reklama

Natáčejte video fotoaparátem

Digitální fotoaparáty dnes samozřejmě zvládají nejenom „produkovat“, tedy exponovat fotografie, ale umí také natočit (většinou ozvučený) videozáznam nebo je můžete použít jako diktafon či dokonce některé jako MP3 přehrávač. Na digitálním fotoaparátu Fujfilm FinePix Z20fd si ukážeme, že kromě pořízení záznamu, lze ještě v terénu videozáznam upravit, resp. sestříhat.

Natáčejte video fotoaparátem

Video

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak jsme již v úvodu naznačili, tak moderní digitální fotoaparáty jsou v podstatě taková malá multifunkční „udělátka“. To, že možnost natáčení videozáznamu není u modelu FinePix Z20fd jenom nějaká doplňková funkce, potvrzuje už na první pohled samostatné tlačítko (umístěné na horní straně modelu hned vedle spouště), pomocí kterého snadno a ihned můžete začít natáčet (musíte mít ovšem v Menu nastavenou funkci „Snímacího režimu“ na „Video“). Jde o velkou výhodu, protože řada digitálních fotoaparátů má funkci videozáznamu schovanou někde v menu, což vás může velmi zdržet a lehce tak „prošvihnete“ zajímavou situaci nebo scenérii, kterou jste chtěli natočit.

Video
Video
Video
Video

Úprava videa

Úprava videa
Úprava videa
Úprava videa
Úprava videa
Úprava videa
Úprava videa

Ještě přímo v terénu, tedy na výletě nebo pokud budete na dovolené, tak třeba u moře během dne snadno sestřiháte pořízený záznam: Pomocí funkce „Oříznutí videa“, kterou najdete v Menu režimu přehrávání (vyvoláte ho na displej stisknutím tlačítka Menu/OK), určíte snadno začátek a konec vybrané části záznamu (posouváte záznam pomocí pravého tlačítka na dolním ovládacím kolečku a v momentě, kde má nastat střih videa, stisknete tlačítko Menu/OK), a určíte tak nepotřebnou část toho, co jste natočili, takže ji vystřihnete.

Jak dostat video na web

Pokud chcete umístit video na internet, určitě využijte funkci „Blog“, nastavíte tak standardní nebo malou velikost videa či fotografie, takže ho bez problémů můžete umístit na internetové stránky případně poslat e-mailem svým známým a přátelům. Nemusíte však všechny úpravy videa dělat pouze přímo v digitálním fotoaparátu. Pokud nakopírujete (ať už pomocí USB kabelu nebo čtečky paměťových karet) jednotlivé obrazové informace do vašeho počítače, tak například v programu „Windows Movie Maker“, který je součástí základní konfigurace operačního systému Windows (takže ho najdete ve svém počítači prakticky každý, kdo používá tento OS), lze pořízený videozáznam upravovat jednoduchým způsobem libovolně dále – od nastavení jasu a kontrastu po jiné barevné ladění záznamu, nebo až třeba po spojování několika videozáznamů dohromady.

Přejeme krásné zážitky z výletů a dovolených a úspěšné natáčení i fotografování www.fujifilm.cz.

Publikováno: 14. 7. 2008, Autor: komerční prezentace, Fujifilm, Marek Kuřina (text a foto), S. Knotek (video), Profil autora: Redakce