Správně navržený nízkoenergetický dům výrazně zlepší komfort bydlení!

Od tohoto roku musí být všechny novostavby navrženy s minimální spotřebou energie. Ačkoliv se nízkoenergetické stavebnictví stalo standardem, provází tento typ bydlení stále celá řada předsudků a mýtů. Hlavní obavou je vysoká pořizovací cena nového ekologického bydlení. Dalším předsudkem je to, že se zvláště domy v pasivním standardu neobjedou bez nejrůznějších technologických „vychytávek“, na jejichž provoz a obsluhu budeme krátcí.

Správně navržený nízkoenergetický dům vás nezruinuje. Naopak, výrazně zlepší komfort bydlení! (Zdroj: Schiedel)

Pasivní dům neznamená automaticky drahý

Pravdou je, že dům v pasivním standardu vyjde o několik procent dráž, než běžný dům. Nicméně úspory, které během let provozem získáte, většinou vyrovnají počáteční vyšší investici. Další možností je žádost o státní příspěvky v rámci Zelená úsporám, které jsou českým občanům nabízeny právě na výstavbu domů s téměř nulovou spotřebou energie a na pasivní stavby. Ve výsledku vás tak ekologické bydlení nevyjde zdaleka tak draho, jak se vám na první pohled může zdát. Důvodem je to, že v současnosti se na výstavbu i těch nejekologičtějších domů používají běžné stavební materiály. Co se týče nadstandardního technologického vybavení, tak jedinou položkou navíc je systém řízeného větrání s rekuperací vzduchu, bez kterého se pasivní a nízkoenergetické domy opravdu neobejdou. Systém řízeného větrání je ale smysluplným doplňkem, který ocení nejen alergici, ale i ostatní obyvatelé domu.

realizace rekuperace
Realizace a zabudování rekuperační jednotky Kombi Air ve stavbě nízkoenergetického domu (Zdroj: Schiedel)

Inteligentního větrání – jediná položka, bez které se moderní dům neobejde

Dosáhnout dostatečné výměny vzduchu klasickým otevíráním oknem u moderních staveb je velmi obtížné. Větráním otevřenými okny navíc dochází k velkým tepelným ztrátám, navíc ho z důvodu zachování tepelného komfortu často opomíjíme. V nevětraném dobře izolovaném domě je tak vysoká koncentrace toxinů, CO² a vlhkost. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla udělá práci za nás. Dodá dostatek čerstvého vzduchu s minimálními tepelnými ztrátami. Celá domácnost může užívat dostatek čerstvého vzduchu, bez toho aniž by bylo nutné se dohadovat, kdy už je nutné opět vyvětrat.

řízená rekuperace kombi air
Schéma fungování řízené rekuperace Kombi Air od společnosti Schiedel (Zdroj: Schiedel)

Nejtišší ventilační systém s rekuperací na trhu

Společnost Schiedel nabízí svým zákazníkům novinku KombiAir, nejtišší ventilační systém dostupný na našem trhu s hlučností pouhých 34 dB. Díky vysoké účinnosti, která dosahuje 90 % se například přicházející vzduch o teplotě -5°C  ve výměníku tepla ohřeje vycházejícím vzduchem o teplotě 22°C   na příjemných 20°C. Systém KombiAir navíc můžete účinně regulovat podle toho, jaké místnosti v danou denní dobu využíváte. Unikátní svislé řešení je prostorově velmi nenáročné a obejde se bez samostatné technické místnosti.

kamna do interiéru
I pasivní dům potřebuje při déletrvajících mrazech zdroj tepla - ideální jsou interiérová kamna (Zdroj: Schiedel)

Obejde se pasivní dům bez topení?

Ačkoliv si správně navržený dům s téměř nulovou spotřebou energie po většinu roku vystačí s přirozeně naakumulovaným teplem, při déletrvajících mrazech je potřeba přeci jen trochu přitopit. Poměrně často si lidé nechávají nainstalovat elektrické topení, jehož hlavní výhodou je zcela jednoduché ovládání. Pokud však chcete být nezávislí na externích dodavatelích elektrické energie, je možné sáhnout i po krbových kamnech. Ta sice vyžadují větší námahu při zatápění, ale zase vás odmění příjemným sálavým teplem. Zvláště u pasivních staveb je třeba ohlídat na správný výkon krbových kamen, který nesmí být příliš velký, aby prostor nepřetápěl. Ideální je sáhnout po výrobku, který je přímo určen pro instalaci i do pasivních domů. Jedním z nich jsou krbová kamna Schiedel Sirius, která jsou dodávána v balíčku s vhodným komínovým systémem. Toto komplexní řešení usnadní nejen výběr dodavatele, urychlí výstavbu, ale i zaručí kvalitní produkt s veškerými garancemi.

Autor: Schiedel (text a foto)

Související k tématu