reklama

10 častých omylů o parazitech u psů a koček

Chovatelé svá zvířata ošetřují v průměru méně než třikrát ročně namísto celoročně, jak vyžaduje účinná ochrana před parazity. Během většiny roku tak ohrožují zdraví zvířete i své. Parazité mohou být zdrojem nebezpečných onemocnění, jako je například lymská borelióza, klíšťová encefalitida či babesióza. Prevence před parazity přitom může být pro chovatele velmi jednoduchá a bezpečná.

i (Zdroj: Ogilvy)
10 častých omylů o parazitech u psů a koček (Zdroj: Ogilvy)

1. To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.

Blecha se převážně řadí mezi druhově specifické parazity, kteří preferují psí či kočičí kůži. V momentě, kdy ale potřebuje potravu (krev), napadá i člověka. Tím, že psy a kočky chráníme přípravky proti těmto parazitům, chráníme tak i zdraví své.

1.To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.
Blechy preferují psí či kočičí kůži (Zdroj: Ogilvy)
1.To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.
Mohou ale napadnout i člověka (Zdroj: Ogilvy)

2. Psa či kočku stačí chránit proti parazitům pouze v sezoně.

Není tomu tak, např. u blech je riziko celoroční. Neboť na zvířeti nacházíme pouze blechy dospělé, ty však produkují vajíčka, která ze zvířete vypadávají v jeho okolí. Mohou se tak uchytit doma na koberci, v autě, na sedačce… Z vajíčka se vylíhne larva, která se živí trusem dospělých blech, poté se zakuklí. Kukla může přežívat i více než sto dní. Proto je zde celoroční nebezpečí infekce. Současně ani klíšťata nejsou již vyloženě sezonní záležitostí. Výskyt klíšťat v rámci ročních období se naopak prodlužuje. Důvodem je neustálé zvyšování zimních teplot a současně narůstající tolerance klíšťat k nižším teplotám.

3. Stačí jednorázové odblešení a není potřeba další prevence

Jedná se o jeden z velmi častých chybných úsudků. V momentě, kdy psa či kočku jednorázově odblešíme, zbavili jsme se parazitů pouze na omezený čas. V průběhu dalších týdnů a měsíců totiž postupně v okolním prostředí dochází k dovylíhnutí vývojových stádií blech. Za několik týdnů je tak zvíře opět zablešené a spolu s ním může být zamořen třeba i náš domov. Z tohoto důvodu je nutná kontinuální péče a prevence před blechami. Nezbytné je pravidelné aplikování antiparazitárních přípravků. U spot-on přípravků (pipet) musí být aplikace prováděna opakovaně v měsíčních intervalech. Obojky pak chrání zvíře po dobu mnoha měsíců (např. Kiltix s účinností sedm měsíců či letošní novinka Foresto s účinností až osm měsíců).

3. Stačí jednorázové odblešení a není potřeba další prevence
Obojky chrání zvíře mnoho měsíců (Zdroj: Ogilvy)
3. Stačí jednorázové odblešení a není potřeba další prevence
Obojek Kiltix účinkuje až sedm měsíců (Zdroj: Ogilvy)

4. Mohu použít na psa i kočku stejné antiparazitikum?

Ne vždy tomu tak je. Je třeba dávat si velký pozor na to, o jaký typ přípravku se jedná. Existují totiž antiparazitární přípravky, které jsou určeny pouze pro psy a pro kočky mohou být toxické. Současně jsou vyráběny přípravky, které pomohou od parazitů jak psovi, tak kočce.

4. Mohu použít na psa i kočku stejné antiparazitikum?
Některé obojky pomohou od parazitů jak psovi, tak kočce (Zdroj: Ogilvy)
4. Mohu použít na psa i kočku stejné antiparazitikum?
Ne vždy je možné použít na psa i kočku stejné antiparazitikum (Zdroj: Ogilvy)

5. Blechy nejsou na zvířeti vidět, proto nejsou ani v domácnosti

Bohužel tomu tak není. V momentě, kdy odblešíme domácího mazlíčka, blech jsme se nemuseli zbavit kompletně. Odblešení je třeba vnímat v mnohem širším kontextu. Většina vývojových stádií blech (95%) se totiž nachází v okolí, ve kterém se zvíře pohybuje. Na zvířeti samotném jsou viditelné pouze blechy dospělé. Ostatní vývojová stádia blech mohou být kdekoli, kde se zvíře pohybovalo. Je proto důležité používat přípravky, které pomáhají omezovat vývojová stádia i ve vnějším prostředí. Nezbytné je také důkladně vysát a vytřít podlahy, vyčistit pelíšek domácího mazlíčka, ale také pohovku, na které s námi pes či kočka lehají. To jsou totiž místa ideální k zachycení blech v těch vývojových stádiích, z nichž se potom vyvíjí blechy dospělé.

5. Blechy nejsou na zvířeti vidět, proto nejsou ani v domácnosti
Na zvířeti samotném jsou viditelné pouze blechy dospělé (Zdroj: Ogilvy)
5. Blechy nejsou na zvířeti vidět, proto nejsou ani v domácnosti
Vývojová stádia blechy (Zdroj: Ogilvy)

6. Stačí použít antiparazitikum v hlavní klíšťové sezoně.

Toto se stává nejčastější chybou, jaké se majitelé domácích mazlíčků dopouštějí. Nedostatečná četnost použití přípravků v aplikační formě např. spot-onu (pipety) znamená sníženou ochranu zvířete proti parazitům. Aplikace musí probíhat pravidelně, u spot-on přípravků je délka ochranného účinku většinou cca čtyři týdny. Chovatel by ji tedy měl pravidelně každý měsíc opakovat. Současně přestala být klíšťata sezonní záležitostí a rizika s nimi spojená nás ohrožují po mnohem delší časové období. Vše je způsobeno vyššími teplotami během zimního období a současně schopností klíšťat přizpůsobovat se počasí.

7. Přípravky proti parazitům použiji až s prvním klíštětem

Naopak. Použijeme-li přípravky až potom, co se klíšťata objeví, zbytečně zvyšujeme riziko přenosu infekčních onemocnění z těchto parazitů. Pravidelnou aplikací zajistíme u zvířete průběžnou ochranu. A omezíme i nutnost klíště odstraňovat, protože u přípravků s repelentním účinkem dokonce nedojde ani k jeho uchycení (např. Advantix spot-on pro psy).

7. Přípravky proti parazitům použiji až s prvním klištětem
Pravidelnou aplikací přípravků proti parazitům zajistíme u zvířete průběžnou ochranu (Zdroj: Ogilvy)
7. Přípravky proti parazitům použiji až s prvním klíštětem
Některé přípravky mají repelentní účinek (Zdroj: Ogilvy)

8. Můj mazlíček je jen doma, parazity nemá kde chytit

I psy a kočky, které chováme ve svých domovech a stali se nedílnou součástí naší rodiny, musíme chránit proti parazitům. Vajíčka blech na svém oděvu může přinést i samotný člověk chovající doma zvíře. I kočkám v domácnostech se může stát, že snědí např. vajíčka červů. Ta mohou být schovaná v nepatrné hromádce půdy, kterou si přineseme domů na botách. Kočky velmi rády olizují různé předměty. Ty na sobě mohou nést právě stopy parazitů. Proto je důležité kočky i psy pravidelně ošetřovat proti vnějším parazitům a také je odčervovat alespoň 1 x za tři měsíce (např. přípravky řady Drontal, které lze zakoupit u veterinářů i v lékárnách).

9. Můj pes má hustý kožich, komáři na něj nejdou

Je pravda, že jsou zvířata chráněna hustou srstí, ovšem ani ta je plně nechrání proti těmto nepříjemným parazitům. I když komáři na první pohled netrápí zvíře tolik jako člověka, mohou být přenašeči nebezpečných infekčních onemocnění, jako je srdeční červivost či leishmanióza. V případě leishmaniózy se dokonce jedná o onemocnění nevyléčitelné a přenosné na člověka. Z toho důvodu je důležité nepodceňovat ochranu zvířat a tím také chránit i zdraví člověka. Jednoduchým řešením je pravidelně aplikovat přípravky s dlouhodobým repelentním účinkem.

10. Vnější parazité žádné zdravotní riziko nepředstavují

Vnější parazité jsou jak pro zvíře, tak i pro člověka potenciálně velmi nebezpeční a toto riziko by chovatelé neměli podceňovat. Mezi onemocnění přenášená klíšťaty patří například lymská borelióza, klíšťová encefalitida a babesióza. Blechy mohou přenášet vývojová stádia tasemnice a způsobovat alergie na bleší kousnutí. Komáři mohou u psů způsobovat podkožní dirofilariózu nebo srdeční dirofilariózu (tzv. srdeční červivost).

Publikováno: 10. 6. 2020, Autor: MVDr. Václav Bartoš (text), Ogilvy (foto), Profil autora: Redakce