reklama

Bylinková zahrada za oknem

Čerstvé bylinky jsou snem každého alespoň mírně pokročilého kuchaře. Kromě dotváření chuti pokrmů totiž krásně voní a velmi dobře také působí na psychiku. I když nemáte zahradu, nezoufejte, pro pěstování bylinek postačí jedno okno orientované ke slunci. Úspěch pěstování pak zaručí dodržování několika základních rad, s jejichž pomocí se budete z bylinek těšit dlouhou dobu.

Bylinková zahrada za oknem

Jak vybrat ty pravé?

K vypěstování základních druhů koření postačí místo pro truhlík či květináč na okně nebo na balkóně. Milovníci české kuchyně si takto snadno vypěstují petržel, pažitku či majoránku a problém není ani s vysazením bazalky, tymiánu, rozmarýnu, máty či kopru. Důležité si je jen uvědomit, že většina bylinek potřebuje plné slunce, díky kterému získávají aromatické látky. Prvním krokem k vlastní malé zahrádce je pořízení vhodných sazenic. Jako nejrychlejší řešení se jeví koupení „hotových“ bylinek v supermarketu. Představa, že se jedná o čerstvé koření, je bohužel mylná. Jedná se o rostlinky rychle vyhnané a načasované pouze k okamžité spotřebě, kterým žádná dodatečná péče většinou nepomůže.

Jak vybrat ty pravé?
Jak vybrat ty pravé?

Lepší variantou je tedy využít služeb zahradníků, případně odvážně vypěstovat rostliny ze semínek. Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na výsevy. Sázet se doporučuje řídce, jelikož příliš hustý výsev znamená málo místa a následné vytahování rostlinek za světlem. Pozor je také třeba si dát na kombinaci jednotlivých druhů, není vhodné vysazovat dohromady například vzrostlé a půdopokryvné typy.

Bylinky již rostou, jak se o ně starat?

Bylinky potřebují ke svému životu slunce, prostor a vláhu. Po splnění těchto základních podmínek jim nevadí, že si z nich každou chvíli kousek ustřihnete či utrhnete. Většina rostlin je však suchomilná, proto jim až přehnaná péče a zalévání škodí. Jak poznat tu správnou míru? V obyčejných květináčích snadno dojde k přelití a následnému uhnívání rostlin. Proto doporučujeme samozavlažovací květináče, ze kterých si kořeny díky knotové závlaze mohou vzít tolik vody, kolik potřebují. Současně se závlahou probíhá přísun živin hnojivy rozpuštěnými ve vodě. Půda se neprolévá a živiny se neodplavují, nedochází ke střídavému rozbahnění a pak přesychání půdy. Ve spojení s pravidelným otáčením květináče jsou toto ideální podmínky pro pěstování všech bylinek. Společnost Plastia nabízí různé druhy samozavlažovacích květináčů. Ideální teplota pro pěstování se pak pohybuje od 10 do 20 stupňů a nemělo by se také zapomínat na pravidelné rosení, protože příliš suchý vzduch by listům mohl škodit.

Bylinky již rostou, jak se o ně starat?
Bylinky již rostou, jak se o ně starat?

Bylinky pro radost

Pěstování bylinek je potvrzeno dobovými prameny již ve staré Číně, Persii či Řecku. I naše babičky věděly, že se bez nich v kuchyni neobejdou a že kromě skvělé chuti a vůně přinášejí i úlevu od mnohých fyzických i psychických problémů. Bio a čerstvé potraviny jsou opět v módě a díky moderním samozavlažovacím květináčům se mohou stát stylovou součástí a doplňkem vašich domácností.

Bylinky pro radost
Bylinky pro radost

Tip na bylinkový květináč

Hledáte květináč, ve kterém se budou vaše bylinky cítit jako doma a zároveň zkrášlí i váš interiér? Pak je Rosmarin jasnou volbou! Díky patentované české samozavlažovací technologii dostanou rostliny vždy dostatečnou vláhu a výživu a vám odpadne nutnost stálé péče. Moderní design a možnost barevných variací navíc přinese do vašich domácností svěžest a styl. Rosmarin je totiž prvním produktem nové řady českých designových výrobků pro krásnější domov.

Tip na bylinkový květináč
Tip na bylinkový květináč
Tip na bylinkový květináč
Tip na bylinkový květináč

Čím zalévat?

Pro zalévání je ideální použít dešťovou vodu. Ti z nás, kteří tuto možnost nemáme, použijí vodu z kohoutku. Vždy ji však necháme alespoň dvě hodiny odstát. Bylinky získávají aromatické látky díky slunci, snažte se jim ho dopřát co nejvíce.

Více informací naleznete na www.plastia.cz.

Publikováno: 14. 4. 2013, Autor: PLASTIA (text a foto), Profil autora: Redakce