reklama

Nýtování - jak na to?

Spojování materiálů trhacími nýty je při troše šikovnosti a výběru správného nýtu rychlá a efektivní práce. Obrovskou předností při nýtování trhacími nýty je fakt, že ke spojovaným dílům stačí přístup pouze z jedné strany. Co udělat proto, aby se trhací nýt podařilo správně zanýtovat a výsledný spoj odpovídal našim představám?

Nýtování - jak na to?

Z anatomie trhacího nýtu

Standardní trhací nýt se skládá ze dvou komponentů. První částí je tělo nýtu (ve finále tvoří vlastní spoj) a druhou trn nýtu, který se při nýtování utrhne a jako přebytečný odpadává. Tělo nýtu si představme jako dutinku, ke které je trn připevněn. Nýtováním vzniká pevný nerozebiratelný spoj a při zpracování trhacích nýtů se neobejdete bez nýtovacích kleští.

Z anatomie trhacího nýtu
Z anatomie trhacího nýtu

Důležitými parametry při výběru správného nýtu jsou:- průměr těla (dutinky) nýtu- délka těla nýtu- materiál, ze kterého je tělo nýtu vyrobeno- typ hlavy nýtu

Průměr těla nýtuPro každý nýt je potřeba vyvrtat do spojovaných dílců průchozí otvor odpovídající průměru těla nýtu. Ovykle se používá vrták s průměrem větším o 0,1 mm tak, aby nýt správně vyplnil prostor, výsledný spoj byl pevný a nýt se neprotáčel. Přesný průměr předvrtání si však vždy zjistěte předem, výrobce nýtu by tento údaj měl poskytnout. Standardní průměry trhacích nýtů DIN 7337 jsou: 2,4 - 3,0 - 3,2 - 4,0 - 4,8 - 5,0 - 6,0 - 6,4 mm.

Délka těla nýtuDélka těla nýtu je důležitá pro ideální svěrnou sílu, dávající spoji stisknutím nýtovaných materiálů potřebnou pevnost. U každého nýtu je výrobcem uváděna tzv. svěrná tloušťka, která udává rozsah tloušťky materiálů nýtovaných k sobě. Například hliníkový trhací nýt s plochou hlavou o průměru 4 mm a délce 10 mm k sobě snýtuje dílce o celkové tloušťce v rozmezí 5-6,5 mm.

Materiál nýtuTělo nýtů je obvykle vyráběno v z následujících kovů: hliník, ocel, nerezová ocel nebo měď. Trn nýtu bývá ocelový nebo z nerezové oceli. Je třeba uvážit, jaký typ materiálu budeme nýtovat k sobě. Především v exteriéru působí povětrnostní vlivy a v místě spoje hrozí vznik koroze. Vybraným účelům poslouží speciální nýty, například lakované nýty v barvě spojovaných dílů, neprůchozí těsnící nýty nebo plastové nýty pro kontakt s citlivými materiály.

Hlava nýtuHlava nýtu plní především estetickou funkci. Běžně se nýtuje s klasickou plochou hlavou, křehčí díly jsou nýtovány nýty s velkou plochou hlavou nebo s rubovou rozpěrnou kotvičkou, a pokud chcete hladký spoj, použijete nýty se zapuštěnou nebo extra zapuštěnou "neviditelnou" hlavou.

Nýtovací kleště - jaké použít?

Ke zpracování trhacích nýtů používáme nýtovací kleště. Do předvrtaného otvoru vložíme tělo trhacího nýtu, trn uchopíme do čelistí nýtovacích kleští a (několikerým) stisknutím rukojetí spoj zanýtujeme. V současné době je na trhu poměrně široká nabídka nýtovacích kleští, a to jak v základním ručním tak v pneumatickém provedení. Pro nezávislé nýtování v terénu a především pro profesionální řemeslníky jsou určeny aku nýtovačky, s nimiž je práce maximálně rychlá a navýsost pohodlná.

Nýtovací kleště - jaké použít?
Nýtovací kleště - jaké použít?

Při výběru nýtovaček musíte vědět, jaké nýty budete nýtovat. U každých nýtovacích kleští by měl výrobce uvést, jaké průměry nýtů a jaký materiál nýtů kleště zvládnou. Podle rozsahu se ke kleštím dodávají výměnné redukce pro různé průměry nýtů. Pro občasné nýtování nýtů do průměru 4,0 mm a pevnosti ocel se dají použít jednoruční nýtovací kleště. S většími průměry nýtů si spíše poradí obouruční pákové kleště.

Utrhlý trn nýtu po zanýtování z kleští odpadává. Abyste zamezili nepořádku na podlaze, je dobré zvolit nýtovací kleště opatřené nádobkou/lapačem na odpadlé trny. Lapače se vyrábějí z houževnatých poloprůhledných plastů, takže máte při nýtování kontrolu o stavu naplněnosti nádobky a v případě potřeby ji můžete včas vyprázdnit.

Další typy nýtů

Slyšeli jste již někdy o maticových a šroubových nýtech? Jejich zpracování se provádí obdobnou technikou jako u trhacích nýtů, ovšem s jedním geniálním bonusem - v zanýtovaném spoji vytvoříte neporušený závit, na který můžete snadno připevňovat další komponenty. Oba typy těchto nýtů lze zanýtovat také na tenký kovový plát přístupný pouze z jedné strany a se vzniklým závitem dále pracovat. Maticové nýty mají závit vnitřní, šroubové vnější.

Další typy nýtů
Další typy nýtů
Další typy nýtů
Další typy nýtů

Kleště na maticové a šroubové nýty

Maticové i šroubové nýty přinášejí řadu nesporných výhod, vyžadují však počáteční investici v podobě nýtovacích kleští, které se svou konstrukcí liší od kleští na trhací nýty a jsou také podstatně dražší. Výrobci naštěstí nabízejí univerzální řešení, vycházející vstříc potřebám nýtování různorodých typů nýtů. Jeden příklad za všechny - robustní, obouruční nýtovací kleště HONSEL MULTI 5, které dokáží zpracovat tři druhy nýtů ve všech běžně používaných průměrech a materiálech: trhací nýty, maticové nýty a šroubové nýty. Dodávají se v plastovém kufříku se všemi potřebnými výměnnými komponenty.

V internetové prodejně www.naradi-naradi.cz si můžete prohlédnout i koupit různé typy nýtovací techniky, určené ke zpracování trhacích, maticových a šroubových nýtů.

Publikováno: 28. 7. 2011, Autor: www.naradi-naradi.cz (text a foto), Profil autora: Redakce