reklama

Střechu a okapy vyčistíme i v sezoně

Hned zjara bychom měli prohlédnout, jak se zima podepsala na naší střeše, protože až přijdou letní přívaly, bouřky a kroupy, bude už pozdě. Vymstí se nám všechno neblahé, co mrazy a sníh napáchaly. Revizí ale dokážete předejít malérům, jež vám mohou očesat účet i pořádně hrábnout do nervů, tvrdí odborníci na střechy z firmy Lindab.

Střechu a okapy vyčistíme i v sezoně

Zkontrolovat bychom měli krytinu, oplechování a zatmelení kolem spojů hran plechu s komínem a zdí. Pozornost si zaslouží i nátěry střešních oken a čistota plechů za komínem či vikýřem, aby voda mohla správně odtékat. Nezapomeňte se také podívat, zda zima neporušila sněhové zábrany a jak je na tom hromosvod.

Vybrali jste si dobře?

Protože střecha není jenom krytina, ale i střešní konstrukce, izolace, stavební doplňky a okapové systémy, měli bychom prohlížet pozorně. Lézt po střeše je méně příjemné, než koukat na fotbal, ale čas, který revizi věnujeme, za klidné spaní, když déšť na střechu bubnuje, určitě stojí. Že zvlášť ušetříte, když odhalíte skryté vady u střechy ještě v záruce, je jasné.

Vybrali jste si dobře?
Vybrali jste si dobře?
Vybrali jste si dobře?
Vybrali jste si dobře?

Lindab MEGA, zastřešení obloukové střechy krytinou Seamline

Spousta problémů souvisí s neuváženým výběrem krytiny vzhledem na zátěžovou oblast. Jiná střecha patří do hor a jiná do nížiny – hlavně na horách oceníme bezúdržbovou krytinu bez zbytečných spár a spojů a větší sklon střechy. Potíž mohou způsobit nedodržení technologického postupu při montáži, takže tuhá zima odhalí, zda řemeslníci například nezfušovali použití difuzní fólie.

Výhody plechových střech

Výhody plechových střech
Výhody plechových střech
Výhody plechových střech
Výhody plechových střech

Krytina Lindab Topline, Krytina Lindab Goodlock

Z lehkých střešních krytin Lindab je léty prověřená drážková čili falcovaná střecha z pozinkové oceli s barevnou povrchovou úpravou. Na hladkém povrchu se totiž sníh zbytečně nedrží a v létě se zde nehromadí prach a nečistoty, takže se kde nemá zachytit ani úporný mech. V nejdrsnějších podmínkách se osvědčila bezúdržbová pozinková krytina s ochrannou povrchovou úpravou Polyester nebo HB Polyester, která vypadá úplně jako skládaná klasika, ale je desetkrát lehčí: kolik s ní ušetříte na krovu novostavby je jasné, ale výtečně se uplatní i při rekonstrukci starších domů.

Natřít nebo vyměnit?

Natřít nebo vyměnit?
Natřít nebo vyměnit?
Natřít nebo vyměnit?
Natřít nebo vyměnit?

Oplechování a okapový systém Rainline, Rainline stříbrná metalíza

Neprůchodné žlaby a odtokové roury po revizi hned proženeme silnějším proudem vody (přitom poznáme, zda spoje správně těsní), nebo je mechanicky prošťourneme a vymeteme. Nezapomeneme přitom na mřížky a odtoky. A pokud nás už přestalo bavit každoroční natírání plechových svodů nebo problémy s popraskanými plastovými žlaby, vyměníme je za okapy z pozinkované švédské oceli s ochrannou vrstvou laku: štětkou ani barvou na ně nebudeme prý muset sáhnout padesát let!

Vyčištění střech a okapů

 • Musíme zjistit stav střešní krytiny,
 • prověřit oplechování střešních prvků a průniků – komínů, světlíků, vikýřů a větrání.
 • Pak vyčistíme plechy za komínem, vikýřem nebo střešním oknem, aby mohla voda odtékat,
 • a prohlédnout okapy a odtokové roury (pozor zejména na prohnuté žlaby, pokřivené nosné háky či těsnost jednotlivých dílů).
 • Okapy vyčistíme.
 • U pozinkovaných okapů dáme pozor na korozi a u plastových prověříme, zda mrazem nepopraskaly,
 • zkontrolujeme i těsnění a kvalitu nátěrů střešních dřevěných oken.
 • Důkladně bychom měli projít podkroví. Zjistíme, zda do něj nezatéká, nebo se zde netvoří houba a zaplísnění.
 • Vyčíslíme poškození: s malými závadami si poradíme sami, na velké zavoláme odborníky.
 • Prohlídnout střechu bychom měli minimálně jednou, ale ještě lépe dvakrát do roka.
 • Pepův tip:

  Pokud při revizi zjistíte, že by si dům zasloužil nejen nové okapy, ale celou střechu, je chytré využít čtyři typy profilovaných krytin Lindab – Lindab Goodlock, Lindab Mega, Lindab Ideal a Lindab Topline

  Více na: www.lindab.cz a www.lindabstrechy.cz.

  Publikováno: 15. 6. 2010, Autor: Jiří Jan a Lindab (text), Lindab (foto)