Atypická okna najdeme i v moderní zástavbě

V moderní výstavbě obytných domů se meze nekladou ani při výběru materiálů či projektů a ani při instalaci oken. Taková okna mohou být klasická nebo atypického tvaru.

Atypická okna v moderní zástavbě (Zdroj: archiv FTV Prima)

Atypická okna a moderní výstavba

Atypická okna lze spatřit na mnoha domech v našem okolí. Mají mnoho tvarů a provedení. V 90. letech minulého století se na domech objevovala spíše atypická tvarová okna, současná doba se kloní spíše ke stavbám klasických tvarů se standardními čtvercovými nebo obdélníkovými okny. I u moderních staveb ale můžeme setkat s atypickými okny typu velkoformátová zasklení, bezrámová, rohová či šikmá okna. Také sem můžeme zařadit velké posuvné systémy.

Šikmá okna
Ne vždy jsou atypická okna výhodou (Zdroj: archiv FTV Prima)

Důvody použití atypických oken

  • designový prvek
  • rekonstrukce původního tvaru
  • historická důležitost vzhledu objektu
  • přání majitele

Při řešení rekonstrukcí původních oken atypického tvaru bývá důležitý vzhled stavby z hlediska historického a sahá se zejména k výrobě replik takových oken. Na tuto práci se specializují některé firmy, protože se jedná o úzkou část výroby. Pokud se setkáváme s atypickámi okny u novostaveb, jedná se především o záměr stavebníka. 

Rohová okna
Atypická okna mají delší dobu výroby, počítejte s tím u novostavby (Zdroj: archiv FTV Prima)

Výhody a nevýhody atypických oken

Omezení u atypických oken je především ve výběru materiálu - plast, dřevo, hliník.

Dalším omezením jsou limitní rozměry - například atypická okna plastová se vyrábějí tak, že se plastový rám nahřívá a modeluje do potřebného tvaru. Limitní je velikost rádiusu. Dřevěná okna se naopak vyrábějí ze segmentů, které se nařežou, vyfrézují a obloukové okno se dá sestavit s menším rádiusem. Oblouková okna hliníková nenajdeme, protože z hliníku se nevyrábějí.

Oblouková okna
Oblouková okna se do novostaveb také hodí (Zdroj: archiv FTV Prima)

Projektant by měl při realizaci stavebního projektu klást důraz na funkčnost takových atypických oken a jejich usazení do stavby s ohledem na statiku. Ne všechna přání majitelů objektů jsou realizovatelná. Některé prvky třeba ve vstupních portálech jsou eliminovány váhou, mohou dosahovat hmotnosti okolo 400 - 650 kg, což je velká zátěž pro samotnou stavbu. Takto těžký prvek musí být do stavby umístěn na správné místo. 

Vstupní portál
Vstupní portál musí být realizován v souladu s projektovou dokumentací (Zdroj: archiv FTV Prima)

Atypická okna se zadávají do výroby již během stavby objektu, neboť jejich výroba může trvat i dvojnásobnou délku času než u oken klasických. Je možno si vybrat ze dvou způsobů, jak okna nechat vyrobit - buď podle zaměření otvorů na nemovitosti nebo z projektové dokumentace, kdy se uskuteční schůzka majitele objektu a projektanta a podle plánů se připraví správné rozměry, stavební firma pak následně připraví hrubou stavbu na usazení atypických oken. Je nutné počítat s tím, že některá okna se mohou výrábět až 8 týdnů.

Detail zavírání
Atypická okna se dají vyrobit buď z plastu nebo ze dřeva (Zdroj: archiv FTV Prima)

 

Autor: Martina Pilzová

Související k tématu