Jak fotografovat pod vodou

Podmořský svět je jedním z nejvíce fascinujících míst na naší planetě. Překypuje životem nejrůznějších druhů živočichů od korálů, sasanek přes hejna ryb a delfínů až po impozantní mořské želvy. Plavání v tomto světe je vždy jedno veliké dobrodružství. Jestliže se toto léto chystáte k moři, možná oceníte několik drobných rad a doporučen, jak se co nejlépe vybavit pro focení u moře teda lépe řečeno pod mořskou hladinou.

Jak fotografovat pod vodou
Jak fotografovat pod vodou
Jak fotografovat pod vodou

Vodotěsný a vlhkotěsný není totéž

Vodotěsný a vlhkotěsný není totéž
Vodotěsný a vlhkotěsný není totéž

Fotografování pod vodní hladinou není jednoduchou záležitostí. Má svá specifika a pravidla, kterými je nutno se řídit.

Je důležité upozornit, že ne všechny fotoaparáty jsou vodotěsné. Ba naopak. Z dostupného sortimentu prodávaných fotoaparátu existuje jenom malé procento těch skutečně vodotěsných, takzvaných „watterproof“ fotoaparátů. Často vzniká mýlka, protože existují i fotoaparáty vlhkotěsné neboli „all weather“. Tyto fotoaparáty jsou sice malinko odolnější vůči méně příznivému prostředí, jako je zvýšená vlhkost nebo prašnost, ale rozhodně nejsou uzpůsobeny na kontakt s větším množstvím vody.

Vodotěsný a vlhkotěsný není totéž
Vodotěsný a vlhkotěsný není totéž

Běžný fotoaparát vydrží pár kapek deště, ale pokud spadne přímo do vody, tak už s ním moc fotografií nepořídíte. V takovémto případě vám navíc hrozí, že na váš fotoaparát ztratíte záruku.

Vodotěsné fotoaparáty jsou obvykle odolné až do hloubky 5 m. Doporučuje se nepřekračovat danou hloubku, protože riziko poškození enormně stoupá. Navíc pro „šnorchlováni” je tato hloubka v převážné většině dostatečná.

Problém těchto vodotěsných fotoaparátu tkví v tom, že jejich výběr je poněkud omezený a cena docela vysoká.

Fotoaparáty na jedno použití

Fotoaparáty na jedno použití
Fotoaparáty na jedno použití

Pro pořízení působivých fotek podmořského světa vám však můžou stejně dobře posloužit i takzvané fotoaparáty na jedno použití. Tyto fotoaparáty mají obvykle film s velmi vysokou citlivostí na 27 snímků. Nespornou výhodou je, že se nemusíte o přístroj obávat. Je zatavený v umělé hmotě a tudíž i velmi odolný proti dalším vlivům, jako je prach a především písek. Navíc vám umožní focení až do hloubky 10 m. Malou nevýhodou těchto fotoaparátů je jejich čočka, samozřejmě za cenu okolo 250 korun plastová. Dalším faktorem je neměnné ohnisko a expozice. Tudíž je záhodno dodržovat pokyny a vzdálenost, na kterou je fotoaparát zaostřen.

Pro focení podmořského světa se zpravidla udává vzdálenost okolo jednoho metru. Důležité je připomenout, že s rostoucí vzdáleností fotka ztrácí na ostrosti.

Podvodní pouzdro nebo vak

Podvodní pouzdro nebo vak
Podvodní pouzdro nebo vak

Pokud již fotoaparát máte a jste ochotni podstoupit jisté riziko, tak rovněž existuje možnost dokoupení podvodního vaku nebo pouzdra. Pouzdro je na rozdíl od vaku několikanásobně dražší, ale poskytuje možnost používat více funkcí fotoaparátu. To vaky neumožňují. Jsou to v podstatě „sáčky”, do kterých se vloží fotoaparát, a můžete fotografovat. Hlavním kritériem pro koupi vaku je odpovídající velikost k fotoaparátu. U pouzder se totiž velice často stává, že pro ten svůj konkrétní model vhodné pouzdro prostě nenaleznete.

A rada na závěr? Dříve, než odjedete fotografovat krásy podmořského světa, veškeré vybavení si pokud možno dopředu vyzkoušejte. Zamezíte tak nečekaným překvapením a problémům s nimi spojených. Pod vodní hladinou by vás už nemělo nic rozptylovat a měli byste vnímat jenom úchvatnou atmosféru a krásu tajuplných mořských hlubin.

Připraveno ve spolupráci s Fujifilm CZ, s.r.o.

Autor: Jan Diviš,Fujifilm CZ (text a foto)

Související k tématu