reklama

Mechová taška

Květiny jsou vždy milým dárkem i krásnou dekorací v bytě. Jestli chcete potěšit někoho milého skutečně netradičně pojatou kyticí, anebo své hosty překvapit zajímavým aranžmá, vytvořte kabelu z rabicky a mechu a naaranžujte do ní růže.

Mechová taška

Budete potřebovat pozinkované pletivo (drát s šestiúhelníkovými oky, známý jako králičí pletivo, neboli rabicka) o rozměru 50×28 cm, vázací drát tl. 1,65 mm, dlouhý 1 m, kousky mechu, šlahouny klematisu (nebo jiné popínavé rostliny), zelený a hnědý vázací drát tl. 0,35 cm, hmotu na aranžování čerstvých květin (zelený Oazis), několik květů, například růží, dále třezalku, a další doplňky – mohou to být ozdobné dýně, nebo umělá jablíčka a jiné plody, větvičky dekorativních keřů, například brslenu, levandule, či zimostrázu a ploché kleště.

Pro větvičky a mech si skočte do zahrady, nebo si je přineste z výletu. Alespoň od mechu ulevíte trávníku nebo kamenům ve skalce. Pletivo přeložte napůl. Plochými kleštěmi ho uzavřete lehkým stočením drátu v místech, kde háčky drátu končí. Poté ke vzniklé kapse upevněte vázací drát, silný 1,65 mm. Ten poslouží jako ucho.

Poté tuto tašku z pletiva vyložte mechem (snažte se, aby zelená strana vykukovala mezi oky a kořínky se otáčely dovnitř) a rovněž ucho obtočte asi 2,5 cm silnou vrstvou mechu, který omotáte vázacím drátem (0,35 mm). Rohy tašky zamáčkněte lehce směrem dovnitř, aby se trochu zakulatily.

Šlahouny klematisu, vinné révy nebo popínavých plevelů připevněte na okraje tašky hnědým vázacím drátem. Podle velikosti vnitřku tašky pak odřízněte hmotu na aranžování, namočte ji do vody, vložte dovnitř kapsy a napíchejte do ní květiny, lístky, různé plody a bobule. Nezapomeňte ji denně vlhčit, aby zeleň nezvadla.

Tato taška se hodí velmi dobře jako venkovní dekorace. Pokud ji chcete zavesit v interiéru, nezapomeňte ji vyložit velkým igelitovým sáčkem a teprvé poté do něj vložte namočený Oazis.

Pepův TIP

Místo pletiva můžete použít i tzv. kasanetový drát (používá se např. do klecí pro drobná zvířata). Je však pevnější a nedá se snadno formovat.

Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím Anagram.

Publikováno: 13. 5. 2009, Autor: Elena a Anagram (text), TOPP (foto) , Profil autora: Redakce