostor na chodbě. Ideální volba pro zaneprázdněné workoholiky, kteří tráví spoustu času v práci nebo se intenzivně věnují svým koníčkům. V případě, že se rozhodnete delší dobu cestovat nebo žít v zahraničí, byt také snadněji pronajmete. Naopak nevýhodou bytu pro někoho může být méně prostoru i soukromí. V bytě si neuspořádáte zahradní párty či grilování pro přátele. Pokud jste vždycky snili o bazénu, soukromé pracovně a spoustě zvířat, pak byste se v bytě mohli cítit nešťastně. Zároveň je zde větší riziko, že narazíte na nepříjemnou lokalitu (sociální byty, sousedské spory apod.), kterou nemusíte předem odhadnout.

Shrnutí výhod:
- cenová dostupnost,
- nemusíte se starat o přilehlý pozemek a zahradu,
- nižší náklady na údržbu i energie,
- menší náročnost na údržbu a úklid,
- byt kompletně vybavíte mnohem snáze než dům.
Shrnutí nevýhod:
- menší obytná plocha,
- žádná zahrada,
- méně soukromí a nutnost brát ohled na sousedy,
- povinnost hradit poplatky družstvu či SVJ na fond oprav a společné prostory,
- méně pohodlí pro domácí mazlíčky.
2. Bydlení v domě
V dnešní době čím dál více lidí touží po klidném bydlení blízko přírody. Vidina snídaní na velké terase a pěstování vlastních plodin je lákává i pro mnohé zaryté Pražáky. Stavba vlastního domu navíc přináší velkou míru svobody, kdy si bydlení můžete navrhnout podle svých představ. A pro mnoho kutilů se vlastnoručně postavený dům stává životním dílem i náplní. Spolu s domem získáte více komfortu a soukromí, ale i práce. Kolem domu je totiž pořád co dělat. Spousta lidí vám potvrdí, že jakmile opravíte kotel, poškodí se vám střecha. Investice do stavby či koupě domu tedy zdaleka není finální a je třeba počítat s jeho pravidelným financováním.

Shrnutí výhod:
- větší obytná plocha (ideální pro velké rodiny s dětmi),
- přilehlá zahrada / garáž / dílna (i když v dnešní době je stále obtížnější najít pozemek, který toto nabídne, zejména v okolí Prahy),
- varianta vlastního bazénu,
- větší soukromí a pohodlí,
- možnost pěstovat vlastní plodiny a chovat dobytek,
- více prostoru pro domácí mazlíčky,
- vhodnější pro děti.
Shrnutí nevýhod:
- vyšší pořizovací cena,
- finanční i časová náročnost na údržbu (a úklid),
- vyšší výdaje za vybavení domu,
- vyšší náklady na vytápění (neplatí pro nízkoenergetické či pasivní domy),
- nekonečný proces zvelebování.
Rozhodující je tedy především váš životní styl a finanční možnosti. V případě, že vás práce kolem domu i na zahradě spíše děsí, dobrým kompromisem může být řadový domek s menší zahrádkou.