Kousek Anglie u vás doma pouhým nátěrem nábytku

Různé styly bydlení charakterizuje většinou také rozdílná barva nábytku, které lze snadno dosáhnout nátěrem. A tak máte-li chuť na změnu, stačí sáhnout po plechovce s barvou a pustit se do práce. Co takhle anglický styl?

Anglický styl je inspirovaný přírodou a venkovským prostředím (Zdroj: Depositphotos)

Co je anglický styl?

Anglický styl je inspirovaný přírodou a venkovským prostředím, jsou pro něj typické zejména tapety na zdích s obrázky krajinek a vodních ploch, květů a zvěře, hodně se zde používá tmavé dřevo na nábytek, který doplňuje železné kování, vlněné doplňky, mosaz a křišťál. V pokojích najdete mnoho kusů nábytku ve formě knihoven, komod, příborníků, křesel, židlí a stoliček, přístavných stolků – nejčastěji používaným dřevem je ořech, borovice a dub a další druhy dřevin v tmavých odstínech. Sedací nábytek je čalouněný, aby byl co nejvíce pohodlný – na textiliích se objevují vzory květin, často se používá také samet.

Tmavé dřevo nábytku
Typický anglický styl má tmavý nátěr nábytku, čalounění, tapety a kožené sedačky (Zdroj: Depositphotos)

To je typický anglický styl – nověji se v něm však setkáte s nábytkem, který se volí spíše ve světlých a pastelových barvách, mnohdy s patinou. Hodně se používá krom bílé barvy také krémová, růžová, světle modrá či zelená a různé odstíny šedé.

Komoda pod schody
V moderním anglickém stylu najdete nátěry nábytku spíše ve světlých a pastelových barvách (Zdroj: Depositphotos)

Výběr barvy

Pro nátěr nábytku v anglickém stylu se hodí zejména plně krycí barvy. Jejich výhodou je zejména to, že je můžete použít i na nepříliš pěkné či kvalitní dřevo – nátěr schová malé nedostatky a barva bude pěkně plná.

 • Na nábytek v interiéru použijte raději vodou ředitelnou barvu, která rychleji schne a nezapáchá.
 • Zároveň je vhodné použít pod nátěr základní barvu, která povrch připraví na vrchní nátěr – plocha bude hladká, další vrstva se bude lépe nanášet a spotřebujete jí méně.
 • Také můžete použít impregnační nátěr – dřevo bude chráněné proti houbám a plísním a také škůdcům.
Odstranění starého nábytku
Starou barvu je třeba z nábytku před novým nátěrem odstranit (Zdroj: Depositphotos)

Nátěr nábytku

Základem pro odolný a hezky vypadající nátěr nábytku je příprava.

 • Odmontujte z nábytku kování.
 • Odstraňte starý nátěr – podle druhu barvy ho můžete obrousit či opálit, použít se dají také chemické odstraňovače barev. Pokud se původní barva odlupuje ve velkých plochách, pokuste se ji odstranit kompletně celou. V případě, že je poškozena jen místy a je jinak soudržná, postačí ji přebrousit smirkovým papírem nebo houbičkou.
 • Povrch dřeva očistěte od prachu, zbavte ho mastnoty.
 • Naneste impregnační nátěr, pokud jste se pro něj rozhodli.
 • Praskliny, díry či jiná poškození opravte pomocí tmelu a po jeho zatvrdnutí (zhruba 2 až 4 hodiny) brusnou houbičkou přebruste do hladka. Zatmelit můžete i díry po původních úchytkách, pokud se je chystáte nahradit jinými. Vyvrtejte si otvory podle rozměru úchytek nových. Znovu odstraňte prach.
Náter nábytku
Plně krycí nátěr dodá nábytku zcela jiný vzhled (Zdroj: Depositphotos)
 • Můžete začít s nanášením první vrstvy barvy – základové. U krycích barev vám speciální podkladní vrstvu nahradí silně zředěná barva, kterou budete používat jako krycí – tento nátěr vyplní skulinky a nerovnosti na povrchu a vsákne se do něj. Barvu před použití vždy důkladně promíchejte. Barvu můžete nanášet klasicky štětcem, použít se dá také váleček nebo stříkací pistole.
 • Po důkladném zaschnutí povrch znovu přebruste jemným smirkovým papírem nebo houbičkou a odstraňte vzniklý prach.
 • Nyní naneste krycí barvu už neředěnou, bude určitě potřeba jeden až dva nátěry – mezi nimi vždy nechte potřebný čas k zaschnutí – řiďte se návodem, který poskytuje výrobce vámi zvolené barvy.
Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu